Копія
Справа № 822/2858/13-а
12 серпня 2013 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Петричковича А.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Чемеровецьке АТП №16847" до Виконавчої дирекції Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач 02.07.2013 року звернувся до суду з позовною заявою №180 від 26.06.2013 року до Виконавчої дирекції Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у якій просить визнати протиправним та скасувати рішення № 187 від 13.06.2013 року.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18 січня 2001 року N 2240-III, виключено з 01.01.2011 року на підставі пп. 9 п. 11 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а тому вказану статтю не можливо застосовувати при притягненні його до відповідальності. Крім цього зазначив, що при нарахуванні страхових коштів не було враховано специфічний статус підприємства, який пов'язаний із основним видом діяльності, а саме: здійснення пасажирських перевезень міжміського та міжобласного сполучення. Несвоєчасна сплата коштів виникла у зв'язку з обслуговуванням транспортних засобів та виплатою заробітної плати працівникам підприємства.
Позивач до суду не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Надіслав суду факсимільним зв"язком заяву №240 від 12.08.2013 року, про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами.
Відповідач надав суду письмове заперечення №2030-08 від 31.07.2013 року і письмове клопотання від 12.08.2013 року у яких просить відмовити в задоволенні позовних вимог і справу вирішити без участі його представника.
Відповідно до ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч.6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, так як явка сторін не визнавалася судом обов'язковою.
Дослідивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що відповідно до направлення № 246 від 08.05.2013 року працівниками відповідача була проведена планова перевірка позивача з питань правильності нарахування, своєчасності і повноти страхових внесків, інших платежів до ФСС з ТВП та цільового і правильного витрачання його коштів за період з 01.01.2010 року по 01.04.2013 року. Перевіркою було встановлено порушення ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими на поховання» від 18.01.2001 року № 2240 - ІІІ, а саме: виявлено несвоєчасне перерахування страхових коштів (недоїмка) в сумі 12760,34 грн.
За результатами перевірки було складено акт №5 від 22.05.2013 року. На підставі акту та відповідно до ст.30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими на поховання " від 18.01.2001року №2240 заступником директора виконавчої дирекції було винесене рішення № 187 від 13.06.2013 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку тимчасовою втратою працездатності, в якому було зазначено суму платежу з перерахуванням до бюджету Фонду у вигляді фінансових санкцій в таких розмірах: нарахована пеня (на недоїмку в розмірі 12760,34 грн.) - 1299,30 грн.; штраф в розмірі 50% належної до сплати сум страхових коштів (недоїмки) -6380,17 грн. Всього - 7679,47 гривень.
Відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими на поховання" від 18.01.2001 року № 2240 (далі - Закон № 2240) і Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" .
Так, відповідно до ст. 23 Закону № 2240 (в редакції від 30.06.2010 року) Страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.
Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період. У разі нестачі у страхувальників-роботодавців коштів для виплати заробітної плати та сплати страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться пропорційно до сум заробітної плати. Якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 цього Закону.
Відповідно до ст.30 Закону № 2240-III, страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, додатково несе відповідальність за ухилення від взяття на облік як платника страхових внесків. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік.
Відповідно до абз. 4, 6 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. № 2464 суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність дій чи бездіяльності суб"єктів владних повноважень обов"язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Таким чином, суд приходить до висновку, що суб"єкт владних повноважень, який заперечує проти позову довів законність прийнятого рішення № 187 від 13.06.2012 року, що підтвержується вимогами Законів України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими на поховання " і "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а специфіка роботи підприємства і незадовільний фінансовий стан не спростовують цей висновок суду і не впливають на ці правовідносини.
Керуючись ст.ст. 4-15, 70-71, 86,94,122, 158-163, 167, 186 КАС України, суд, -
в задоволенні адміністративного позову №180 від 26.06.2013 року, відмовити.
Копії постанови надати сторонам.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/А.І. Петричкович
"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович