07 серпня 2013 р. Справа № 591/4131/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Чалого І.С. , Старостіна В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 10.06.2013р. по справі № 591/4131/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми
про визнання дій неправомірними, спонукання до вчинення дій,
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, до Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі в м. Сумах, в якому просить визнати протиправними дії відповідача про відмову здійснити перерахунок раніше виплаченої на підставі ст.. 37 ЗУ «Про державну службу пенсії державного службовця ОСОБА_1, з урахуванням довідок ДПІ у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби від 24.04.2013 року №21554/Ч/05-020 та №2158/Ч05-020.
Зарічний районний суд постановою від 10.06.2013 року позовні вимоги задовольнив.
Визнав протиправними дії відповідача в частині відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов'язав управління пенсійного фонду в м. Сумах провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії призначеної на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу"з урахуванням Довідок ДПІ у м. Сумах від 24.04.2013 року № 21554/Ч/05-020 та №21558/Ч/05-020 починаючи з 01.05.2013 року у розмірі 90%.
Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі в м. Сумах подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідача посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, позивач працювала в Державній податковій адміністрації в Сумській області та звільнилась на пенсію з посади начальника відділу.
З 01.06.2006 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі в м. Сумах та отримує пенсію державного службовця, призначену згідно ЗУ «Про державну службу» в розмірі 90%..
Державною податковою інспекцією в м. Сумах Сумської області Державної податкової служби 24.04.2013 року видано довідки від 24.04.2013 року №21554/Ч/05-020 та №2158/Ч05-020 про складові заробітної плати для здійснення перерахунку пенсії.
ОСОБА_1 25.04.2013 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі в м. Сумах із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсії державного службовця, з урахуванням вищевказаних довідок.
Відповідачем надано відповідь від 03.05.2013 року №314/Ч про відмову позивачу у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця, оскільки суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань не є надбавками і обчислення пенсії з урахуванням таких складових заробітної плати законодавством не передбачено.
Приймаючи рішення про задоволення позову суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Колегія суддів з даним висновком суду не погоджується виходячи з наступного.
З 01.06.2006р. позивачу призначена пенсія за віком як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи та про додаткові види оплати праці з 2004-2006 р.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок.
Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000р.(зі змінами) установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Отже відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000р. та довідки наданої Державної податкової служби в Сумській області до розрахунку заробітної плати державного службовця крім посадового окладу, надбавки за ранг, за вислугу років, включені середньомісячні розміри за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, надбавки за високі досягнення у праці та премії з урахуванням премій до свят, що передбачено законодавством. Оскільки такі виплати, як індексація, грошова винагорода, разова премія, матеріальна допомога на оздоровлення постановою КМУ № 865 від 31.05.2000р. при визначенні заробітку державного службовця не передбачені, то до розрахунку заробітної плати не включаються.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в разі призначення пенсії за віком гр. ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата обчислюється за нормами ст. 40, 41 зазначеного Закону, коли до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються всі суми виплат, отримуваних застрахованою особою, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тобто в разі призначення пенсії на загальних підставах, то для обрахунку пенсії включається і матеріальна допомога на оздоровлення, і індексації грошових коштів.
Стаття 1 Закону України «Про оплату праці» визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 цього Закону, яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Більше, того, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не ідентичні поняття, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.
Таким чином, матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2статті 33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Так як позивачу пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», то при призначенні пенсії не береться в обрахунок матеріальна допомога на оздоровлення та індексації грошових коштів.
А тому, суд першої інстанції дійшов хибного висновку визнавши правильним зобов'язати управління пенсійного фонду в м. Сумах провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії призначеної на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу"з урахуванням Довідок ДПІ у м. Сумах від 24.04.2013 року № 21554/Ч/05-020 та №21558/Ч/05-020 починаючи з 01.05.2013 року у розмірі 90%.
За змістом п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Після введення в дію Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" який в ступив в силу з 01.10.2011р. п.1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції., якою передбачено перерахунок пенсії у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи.
З урахуванням вищевикладених обставин, колегія суддів вважає, що вимоги позивача не обґрунтовані і не підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції при ухваленні рішення були допущені порушення норм матеріального та процесуального права, а тому дана постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми задовольнити.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 10.06.2013р. по справі № 591/4131/13-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Бартош Н.С.
Судді Чалий І.С. Старостін В.В.