копія
04 червня 2013 р. Справа № 804/5495/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЛуніної О.С.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Новомосковський завод залізобетонних виробів» до Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Відкритого акціонерного товариства «Новомосковський завод залізобетонних виробів» до Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в якому позивач просить скасувати постанову Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №88-ДН-1-Е від 18.03.2013 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що виходячи також із положень статті 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», п.4 розділу І, п. 2 розділу III Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16.10.2012 р. та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 р. за № 1855/22167 Позивач вважає, що Відповідачем під час розгляду справи про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів було неповно та необ'єктивно з'ясовані обставини справи, не було прийнято до уваги лист та пояснення ВАТ «Новомосковський завод залізобетонних виробів», що призвело до винесення у відношенні Позивача оскаржуваної постанови.
Відповідач надав до суду письмові заперечення в яких зазначив, що Позивачем не була подана запитувана у Запиті інформація у встановлений Запитом термін, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 14.02.2013 р. було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та після її розгляду 18.03.2013 р. прийнято рішення про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів оформлене Постановою.
Таким чином, підстави для скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №88-ДН-1-Е від 18.03.2013 року відсутні, оскільки вказана постанова винесена з дотриманням вимог чинного законодавства України.
Сторони в судове засідання не з'явилися, надали клопотання про розгляд справи без участі представників.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд ухвалив розглянути справу без участі сторін відповідно до положень ст.128 КАС України в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків
Судом встановлено, що Уповноваженою особою Комісії у відношенні ВАТ «Новомосковський завод залізобетонних виробів» винесено Розпорядження 559-ДН про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.07.2011 року (далі Розпорядження), відповідно до якого ВАТ «Новомосковський завод залізобетонних виробів» не забезпечено існування власних акцій в бездокументарній формі шляхом здійснення комплексу дій з переведення випуску акцій у бездокументарну форму існування та не приведено статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства".
Відповідно до Розпорядження ВАТ «Новомосковський завод залізобетонних виробів» зобов'язано усунути вказані порушення чинного законодавства у термін до 11 січня 2012 року та до 13 січня 2012 року письмово проінформувати Уповноважену особу Комісії про виконання зазначеного розпорядження.
19.04.2012р. від ВАТ «Новомосковський завод залізобетонних виробів» надійшло Клопотання про подовження терміну виконання розпорядження, але відповідно до пункту 6 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з пінних паперів та фондового ринку від 11.12.07 №2272, уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень, до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень за письмовим клопотання порушника може бути прийнято рішення про подовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень.
Згідно з постановою про накладення санкції за правопорушення па ринку цінних паперів від 27.04.12р. №113-ДН-1-Е до ВАТ «Новомосковський завод залізобетонних виробів» було застосовано санкції за невиконання Розпорядження 559-ДН про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.07.201 1 року.
За результатами розгляду звернення гр. ОСОБА_2, Дніпропетровським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 12.11.2012 р. поштою направлено письмовий запит про надання інформації від 09.11.2012 року №5167/01-23/02 (далі - Запит) на адресу Позивача, згідно якого Позивач у термін до 23.11.2012 р. включно повинен був надати до ДТУ НКЦПФР інформацію, яку підтвердити засвідченими копіями відповідних документів, щодо обрання реєстроутримувача та передачі системи реєстру ВАТ «Новомосковський завод залізобетонних виробів» до нового реєстроутримувача.
Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення Позивачем 15.11.2012 р. було отримано Запит, проте жодної відповіді не отримано.
За неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на Відкрите акціонерне товариство «Новомосковський завод залізобетонних виробів» було накладено штраф у розмірі 3400,00 (три тисячі чотириста) гривень (постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №1-ДН-1-Е від 04.01.2013р.), та винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 1-ДН- 1-Е від 04.01.2013р. відповідно до якого ВАТ «Новомосковський завод залізобетонних виробів» повинно усунути вказані порушення чинного законодавства у термін до 05 лютого 2013 року та до 05 лютого 2013 року письмово проінформувати Уповноважену особу Комісії про виконання зазначеного розпорядження.
27.02.2013р. від ВАТ «Новомосковський завод залізобетонних виробів» надійшло Клопотання про подовження терміну виконання вищезазначеного розпорядження.
Уповноваженою особою Комісії 14.02.2013 року порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Новомосковський завод залізобетонних виробів» шляхом винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів за невиконання Розпорядження та за результатами розгляду справи прийнято Постанову про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №88-ДН-1-Е від 18.03.2013р. у розмірі 85000.00 грн.
Позивач в позовній заяві посилається на те, що ним було направлено поштою на адресу відповідача відповідь на Запит від 09.11.2012 року №5167/01-23/02, однак суду не надав докази щодо направлення вказаної відповіді.
Крім того, як вбачається з пояснень позивача від 27.02.2013 року вх..№0745/03-01/03, відповідь на запит відповідача від 09.11.2012 року №5167/01-23/02 підприємством не надсилалася.
Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закону) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до п.8-10 ст.8 Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право:
здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам;
проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів;
надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Згідно абз.3 ч.2 ст.9 Закону Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право:
безперешкодно входити на підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням і мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень.
Відповідно до п.1 р.ІІІ та п.1 р.ІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (що діяли на момент виникнення спірних правовідносин) справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення. Уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Згідно п.2 р.ІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (що діяли на момент виникнення спірних правовідносин) Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше 15 робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Розділом VII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій встановлено, що розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі. Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови.
У справі про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень, зокрема про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.11 Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Таким чином, підстави для скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №88-ДН-1-Е від 18.03.2013 року відсутні, оскільки вказана постанова винесена з дотриманням вимог чинного законодавства України.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на сукупність викладених обставин, з урахуванням вимог чинного законодавства, додатково беручи до уваги факт безпідставного пропущення позивачем строку звернення до суду, суд доходить висновку про відмову в задоволені позовних вимог.
Керуючись ст. 158 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства «Новомосковський завод залізобетонних виробів» до Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України. Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 04.06.2013. СуддяО.С. Луніна О.С. Луніна