Постанова від 20.08.2013 по справі 684/618/13-п

Справа № 684/618/13-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2013 року Старосинявський районний

смт. Стара Синява суд Хмельницької області

Суддя Старосинявського районного суду Хмельницької області Сегін І. Р., розглянувши матеріали адміністративної справу, яка надійшла 15.08.2013 р. від начальника оперативного управління Головного управління Міністерства доходів і зборів у Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164 КУпАП громадянки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки смт.Стара Синява, вул. Кутузова, 12, Старосинявського району Хмельницької області, тимчасово непрацюючої, за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

встановив:

15 серпня 2013 року Головним управлінням Міністерства доходів і зборів у Хмельницькій області направлено в суд матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення, 07.08.2013 р. о 12 год. 55 хв., в смт. Стара Синява по вул. І.Франка, 19, в магазині «Рошен» встановлено факт реалізації ОСОБА_1 алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявного спеціального дозвільного документу «ліцензії», чим порушено вимоги Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 252 КУпАП під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин справи.

Згідно п.2 ст.278 КУпАП серед питань, які вирішує орган (посадова особа) при підготовці справи до розгляду є те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Підпунктом 41.1 ст. 41 ПК України передбачено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Відповідно до п.2 Указу Президента України №141 від 18.03.2013 року Міністерство доходів і зборів України є правонаступником Державної податкової служби України та Державної митної служби України, що реорганізуються.

Підпунктом 348.1 ст. 348 ПК України визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

У відповідності до підпункт 350.1.10 пункту 350.1 статті 350 ПК України податкова міліція відповідно до покладених на неї завдань: складає протоколи та розглядає справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом.

Таким чином, податкова міліція діє у складі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової та державної митної політики - Міністерства доходів і зборів, яке є правонаступником Державної податкової служби України.

При цьому Наказом Державної податкової адміністрації України від 28.10.2009 р. № 585 було затверджено Інструкцію з оформлення органами державної податкової служби матеріалів про адміністративні правопорушення, якою встановлено порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах державної податкової служби, а також процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення, розгляду справ про адміністративні правопорушення органами державної податкової служби, ведення діловодства у справах про адміністративні правопорушення, а також забезпечення належного розгляду скарг на постанови по справах про адміністративні правопорушення. Вказаний наказ є чинним, не скасованим і діє в редакції Наказу Державної податкової адміністрації України від 05.04.2011 N 193. Враховуючи викладене, вказана вище інструкція є обов'язковою для податкової міліції при оформленні матеріалів про адміністративне правопорушення.

Згідно п.п. 2.3, 2.5, 2.10., 6.3 Інструкції з оформлення органами державної податкової служби матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України №585 від 28.10.2009 року, уповноважені посадові особи органів державної податкової служби України при виявленні адміністративних правопорушень складають протоколи про адміністративне правопорушення на спеціальному бланку. Усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком державною мовою. Не допускаються закреслювання або виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, відносно якої він складений. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі. Бланки протоколів та постанов у справах про адміністративні правопорушення є документами суворої звітності та виготовляються відповідно до законодавства України. Форма бланка є типовою та передбачає наявність надрукованих серії та номеру протоколу.

Проте, вивчивши матеріали справи, суд встановив, що протокол про адміністративне правопорушення, складений 07.08.2013 року, не відповідає зазначеним вимогам, зокрема: протокол складено не на спеціальному бланку, який не містить серії протоколу та номеру, нанесених типографським методом із забезпеченням наскрізної нумерації; протокол складений неохайно, містить численні плями, які роблять його нерозбірливим та унеможливлюють його читання; відсутня відмітка у протоколі про роз'яснення обвинуваченому змісту ст.63 Конституції України.

Відповідно до п 94.2.4. ст.94 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин, зокрема, відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, торгові патенти, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством.

Також протокол огляду та вилучення речей, що міститься в матеріалах справи не відповідає вимогам Постанови КМУ від 29 грудня 2010 р. N 1239 «Про затвердження форми протоколу про тимчасове затримання майна».

Наведенні обставини свідчать про неповноту оформлення матеріалів, що мають значення для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом, та не можуть бути усунені в судовому засіданні.

За таких обставин, суд вважає, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП необхідно повернути начальнику оперативного управління Головного управління Міністерства доходів і зборів у Хмельницькій області для належного оформлення.

Керуючись ч.1 ст.164, ст.ст. 245, 256, 278 КУпАП, суд, -

постановив:

Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП - направити начальнику оперативного управління Головного управління Міністерства доходів і зборів у Хмельницькій області для належного оформлення.

Суддя І. Р. Сегін