Справа № 216/5094/13-к
1-кп/216/280/13
19.08.2013 року Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу
в складі: головуючого, судді Биканова І.Р.
при секретарі Максимишеній С.Б.
за участю прокурора Сеїна Ю.В.
обвинуваченої ОСОБА_1
захисника ОСОБА_2
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі №1 Центрально-Міського районного суду м.Кривого Рогу кримінальне провадження №42013040770000035 у відношенні
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Кривого Рогу, громадянки України, українки, освіта вища, заміжньої, працюючої: головним лікарем КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 6», раніше не судимої, проживаючої: АДРЕСА_1
за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст.367 ч.2 КК України,-
ОСОБА_1 працюючи відповідно до розпорядження Криворізького міського голови № 260-р від 18.11.2011 р. на посаді головного лікаря КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 6» Криворізької міської ради (далі за текстом Центр №6) (код ЄДРПОУ 37862109), розташованого за адресою: м. Кривий Ріг, пл. Визволення, 2, займаючи відповідно до статуту Центру №6, посаду пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків, зокрема пов'язану із вирішенням всіх питань, пов'язаних з управлінням поточною діяльністю Центру №6, у зв'язку із чим наділеною правом укладати угоди, набувати майнових та особистих немайнових права, тобто будучи посадовою особою, в період часу з 25.06.2012 р. по 18.07.2012 р. скоїла службовий злочин за наступних обставин.
Так, відповідно до посадової інструкції головного лікаря Центру №6, затвердженою 21.11.2011 р. заступником міського голови Беліковим К., головний лікар повинен забезпечувати ефективне використання бюджетних коштів (п.2.22), а також нести відповідальність за раціональне використання бюджетних асигнувань (п. 4.2).
03.01.2012 р. наказом головного лікаря Центру №6 ОСОБА_1 у Центрі №6 створено комітет з конкурсних торгів, головою якого призначено ОСОБА_1
Частиною 3 ст. 10 Закону України «Про здійснення державних закупівель» (далі - Закону) передбачено, що керівництво роботою комітету з конкурсних торгів здійснює його голова. Голова комітету з конкурсних торгів організовує роботу комітету і несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.
Відповідно до положення про комітет з конкурсних торгів, затвердженого головним лікарем Центру №6 ОСОБА_1, голова комітету з конкурсних торгів Центру №6 організовує роботу комітету і несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій; приймає рішення щодо проведення засідань комітету; веде засідання комітету; визначає функції кожного члена комітету; здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Згідно із протоколом засідання комітету з конкурсних торгів №1 б/д, комітетом вирішено здійснити за бюджетні кошти закупівлю товару по коду за класифікатором 33.10.1 «Устаткування медичне, хірургічне та ортопедичне» орієнтовною вартістю 811 610, 23 грн. (з ПДВ) за процедурою відкритих торгів.
26.04.2012 р. на засіданні комітету з конкурсних торгів затверджена документація конкурсних торгів.
Оголошення про проведення процедури закупівлі опубліковано в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель та розміщено на веб-порталі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України за №191283, ВДЗ №58 (660) від 15.05.2012 р.
Однак, голова комітету з конкурсних торгів - головний лікар Центру №6 ОСОБА_1 неналежно виконуючі свої посадові обов'язки через несумлінне ставлення до них, в порушення вищезазначених нормативно-правових актів, будучи персонально відповідальною за покладені на комітет функції, не вжила заходів визначення функцій кожного члена комітету та не організувала роботу комітету належним чином, що призвело до фактичної бездіяльності членів комітету, прийняттю всіх рішень безпосередньо ОСОБА_4 та подальшим підписанням членами комітету документів стосовно проведення конкурсних торгів, що, в свою чергу, призвело до наступного.
29.05.2012 р. учасник торгів ПП «Вівон» звернувся листом №94 до комітету конкурсних торгів, щодо надання роз'яснень до змісту вимог п. 8 Додатку №1 документації конкурсних торгів, а також із зауваженнями щодо невірного визначення предмету закупівлі по окремих найменуваннях.
06.06.2012 р. комітет з конкурсних торгів вніс зміни до документації конкурсних торгів в частині вилучення окремих предметів закупівлі, однак зміни до п. 6 розділу III документації конкурсних торгів у частині дії документів, які отримані учасниками від відповідних державних органів до дати внесення змін до документації конкурсних торгів, не вносились, що відповідно до Акту ревізії №850-21/77 від 22.05.2013 р. призводить до дискримінації учасників торгів, що є порушенням ч. 1 ст. 3 Закону.
25.06.2012 р. за результатами розкриття пропозицій конкурсних торгів, встановлені наступні цінові пропозиції: ТОВ «ПромІнтерМед» - 795 685,39 грн; ПП «Вівон» - 477 819,06 грн; ТОВ «ЛінеА» - 511 823,08 грн; КП «Фармація» - 778 653,61 грн.
Відповідно до протоколу засідання комітету з конкурсних торгів №4 від 18.07.2012 р. при детальному розгляді поданих учасниками відкритих торгів документів комітетом встановлено ряд недоліків, зокрема недійсність станом на 25.06.2012 р.,- дату проведення конкурсних торгів, довідки ПП «Вівон» про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів), строк дії якої сплив 23.06.2012 р., у зв'язку із чим прийнято рішення про відхилення пропозиції конкурсних торгів ПП «Вівон», з посиланням на п.1 ст. 29 Закону.
Пункт 1 частини 1 ст. 29 Закону передбачає, що Замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів, у разі якщо учасник не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону Замовник може встановлювати такі кваліфікаційні критерії:
- наявність обладнання та матеріально-технічної бази;
- наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
- наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів;
- наявність фінансової спроможності (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, довідка з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами).
Однак, ч. 5 ст. 16 Закону встановлено, що усі пропозиції конкурсних торгів або кваліфікаційні пропозиції, які відповідають кваліфікаційним критеріям, встановленим ч. 2 ст. 16 Закону, та за відсутності інших, передбачених Законом, підстав для їх відхилення, допускаються до оцінки.
Крім того, відповідно до ст. 3 Закону закупівлі здійснюються за такими принципами:
- добросовісна конкуренція серед учасників;
- максимальна економія та ефективність;
- недискримінація учасників.
Відповідно до ст. 28 п. 7 Закону Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до державних органів, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.
Згідно із Розділом ІІІ Типового положення «Про комітет з конкурсних торгів», затвердженого Наказом Міністерства економіки України від 26.07.2010 р. № 916 однією з головних функцій комітету є забезпечення вибору найбільш економічно вигідної пропозиції на підставі критеріїв та методики оцінки, визначених у документації з конкурсних торгів (кваліфікаційній документації).
Таким чином, внаслідок неналежного виконання головою комітету з конкурсних торгів - головним лікарем Центру №6 ОСОБА_1 своїх посадових обов'язків через несумлінне ставлення до них, всупереч принципам, встановленим ст. 3 Закону України «Про здійснення державних закупівель» насамперед щодо максимальної економії бюджетних коштів, в порушення ст.ст. 16, 17, 28, 29 Закону, відхилено пропозицію ПП «Вівон», яка становила 477 819,06 грн. та була найменшою із запропонованих, визнано переможцем КП «Фармація», з яким КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги №6» Криворізької міської ради 13.08.2012 р. укладено договір про закупівлю «Устаткування медичного, хірургічного та ортопедичного» та в подальшому перераховано бюджетних коштів за вказаним договором на суму 778 653,61 грн.
Відповідно до Акту ревізії №850-21/77 від 22.05.2013 р. встановлено, що пропозиція КП «Фармація» не відповідає вимогам документації конкурсних торгів а саме: довідка з обслуговуючого банку про відсутність заборгованості за кредитами видана ПАТ «ПриватБанк» 11.06.2012 р., в той час як документацією конкурсних торгів вимагалась довідка, видана у квітні-травні 2012 р. Аналогічно, довідка МВС України про незасудження посадової особи учасника видана станом на 08.06.2012 року, довідка Головного управління юстиції у Дніпропетровській області щодо непорушення провадження у справі про банкрутство видана 12.06.2012 р., в той час як документацією конкурсних торгів вимагались довідки, видані у квітні-травні 2012 р.
З огляду на наведене, неналежне виконання головою комітету з конкурсних торгів - головним лікарем Центру №6 ОСОБА_4 своїх посадових обов'язків призвело до незаконного відхилення пропозиції ПП «Вівон» на стадії розкриття, незаконного допущення КП «Фармація» до оцінки цінової пропозиції, і, як наслідок, укладення 13.08.2012 р. з КП «Фармація» договору про закупівлю «Устаткування медичного, хірургічного та ортопедичного», а також подальшого перерахування бюджетних коштів за вказаним договором у сумі 778 653,61 грн., тобто неекономного та неефективного витрачання, таким чином, коштів місцевого бюджету у сумі 300 834,55 грн., що складає різницю між пропозиціями ПП «Вівон» та КП «Фармація», завдавши збитки охоронюваним законом інтересам держави на суму, що більш ніж у 250 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що є тяжкими наслідками.
В судовому засіданні захисник обвинуваченої - ОСОБА_5 заявив клопотання про звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності в зв'язку із зміною обстановки, оскільки вчинене нею правопорушення втратило суспільну небезпечність.
Обвинувачена підтримує клопотання.
Прокурор не заперечує проти закриття кримінального провадження та звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності в зв'язку із зміною обстановки, вказує, що правопорушення яке вчинене обвинуваченою втратило суспільну небезпечність, оскільки згідно проведеної закупки за державні кошти по коду 33.10.1 «Устаткування медичне, хірургічне та ортопедичне» у 2012 р. КУ «ЦПМСД № 6» КМР отримав товар від переможця КП «Фармація» на суму 778653,61 грн., отриманий товар був використаний в повному обсязі на заявлену суму. На даний час КУ «ЦПМСД № 6» КМР отримано від КП «»Фармація» товар медичного призначення на суму 301 тис. грн.
Згідно ст.48 КК України, ст.ст.284 ч.2 п.1, 286 ч.4 КПК України - особа може бути звільнена судом від кримінальної відповідальності, та кримінальне провадження може бути закрито, якщо вперше вчинено злочин невеликої чи середньої ступені тяжкості, якщо буде визнано що на час розгляду справи в суді внаслідок зміни обстановки ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
Відповідно до ч.3 ст.12 КК України злочин вчинений обвинуваченою за ст.367 ч.2 КК України відноситься до злочину середньої тяжкості.
Обвинувачена раніше не судима, обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, на день розгляду провадження вчинене діяння втратило суспільну небезпечність, в зв'язку з чим суд вважає можливим закрити кримінальне провадження та звільнити обвинувачену від кримінальної відповідальності в зв'язку із зміною обстановки.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 12, 48 КК України, ст.284 ч.2 п.1, ст.286 ч.4 КПК України, суд, -
Кримінальне провадження №42013040770000035 у відношенні ОСОБА_1 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст.367 ч.2 КК України - закрити у зв'язку із зміною обстановки.
ОСОБА_1 звільнити від кримінальної відповідальності.
Ухвала може бути оскарженою до апеляційного суду через Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу протягом семи днів з дня її проголошення.