Справа № 815/5702/13-а
07 серпня 2013 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Юхтенко Л.Р., розглянувши матеріали адміністративного позову Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до Кафе-бару "Чорна каракатиця" ФОП ОСОБА_1 про зупинення господарської діяльності,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до Кафе-бару "Чорна каракатиця" ФОП ОСОБА_1 про зупинення господарської діяльності.
Вказана позовна заява має бути залишена без руху з наступних підстав.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви, в тому числі додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
В матеріалах справи, поданих Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря відсутня квитанція про сплату судового збору у сумі 34, 41 грн.
Крім того, відповідно до ч.1 п.4.ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з ч. 4, 5 ст. 105 цього Кодексу (зокрема адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом) і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги. Також відповідно до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Відповідно до ч. 5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Згідно з ч. 7 ст. 7 цього Закону, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації
продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до ст. 17 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні, в тому числі, справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів
реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть
бути застосовані виключно за судовим рішенням. Згідно з ст. 99 КАС України, такі позови подаються у 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду.
В позовній заяві чітко не викладається зміст позовної вимоги, встановленої Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та не наводяться обставини, з яких можна встановити день виявлення позивачем підстав для звернення до суду з дійсним позовом.
Також до позовної заяви не надано копії документів, що підтверджують дотримання позивачем процедури проведення перевірки (докази попередження відповідача про проведення перевірки, наявність наказу про проведення перевірки та направлення на перевірку, а також докази їх вручення).
Згідно зі ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
При таких обставинах суддя вважає, що позов Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків, шляхом подання на адресу суду документу, що підтверджує сплату судового збору у розмірі, встановленого Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року N 3674-VI (34, 41 грн.) на р/р 31212206784005, банк ГУДКСУ в Одеській області, ЄДРПОУ 37607526, МФО 828011, код платежу 22030001, одержувач платежу ГУДКСУ в Одеській області, та уточненого адміністративного позову з викладом у ньому позовних вимог у відповідності до приписів ч. 5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», зазначенням причин пропуску 15-денного строку передбаченого п.2 ст. 99 КАС України для звернення до суду з таким позовом, а також документів, що підтверджують дотримання позивачем процедури проведення перевірки (докази попередження відповідача про проведення перевірки, наявність наказу про проведення перевірки та направлення на перевірку, а також докази їх вручення).
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 105,106,107, 108, КАС України, суддя -
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до Кафе-бару "Чорна каракатиця" ФОП ОСОБА_1 про зупинення господарської діяльності - залишити без руху.
Повідомити Державну екологічну інспекцію Північно-Західного регіону Чорного моря про необхідність в строк до 09.08.2013 року усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки передбачені ст.186 КАС України.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Суддя: Л.Р. Юхтенко
09.08.13