Постанова від 21.06.2013 по справі 2а-13818/12/0170/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА

Іменем України

21 червня 2013 р. (09:50) Справа №2а-13818/12/0170/21

Окружний адміністративний суду Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі судового засідання Шуміло В.В. розглянувши за участю представника позивача Соболевої Н.С. посвідчення № 209, представника відповідача Назаренко Д.Ю. паспорт НОМЕР_1, у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополь АР Крим

до Державного підприємства Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад»

про стягнення,

Обставини справи: Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державного підприємства Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад» (далі відповідач) про стягнення, з урахуванням уточнення позовних вимог від 21.06.13 р., заборгованості по відшкодуванню витрат, які складають різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, в сумі 3731, 82 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що відповідачем не відшкодовані витрати на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, що призвело до утворення заборгованості за період листопад 2012 року в розмірі 3731,82 грн., яку позивач просить стягнути примусово.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити їх з підстав викладених в позовної заяви, з урахуванням уточнень до позову.

Відповідач у судовому засіданні позов визнав частково, та пояснив, що підприємство дійсно частково не сплатило різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за листопад 2012 р., однак в розрахунку сум витрат на виплату пенсій за листопад 2012 р, який надійшов на їх адресу від позивача, крім інших пенсіонерів, вказаний пенсіонер ОСОБА_4 та оскілки у відповідача відсутні будь які відомості, щодо відношення ОСОБА_4 до їх підприємства, відповідач не вбачає підстав для відшкодування суми компенсації затрат пенсійного фонду на виплату та доставку наукової пенсії ОСОБА_4 за листопад 2012 р.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд-

ВСТАНОВИВ:

Відповідач зареєстрований як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополь АР Крим.

Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03р. №1058-IV (далі Закон).

Розмір пенсії науковим працівникам, умови її виплати та доставки окрім Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначаються також Законом України від 13.12.1991, № 1977-XII "Про наукову і науково-технічну діяльність" (далі Закон № 1977-XII).

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1977-XII держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).

Відповідно до Закону № 1977-XII різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується у тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Так, згідно з п.2 Постанови КМ України від 24.03.2004 № 372 "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" (далі Постанова КМУ № 372), за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

В Листі Пенсійного фонду України від 02.08.2005 № 9180/03-20 "Щодо відшкодування до бюджету Фонду фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій та фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам згідно зі статтею 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів" роз'яснено, що пеня та штрафні санкції, передбачені п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону, застосовуються за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.

Оскільки плата, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій та пенсій, призначених науковим (науково-педагогічним) працівникам, не є страховими внесками в розумінні Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", положення статті 106 Закону щодо нарахування штрафних санкцій та пені за невнесення вищевказаної плати не застосовуються. Стягнення своєчасно не сплачених сум здійснюється у судовому порядку.

Судом встановлено, що відповідачем на адресу позивача було надіслано розрахунок про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, в якому зазначено про те, що сума, яка перераховується підприємством за листопад 2012 року становить 4118,70 грн., із них пенсіонеру ОСОБА_5-345,70 грн., ОСОБА_6-28,21 грн., ОСОБА_7- 433,91 грн., ОСОБА_8-826,70 грн., ОСОБА_9-437,93 грн., ОСОБА_10- 1272,50 грн., ОСОБА_4-733,76 грн.

Вказане повідомлення було отримано відповідачем 29.11.2012 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення та не оскаржене останнім.

Однак, як вбачається з заяви про уточнення позовних вимог, в повідомленні яке було направлено на адресу відповідача про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за листопад 2012 р. помилково, внаслідок програмної помилки, вказана сума, яка повинна перераховуватися відповідачем за витрати на фінансування пенсії ОСОБА_4, така сума повинна бути 386,88 грн.

Згідно п.5 Постанови КМУ № 372 розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Пунктом 6 даного порядку передбачено, що у разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин.

Що стосується тверджень відповідача, про те, що пенсіонер ОСОБА_4 не має відношення до Державного підприємства Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад» та у нього немає будь яких відомостей, про підприємство де працював ОСОБА_4 та його правонаступників, суд зазначає наступне.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_4 працював інженером в Донецькому філіалі «Укрсадпроект» який 01.06.1973 р. став Донецький філіал інституту «Укрдипросад», що підтверджується довідкою Українського державного інституту по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад» № 01/154 (а.с.73).

Як вбачається з довідки № 01/160 «Про реорганізацію Українського державного інституту по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад»(а.с. 71-72), згідно Наказу Міністерства сільського господарства УССР № 529 від 16.06.1966 р. реорганізовані та вийшли у склад «Укрсадпроекта» - Одеський, Донецький, Черкаський, Львівський та Придністровський філіали. В свою чергу «Укрсадпроект» з філіалами з 1 червня 1973 року реорганізований в Український Державний інститут по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад», за наказом Головного управління по садівництву, виноградарству та винодельчеської промисловості «Главплодвинпром УССР» № 128 від 22 травня 1973 р. та по наказу по конторі «Укрсадвинпроект» № 75 від 29 травня 1973 р. З 22 травня 1973 р. інститут «Укрдипросад» знаходиться за адресою: м. Сімферополь вул. Ракетна, 10.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_4 працював в Донецькому філіалі «Укрсадпроект», який реорганізований в Державне підприємство Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад», у зв'язку з чим, відповідач повинен сплачувати різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів ОСОБА_4

Відповідно до ст. 71 КАС України відповідач не надав доказів необґрунтованості позовних вимог або сплати ним заборгованості в сумі 3731,82 грн. з відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеною науковим робітникам відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, зазначена сума підлягає стягненню на користь позивача.

Згідно положень ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази у їх сукупності в порядку статей 69, 70, 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки не суперечать вимогам чинного законодавства та підтверджені матеріалами справи.

Проаналізувавши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що заявлені до відшкодування витрати, які складають різницю між сумою пенсії призначеною за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, що призвело до утворення заборгованості за листопад 2012 року в розмірі 3731,82 грн., підтверджено позивачем належним чином та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 11, 69-71, 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства Українського державного інституту по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад» (вул. Ракетна, б.10 м. Сімферополь, 95018, р/р 2600500087252 у ПАТ «Укрсоцбакнк» МФО 300023, ОКПО 00415416) на користь Управління пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя (вул. Гагаріна, 14 а, м. Сімферополь, 95026, р/р 25606010045501 в КРУ ВАТ «Державний Ощадний банк України» МФО 324805, ЗКПО 20727038) заборгованість з відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеною науковим робітникам відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за листопад 2012 р. в сумі 3731,82 грн. (три тисячі сімсот тридцять одну гривню вісімдесят дві копійки).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Євдокімова О.О.