копія
14 серпня 2013 р. Справа № 818/6055/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/6055/13-a
за позовом ОСОБА_1
до Управління Держкомзему у м. Суми,
третя особа - Сумська міська громадська організація «САДІВНИЦЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ «ОЗЕРНЕ»
про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту -позивач, ОСОБА_1.) звернулася до суду з позовом до Управління Держкомзему у м. Суми (далі по тексту - відповідач), третя особа - Сумська міська громадська організація «САДІВНИЦЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ «ОЗЕРНЕ» (далі по тексту - третя особа), в якому просить суд:
- зобов'язати Управління Держкомзему у м. Суми видати новий державний акт на право власності на земельну ділянку замість державного акту ЯЛ № 2204765 на ім'я ОСОБА_1 та зазначити у рядку «земельна ділянка розташована» наступне «м. Суми, СМГО «САДІВНИЦЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ «ОЗЕРНЕ», СТ «Зв'язківець», діл. НОМЕР_1.»
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що до складу Сумської міської громадської організації «САДІВНИЦЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ «ОЗЕРНЕ» відповідно до Статуту входять наступні садові товариства : СТ «Експедиція», СТ «НЕМ», СТ «Проектант», СТ «Монтажник», СТ «Міжозерне», СТ «Здоров'я», СТ «Зв'язківець», СТ «Мотор», СТ «ВНДІАЄН» та інші. Земельні ділянки у зазначених садових товариствах були надані фізичним особам для ведення садівництва рішеннями виконавчого комітету Сумської міської ради народних депутатів приблизною площею 0, 04 га.
Управління Держкомзему у м. Суми виготовило та видало Державний акт на право власності на земельну ділянку. Позивач зазначає, що має земельну ділянку на території СМГО «САДІВНИЦЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ «ОЗЕРНЕ», СТ «Зв'язківець», проте, отримала Державний акт з іншою адресою розташування земельної ділянки, тобто з помилкою. Такої адреси та назви садового товариства та об'єднання ніколи не існувало, відповідно до Державного акту встановити місцезнаходження земельної ділянки неможливо тим більше на території Сумської області та міста Суми існують й інші садові товариства з назвою «Зв'язківець».
Зазначений Державний акт на право власності на земельні ділянки друкувалися лише на підставі інформації наданої, землевпорядною організацією, власниками земельних ділянок, хоча повинні друкуватися на підставі рішень Сумської міської ради, враховуючи вимоги Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою затверджену наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 22.06.2009 року N 325 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 серпня 2009 р. за N 735/16751. Відповідно до п.2.6. цієї інструкції у рядку "Земельна ділянка розташована " вказується місцезнаходження земельної ділянки у місті - обласному центрі - вказуються назва міста, назва вулиці (площі, бульвару, проспекту тощо) та, у разі наявності, номер домоволодіння (будинку).
Внаслідок наявності у державному акті на право власності на земельну ділянку помилок у розділі «земельна ділянка розташована» у позивача виникають та будуть виникати постійні незручності у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою,
Відповідно до п. 4.1. Інструкції виправлення орфографічних або технічних помилок у бланку та державному акті не допускається.
Згідно до п.4.4. Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою позивач 04.11.2012 року звернулися до Управління Держкомзему у м. Суми з заявою про виправлення помилок у державному акті на право власності на земельну ділянку на що отримав відповідь про безпідставність вимог.
Відповідно до п. 4.5. зазначеної Інструкції новий державний акт видається протягом 15 робочих днів з дати надходження вищезазначених документів до територіального органу Держкомзему за рахунок органу, який здійснив реєстрацію такого державного акта.
Таким чином, позивач приходить до висновку про необхідність зобов'язання Управління Держкомзему у м. Суми видати новий державний акт на право власності на земельну ділянку .
Представники сторін в судове засідання не з'явилися про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, клопотання про розгляд справи за їх відсутності не надали про причини неявки до суду не повідомили.
Представник третьої особи, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі рішення Сумської міської ради від 23.12.2009 р. №3339-МР ОСОБА_1 видано державний акт серії ЯЛ №224530 на право власності на земельну ділянку площею 0,0495 га, яка розташована за адресою: м. Суми, садівниче товариство «Зв'язківець», ділянка НОМЕР_1, який зареєстровано у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №011063800230 (а.с. 7).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходить із того, що з 01.01.2013 року чинним законодавством не передбачено право державного комітету земельних ресурсів на видачу актів на право власності на земельну ділянку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено мету ведення Державного земельного кадастру, а саме Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про Державний земельний кадастр» зазначено систему органів Державного земельного кадастру, а саме ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно ч.2 ст.6 Закону України «Про Державний земельний кадастр» держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч.3 ст. 6 Закону України «Про Державний земельний кадастр» адміністратором Державного земельного кадастру є державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного земельного кадастру, відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі.
Згідно ст. 7 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать: ведення та адміністрування Державного земельного кадастру; здійснення підготовки земельно-кадастрової документації; внесення до Державного земельного кадастру та надання відомостей про землі, розташовані у межах державного кордону України, територій Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, сіл, селищ, міст; здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні; ведення поземельних книг та надання витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки; організація здійснення на відповідній території робіт із землеустрою та оцінки земель, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про Державний земельний кадастр" зазначено документи, які створюються під час ведення Державного земельного кадастру, а саме: доокументами Державного земельного кадастру, які створюються під час його ведення, є: індексні кадастрові карти (плани) України, Автономної Республіки Крим, областей, районів, сіл, селищ, міст; індексні кадастрові карти (плани) кадастрової зони, кадастрового кварталу; кадастрові карти (плани) Автономної Республіки Крим, областей, районів, сіл, селищ, міст, інші тематичні карти (плани), перелік яких встановлюється Порядком ведення Державного земельного кадастру; поземельні книги.
Згідно Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначені об'єкти нерухомого майна, стосовно яких проводиться державна реєстрація прав, а саме у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Згідно ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено систему органів державної реєстрації прав: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку .
Відповідно до ст. 8. Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» до повноважень органу державної реєстрації прав відносяться: 1) проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; 2) забезпечує ведення Державного реєстру прав; 3) надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; 4) забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; 5) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Також, ст. 28. Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зазначено, що інформація з Державного реєстру прав про державну реєстрацію прав та їх обтяжень надається у формі витягу, інформаційної довідки та виписки.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Законом України "Про Державний земельний кадастр " не передбачено з 01.01.2013 року Управління Держкомзему у м. Суми повноважень на видання нового державного акту на право власності, а тому, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Держкомзему у м. Суми, третя особа - Сумська міська громадська організація «САДІВНИЦЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ «ОЗЕРНЕ» про зобов'язання вчинити дії задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94,98,158-163,167,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Держкомзему у м. Суми, третя особа - Сумська міська громадська організація «САДІВНИЦЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ «ОЗЕРНЕ» про зобов'язання вчинити дії -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук