Постанова від 04.10.2012 по справі 403/9860/12

04.10.2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2012 року Справа № 403/9860/12

Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого судді -Циганкова В.О.

при секретарі - Демченко О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Приватного підприємства Фірми «Гран-Прі»до Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2012 року позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що 07 червня 2012 року ППФ «Гран-Прі»отримало рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28 травня 2012 року, яким задоволено позов про стягнення з ППФ «Гран-Прі»збитків за безкоштовне користування земельною ділянкою. Дане рішення було винесено на підставі рішення Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради «Про затвердження актів комісії з визначення розміру збитків, заподіяних Дніпропетровській міській раді, власникам землі та землекористувачам при використанні земельних ділянок»від 09 вересня 2010 року № 3228 та самих актів комісії з визначення розміру збитків заподіяних Дніпропетровській міській раді, власникам землі та землекористувачам при використанні земельних ділянок від 31 серпня 2010 року № 1,2,3,4. Вказане рішення виконкому та акти на думку позивача являються протиправними та винесеними з порушенням чинного законодавства у зв'язку з чим позивач просив визнати їх протиправними та скасувати.

У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав у повному обсязі, на їх задоволенні наполягав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день та час його проведення повідомлявся належним чином, надав суду клопотання, в якому просив вирішити справу без його участі відповідно до вимог чинного законодавства.

Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є власником будівлі розташованої за адресою: м. Дніпропетровськ, вул.Калинова, 4 (а.с. 20), на підставі рішення Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 09 січня 2007 року (а.с.17-18).

31 серпня 2010 року комісією з визначення розміру збитків, заподіяних Дніпропетровській міській раді, власникам землі та землекористувачам, при використання земельних ділянок було складено акти №№ 1,2,3,4 за фактом виявлення порушень, а саме використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів (а.с. 13-16), які 09 вересня 2010 року були затверджені рішенням Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 3228 (а.с. 12).

Аналізуючи викладене суд приходить до наступного.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»органи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються ними у своїй діяльності, а також актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим -також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими в межах їхньої компетенції.

У своєму рішенні відповідач посилається на ст.ст. 156 та 157 Земельного кодексу України та пункт 2 «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284.

Визначити розмір збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам, оформити відповідний акт та затвердити його відповідач мав право лише у випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до п. 2 «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284, розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольськими міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових, органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.

Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

В Актах №1,2,3,4 від 31 серпня 2010 року не вказаний склад комісії, яка визначала розмір збитків, та з Актів не вбачається чи було засідання комісії правомірним, виходячи з приписів п.2.2. Положення про комісію з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, затвердженого рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради №2509 від 16.09.2004 року. Крім того, ППФ «Гран-Прі»про включення до складу вказаної комісії повідомлено не було і будь-які докази про його включення до складу цієї комісії суду та доказів правомірності засідання комісії відповідачем відповідно до ст.71 КАС України суду не надано.

Стаття 156 Земельного Кодексу України визначає підстави відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам в наслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Пункт 1 «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам»затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 визначає наступні підстави відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам заподіяні: а) вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок; б) встановленням обмежень щодо їх використання; в) погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок; г) приведенням земельних ділянок у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Серед підстав відшкодування збитків, визначених зазначеними нормативними актами, не має такої підстави як використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, яка зазначена у рішенні виконкому.

Відповідно до положень ст.157 Земельного Кодексу України та п. 3 зазначеного Порядку, а також приписів 4.4. Положення про комісію з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, затвердженого рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради №2509 від 16.09.2004 року, відшкодуванню підлягають неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

Будь-яких доказів того, що вказана земельна ділянка могла б бути використана протягом зазначеного в Акті періоду і від її використання її власник отримав би доходи, відповідачем, який заперечує проти позову, суду не надано, і в Акті про такі докази не зазначено.

Як вбачається з Акту, розрахунок збитків зроблений, виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту 0,03, проте доказів правомірності застосування саме зазначеного коефіцієнту відповідачем суду не надано і в Акті про них не вказано.

Крім того, відповідачем не надано будь-яких доказів та не наведено обґрунтування застосування вказаного коефіцієнту за весь період, за який розраховано збитки та доказів того, що власник землі одержав би доходи, виходячи саме з такої оцінки вказаної земельної ділянки і із застосуванням саме такого коефіцієнту.

Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про протиправність складання відповідачем оспорюваних Актів №1,2,3,4 від 31 серпня 2010 року та винесення рішення від 09 вересня 2010 року № 3228 «Про затвердження актів комісій з визначення розміру збитків, заподіяних Дніпропетровській міській раді, власникам землі та землекористувачам»в частині затвердження в п.1 Актів № 1,2,3,4 комісії від 31 серпня 2010 року з визначення розміру збитків, заподіяних Дніпропетровській міській раді відносно позивача.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході розгляду справи відповідачем не були надані документи, які стали підставою для складання Актів № 1,2,3,4 та винесення оспорюваного рішення в частині позивача. Будь-яких доказів в обґрунтування правомірності винесеного рішення відповідачем суду не надано.

З урахуванням викладеного вище, а також приймаючи до уваги те, що оскаржувані рішення відповідача не відповідають чинному законодавству та прийняті з порушенням порядку їх прийняття, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову та вважає за необхідне задовольнити його у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 156 та 157 Земельного кодексу України, ст.ст. 2, 3, 6-9, 11, 17, 69-71, 122, 159-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов Приватного підприємства Фірми «Гран-Прі» - задовольнити у повному обсязі.

Рішення Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 09 вересня 2010 року № 3228 в частині затвердження актів комісії з визначенням розміру збитків, заподіяних Дніпропетровській міській раді, власникам землі та землекористувачам при використанні земельних ділянок №№ 1, 2, 3, 4 від 31 серпня 2010 року - визнати протиправним та скасувати.

Акти комісії з визначення розміру збитків, заподіяних Дніпропетровській міській раді, власникам землі та землекористувачам при використанні земельних ділянок №№ 1, 2, 3, 4 від 31 серпня 2010 року - визнати протиправними та скасувати.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бабушкінський районний суд, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-тиднів з дня отримання копії постанови.

Постанова набрала законної сили 15 жовтня 2012 року

Суддя

Бабушкінського районного суду

м. Дніпропетровська (підпис) В.О. Циганков

З оригіналом згідно:

Секретар

Голова

Бабушкінського районного суду

м. Дніпропетровська Л.О. Татарчук