Ухвала від 15.08.2013 по справі 161/14159/13-к

Справа № 161/14159/13-к

Провадження № 1-кс/161/3210/13

УХВАЛА

м. Луцьк 15 серпня 2013 року

Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Ковтуненко В.В.,

при секретарі Соколовій К.Ю.,

з участю слідчого Пилипюка Ю.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду м. Луцька клопотання слідчого СУ УМВС України у Волинській області Пилипюка Ю.Г. про тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий СУ УМВС України у Волинській області ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором відділу прокуратури Волинської області ОСОБА_2 про тимчасовий доступ та можливість вилучення (здійснити виїмку) у виконавчому комітеті Луцької міської ради за адресою: м. Луцьк, вул. Б.Хмельницького, 19 документів, які містять охоронювану законом таємницю та стали підставою для проведення державної реєстрації Волинської обласної спілки споживчих товариств, код ЄДРПОУ 01743401.

В обґрунтування клопотання посилається на те, що 26.02.2013 в Луцький МВ УМВС України у Волинській області надійшло колективне звернення підприємців, які здійснюють торгівельну діяльність на «Завокзальному» ринку м. Луцька про те, що керівництво Волинської обласної спілки споживчих товариств, до відання якої відноситься даний ринок, перешкоджає їх законній господарській діяльності.

01.03.2013 відомості про вчинене кримінальне правопорушення слідчим відділом Луцького МВ УМВС України у Волинській області були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12013020010001235, попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення, передбачена ч.1 ст.206 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що 20.02.2009 повноважними представниками Луцької міської ради та Волинської обласної спілки споживчих товариств укладено договір оренди земельної ділянки для обслуговування «Завокзального» ринку м. Луцька. Після цього, облспоживспілкою, в особі голови правління ОСОБА_3, укладалися договори оренди торгівельних місць з підприємцями. Будь-які інші платежі, крім орендної плати, вказаними договорами не передбачені.

Не дивлячись на це службові особи Волинської обласної спілки споживчих товариств у період 2011-2013 років, погрожуючи розірванням договорів оренди торгових місць, примушували вказаних підприємців, додатково сплачувати в касу власні кошти у вигляді «Безповоротної фінансової допомоги», які нібито необхідні для накриття торгівельних рядів дахом. Отримані в результаті цього кошти вони перераховували на рахунок підрядника - підприємця ОСОБА_4 Останній, у підтвердження витрачання отриманих коштів, виготовляв акти будівельних робіт, які насправді не виконувалися. Виручені в результаті цього кошти службові особи спілки, зловживаючи своїм службовим становищем привласнювали.

03.07.2013 відомості про вчинене кримінальне правопорушення слідчим управлінням УМВС України у Волинській області внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12013020020000275, попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення, передбачена ч.4 ст.191 КК України.

04.07.2013 матеріали вказаних досудових розслідувань об'єднані в одне провадження під реєстраційним номером №12013020010001235.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Волинська обласна спілка споживчих товариств, код ЄДРПОУ 01743401, зареєстрована як суб'єкт господарської діяльності виконавчим комітетом Луцької міської ради (м. Луцьк, вул. Б.Хмельницького, 19).

Частиною 1 ст.24 цього ж Закону передбачено, що для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні надати державному реєстратору такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; примірники установчих документів; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи; інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників-юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб-власників істотної участі цих юридичних осіб.

Приймаючи до уваги, що зазначені документи можуть становити конфіденційну інформацію, проте вони самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами є доказами, які відображають факти і обставини заволодіння коштами підприємців, мають значення для встановлення осіб, що вчинили даний злочин, є предметом дослідження бухгалтерської ревізії та криміналістичних експертиз, без їх використання неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, тому слідчий просить суд надати (забезпечити) стороні обвинувачення у кримінальному провадженні №12013020010001235 від 01.03.2013 тимчасовий доступ та можливість вилучення (здійснити виїмку) у виконавчому комітеті Луцької міської ради за адресою: м. Луцьк, вул. Б.Хмельницького, 19 документів, які містять охоронювану законом таємницю та стали підставою для проведення державної реєстрації Волинської обласної спілки споживчих товариств, код ЄДРПОУ 01743401, а саме: заповненої реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірника оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; примірників установчих документів; документа, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи; інформації з документами, що підтверджують структуру власності засновників-юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб-власників істотної участі цих юридичних осіб.

В судовому засіданні слідчий підтримав своє клопотання та просив його задовольнити з підстав у ньому викладених.

Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши письмові матеріали клопотання, приходжу до висновку про задоволення клопотання з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Відповідно до ст. 85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 91 КПК України доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Відповідно до ч.6 ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» право доступу до документів, які знаходяться у відповідній реєстраційній справі, мають засновники (учасники) юридичної особи, фізична особа - підприємець, а також уповноважені ними особи та особи, які згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, на підставі письмової заяви та працівники контролюючих і правоохоронних органів.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах належать :

1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації;

2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю;

3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних лій;

4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю;

5) відомості, які можуть становити банківську таємницю;

6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру;

7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо;

8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних;

9) державна таємниця.

Згідно п. 5 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

При розгляді клопотання встановлено, що службові особи Волинської обласної спілки споживчих товариств обґрунтовано підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України. Так, як вони в період 2011-2013 років, погрожуючи розірванням договорів оренди торгових місць, примушували підприємців сплачувати в касу власні кошти у вигляді «Безповоротної фінансової допомоги», які нібито необхідні для накриття торгівельних рядів дахом.

Також встановлено, що документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ та можливість їх вилучення, в дійсності перебувають у володінні виконавчого комітету Луцької міської ради за адресою: м. Луцьк, вул. Б.Хмельницького, 19.

Також встановлено, що стороною кримінального провадження доведено, що документи, до яких просять надати тимчасовий доступ, самі по собі та в сукупності з іншими документами наявними в кримінальному провадженні, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і довести іншими способами, обставини вчинення правопорушення та отримати вказані документи не можливо.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що стороною кримінального провадження доведено наявність підстав, передбачених ч. 5, ч. 6 ст. 163 КПК України для надання тимчасового доступу, оскільки іншими способами довести обставини, вчинення кримінального правопорушення не можливо. А тому за таких обставин приходжу до висновку про задоволення клопотання.

Приймаючи до уваги викладене, керуючись ст.ст. 163, 164 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого СУ УМВС України у Волинській області Пилипюка Ю.Г. про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити повністю.

Надати слідчому СУ УМВС України у Волинській області Пилипюку Ю.Г. тимчасовий доступ та можливість вилучення (здійснити виїмку) речей і документів, які перебувають у володінні виконавчого комітету Луцької міської ради за адресою: м. Луцьк, вул. Б.Хмельницького, 19, що містять охоронювану законом таємницю та стали підставою для проведення державної реєстрації Волинської обласної спілки споживчих товариств, код ЄДРПОУ 01743401, а саме:

-реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи;

-примірника оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи;

-примірника установчих документів;

-інформації з документами, що підтверджують структуру власності засновників-юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб-власників істотної участі цих юридичних осіб.

Строк дії ухвали один місяць з дня постановлення ухвали.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд заклопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, згідно ст. 166 КПК України, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя В.В. Ковтуненко