Справа № 121/3750/13-а
2-а/121/270/13
14 серпня 2013 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі судді Берещанського Ю.В., при секретарі Савватєєві О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ялтинського міського суду адміністративну справу за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Радянська 38" до Сімеїзької селищної ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку «Радянська 38» звернулись до суду із зазначеним позовом, у якому просять: скасувати п.1.49 рішення № 9 Сімеїзької селищної ради про відмову позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 0,1110 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд(присадибна ділянка) за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Сімеїз, вул. Радянська, 38 з подальшою передачею у власність; зобов'язати Сімеїзьку селищну раду на найближчої сесії прийняти рішення, яким надати Об'єднанню співвласників багатоквартирного жилого будинку «Радянська 38» дозвіл на розробку проекту землеустрою на вказану земельну ділянку; зобов'язати Сімеїзьку селищну раду у двотижневий строк, після подання Об'єднанням погодженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, прийняти рішення, яким передати Об'єднанню у власність земельну ділянку.
Вимоги мотивовані тим, що 21 грудня 2009 року зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку «Радянська 38». 28 грудня 2010 року, Сімеїзька селищна рада своїм рішенням № 6 передала будинок № 38 по вул. Радянська в смт. Сімеїз м. Ялта у власність Об'єднанню. Відповідно до приписів ст.42 Земельного Кодексу України позивач звернулись до органу місцевого самоврядування із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки на якій розташований будинок № 38. Оскаржуваним рішенням, позивачу було відмовлено у наданні такого дозволу із посиланням на приписи Закону України «Про регулювання містобудівної документації». Разом із тим, така відмова відповідача є незаконною, отже, суперечить положенням Конституції та земельного законодавства.
У судовому засіданні представник позивача Епішко Н.М. позов підтримала з наведених підстав.
Представник відповідача Рошинсьбкий М.С. у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, наполягаючи на викладених у оскаржуваному рішенні підставах відмови у наданні дозволу на складення проекту відводу земельної ділянки у власність.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши сторони та оцінивши докази, які є у матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступних підстав.
У відповідності із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Зазначені положення Конституції України кореспондуються із положеннями ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справи в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свобод в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Даний спір виник у зв'язку з оскарженням рішення колегіального органу місцевого самоврядування та відноситься до категорії публічно - правових спорів.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, законом України «Про місцеве самоврядування».
Стаття 12 Земельного Кодексу України встановлює, що розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування(ч.1,2 ст.116 ЗК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Земельного Кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Згідно із ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що 21 грудня 2009 року зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку «Радянська 38»(а.с.9-10). 28 грудня 2010 року, Сімеїзька селищна рада своїм рішенням № 6 передала будинок № 38 по вул. Радянська в смт. Сімеїз м. Ялта у власність Об'єднанню(а.с.13-17).
20 серпня 2012 року, позивач звернулись до Сімеїзької селищної ради із заявою про надання дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки площею 0,1110 га у власність для обслуговування жилого будинку №38 по вул. Радянській в смт. Сімеїз, м. Ялта.
До заяви позивачем додано всі передбачені земельним законодавством України документи, крім того, за вимогою відповідача також надано довідку про належність будівель домоволодіння № 38(а.с.19-21).
Рішенням 26- ї сесії 6-го скликання Сімеїзької селищної ради АР Крим № 9 від 15 березня 2013 року Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Радянська 38» відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу у власність, оренду земельної ділянки, орієнтованою площею 0,1110 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд(присадибна ділянка) за адресою: м. Ялта, смт. Сімеїз, вул. Радянська,38 з подальшою передачею у власність(а.с.23).
З тексту оскаржуваного рішення слідує, що єдиною підставою для відмови в наданні дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки позивачу у власність Сімеїзька селищна рада зазначила відсутність генеральних планів, планів зонування, детальних планів терарій населених пунктів.
З урахуванням правових положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема статей 1,2,24 його, суд зауважує, що передаючи своїм рішенням вже існуючий будинок № 38 по вул. Радянській в смт. Сімеїз, м. Ялта, у власність Об'єднанню, позивач мав би врахувати потребу цієї юридичної особи у володіння та користуванні і відповідної земельної ділянки для його обслуговування, що відповідало б принципу правової визначеності, а також приписам ст.42 Земельного Кодексу України.
За таких обставин рішення Сімеїзької селищної ради № 9 від 15 березня 2013 року не може бути визнано законним та підлягає скасуванню.
Разом із тим, вимоги щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання дозволу Об'єднанню на складання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки і передачі її у власність не може бути задоволено, отже такі рішення відносяться виключно до компетенції колегіального органу місцевого самоврядування, повноваження якого не можуть перейнятись судом.
На підставі викладеного та керуючись, ст.ст. 14, 19, 22, 55, 58, 142, 144 Конституції України, ст.ст. 12, 118,123 Земельного Кодексу України, ст. ст. 25, 26, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 17, 71, 123, 159-163, 171 КАС України,
Позовну заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Радянська 38" до Сімеїзької селищної ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати п.1.49 рішення Сімеїзької селищної ради № 9 від 15 березня 2013 року "Про відмову Об'єднанню співвласників багатоквартирного житлового будинку "Радянська 38" у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу у власність на земельну ділянку орієнтованою площею 0,1110 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд(присадибна ділянка) за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Сімеїз, вул. Радянська,38".
У задоволенні інших позовних вимог -відмовити.
У порядку розподілу судових витрат стягнути з Сімеїзької селищної ради на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Радянська 38" суму судового збору в розмірі 34 гривень 41 копійку.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. ст. 184, 186 КАС України.
Суддя: