Постанова від 06.08.2013 по справі 812/6459/13-а

10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 серпня 2013 року Справа № 812/6459/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Цицюри О.О.,

при секретарі: Семціві О.В.,

за участю представників сторін:

позивач - не прибув,

відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 рік у сумі 4572,42 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

23 липня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 рік у сумі 4572,42 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 зареєстрований в УПФУ в м. Первомайську Луганської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування з 11.08.2009 та обрав спрощену систему оподаткування. З 01.01.2011 року відповідач є платником єдиного соціального внеску.

Відповідачем до системи персоніфікованого обліку 21.01.2013 був поданий річний звіт за 2012 рік про нарахування єдиного соціального внеску фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності за формою таблиці 1 додатка 5. Згідно поданого звіту, відповідач самостійно визначив суму, на яку нараховується єдиний соціальний внесок у абсолютній та відносній величинах відповідно до вимог Закону. Так, за звітом, розмір єдиного соціального внеску склав 4572,42 грн. Фактично ж відповідачем сплачено - 170,00 грн., залишок - 4402,42 грн. У зв'язку з тим, що звіт за 2011 рік не був поданий, на підставі положень п.4 ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за неподання звітності відповідачу був нарахований штраф у сумі 170,00 грн.

Таким чином, станом на 12.03.2013 сума недоїмки відповідача з єдиного внеску з урахуванням штрафу у сумі 170,00 грн. склала 4572,42 грн.

Відповідачеві рекомендованим листом була надіслана вимога про сплату боргу від 12.03.2013, яка була отримана особисто відповідачем 27.03.2013, та в десятиденний строк сума боргу, зазначена у вимозі, ним сплачена не була, а також не оскаржена у встановленому порядку.

На підставі викладеного, позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, місце проведення розгляду справи був повідомлений належним чином. 31.07.2013 надіслав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника, а також 06.08.2013 надіслав заяву про уточнення позовних вимог у зв'язку із допущеною опискою при складанні позову, згідно якої позивач просив вважати вірною у прохальній частині позовної заяви суму 4572,42 грн. замість вказаної 3769,36 грн.

Відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1, у судовому засіданні визнав факт існування заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 рік у сумі 4572,42 грн. у повному обсязі. Посилався на неспроможність сплати вказаної в адміністративному позові суми заборгованості зі сплати єдиного внеску через недостатність грошових коштів у зв'язку з безробіттям та зазначив, що дану суму заборгованості погоджується сплатити. Вирішення справи за вказаним адміністративним позовом залишив на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Виключно цим Законом визначаються платники страхових внесків, порядок їх нарахування, обчислення та сплати страхових внесків.

З 01.01.2011р. набрав чинності Закон України від 08.07.2010р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі, з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідач - фізична особиа-підприємець ОСОБА_1, згідно картки страхувальника, зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 10.08.2009 (а.с.6).

Відповідачем подано до управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області звіт за 2012 рік про нарахування єдиного внеску фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, в якому відповідач зазначив розмір страхових внесків з січня по грудень 2012 року на загальну суму 4572,42 грн. (а.с.8).

Відповідачем частково сплачено суму єдиного внеску у розмірі 170,00 грн, що підтверджується карткою особового рахунку (а.с.9), залишок становить 4402,42 грн. У зв'язку з неподанням відповідачем звітності за 2011 рік, що підтверджено актом №119 від 11.02.2013 (а.с.11), на підставі п.4 ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішенням начальника управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області №288 від 11.02.2013 відповідачу був нарахований штраф у сумі 170,00 грн. (а.с.10).

У зв'язку з несплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, управлінням Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області відповідачу було направлено вимогу про сплату боргу №Ф-978/1 від 12.03.2013 на суму 4572,42 грн., яка була надіслана на адресу відповідача та яку він особисто отримав 27.03.2013, в десятиденний строк не сплатив зазначену у вимозі суму боргу та не оскаржив її у встановленому порядку. (а.с.7).

Порядок сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ (надалі - Закон № 2464) та Інструкцією «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України № 21-5 від 27.09.2010 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 27.10.2010 за № 994/18289 (далі Інструкція № 21-5).

Відповідно до частини другої статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Згідно з частиною дванадцятою статті 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

На підставі пункту сьомого частини першої статті 13 Закону № 2464 Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

Частиною четвертою статті 25 Закону № 2464 передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Відповідно пункту 6.4 Інструкції № 21-5 вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого її місця перебування (проживання) з повідомленням про вручення за порядком оформлення зазначених поштових відправлень, установленим Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Відповідач мав сплатити заборгованість у 10-денний термін, однак, заборгованість у повному обсязі не сплатила, що підтверджується карткою особового рахунку платника єдиного внеску (а.с. 9).

Враховуючи те, що відповідач у добровільному порядку заборгованість із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не сплатив, суд вважає позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 18 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року №3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 06 серпня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 12 серпня 2013 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 рік у сумі 4572,42 грн., задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області (місцезнаходження: 93200, Луганська область, м.Первомайськ, вул.Куйбишева, 16-а, код ЄДРПОУ 21792413) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 рік у сумі 4572,42 грн. (чотири тисячі пятсот сімдесят дві гривні 42 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 12 серпня 2013 року.

Суддя О.О. Цицюра