Постанова від 08.08.2013 по справі 756/7727/13-а

08.08.2013 Справа № 756/7727/13-а

Справа пр. №2-а/756/231/13

ун. №756/7727/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2013 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Андрейчука Т.В.

при секретарі - Ліщенко Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він є військовим пенсіонером Міністерства оборони України, був звільнений у запас з посади старшого льотчика-інструктора. ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

ОСОБА_1 стверджував, що з 01.12.2010 року він має право на перерахунок пенсії відповідно до положень ст.ст.51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 року №1294 у зв'язку з нарахуванням військовослужбовцям щомісячної премії в розмірі 55% посадового окладу, передбаченої наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 року №576 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року №380" "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік" (далі - наказ Міністра оборони України від 05.11.2010 року №576) та наказом Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік" (далі - наказ Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50). Також позивач вказав, що наказом Міністра оборони України "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 №50" від 25.06.2011 року №355 (далі - наказ Міністра оборони України від 25.06.2011 року №355) військовослужбовцям ЗС України збільшено розмір щомісячного преміювання до 90% посадового окладу, а тому, починаючи з 01.06.2011 року, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повинно було здійснити йому перерахунок пенсії

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії, однак йому було відмовлено з мотивів, що єдиною підставою для перерахунку раніше призначених пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Згадане рішення Кабінетом Міністрів України не ухвалювалось, натомість видання будь-яким міністерством власних наказів не є підставою для перерахунку пенсії.

Нездійснення йому перерахунку пенсії позивач вважав неправомірним, а тому просив суд визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві витребувати у Київського міського військового комісаріату довідку про розмір його грошового забезпечення з урахуванням щомісячної премії у розмірі 90% посадового окладу; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної премії у розмірі 90% посадового окладу, починаючи з 01.01.2013 року.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у судовому засіданні проти позову заперечував, стверджував, що перерахунок пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється лише у випадку прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, а оскільки таке рішення цим органом державної влади не приймалось, відсутні і підстави для перерахування пенсій особам, на яких поширюється дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, і позивачеві.

Заслухавши пояснення позивача, його представника, представник відповідача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером Міністерства оборони України, був звільнений у запас з посади старшого льотчика-інструктора. Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ч.1 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (тут та далі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За приписами ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені ч.1 ст.51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які мають право на пенсію за цим законом, обчислюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року №393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

На виконання ст.ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до положень п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 року №1294 Міністерству оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання зазначеної постанови наказами Міністра оборони України від 15.11.2010 року №576, від 28.01.2011 року №50, від 25.06.2011 року №355 встановлено розміри премій військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010 та 2011 роках відповідно, зокрема для інших військовослужбовців з 01.11.2010 року в розмірі 55% посадового окладу, а з 01.06.2011 року в розмірі 90 % посадового окладу.

Проте, аналіз наведених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно.

Оскільки премія, яку позивач просить врахувати для обчислення нового розміру пенсії, носить тимчасовий характер, суд приходить до висновку, що підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з її урахуванням немає, а тому відповідач правомірно відмовив у проведенні такого перерахунку пенсії (такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постановах від 23.02.2013 року №21-5а13 та від 14.05.2013 року №21-109а13, яка у відповідності до ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування.

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши у сукупності вищенаведені правові норми, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а тому у їх задоволенні слід відмовити.

З огляду на вищенаведене, відповідно до ст.ст.19, 46, 116, 117 Конституції України, ст.ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 року №1294, постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року №393, керуючись ст.ст.9, 11, 128, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд міста Києва шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення цієї постанови апеляційної скарги.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Т.В. Андрейчук