про залишення позовної заяви без руху
07 серпня 2013 рокум. Ужгород№ 807/2752/13-а
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Малецька Н.Д., розглянувши матеріали позовної заяви Інспекції з питань захисту прав споживачів у Закарпатській області до приватного підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), ?
Інспекція з питань захисту прав споживачів у Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до приватного підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Подана позовна заява не відповідає нормам ст.ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи наступне.
У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема, щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Згідно з ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Ч. 2 ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI.
Так, ч. 1 ст. 3 зазначеного законодавчого акту передбачено, що судовий збір справляється, в тому числі, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Нормами Закону України "Про судовий збір" визначений вичерпний перелік випадків, коли судовий збір не справляється, а також перелік осіб, які від сплати такого звільняються.
Посилання позивача на п.7 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» є недоречним, оскільки позивач звернувся до суду з позовом як контролюючий орган в межах своїх повноважень, визначених ст..4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на виконання своїх власних функцій здійснення контролю. Зазначений вище пункт передбачає звільнення від сплати судового збору у випадках звернення державних органів до сулу в інтересах інших осіб, а також споживачів за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав. Виходячи з вищевикладеного, позивачу необхідно сплатити судовий збір у сумі 34,41грн. як за подання позову немайнового характеру.
Однак доказів щодо сплати судового збору позивачем до матеріалів позовної заяви долучено не було, обгрунтованих підстав про звільнення від сплати судового збору, які б відповідали положенням Закону України "Про судовий збір", позивачем не наведено.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви, позивачу слід надати суду документ про сплату судового збору, шляхом його сплати в належному розмірі.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 106, 108, 165, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Інспекції з питань захисту прав споживачів у Закарпатській області до приватного підприємця до приватного підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) ? залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вищезазначених недоліків до 09 серпня 2013 року.
Попередити позивача, що у випадку не виправлення недоліків, вказаних в ухвалі про залишення позовної заяви без руху у встановлені судом строки, позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Н.Д. Маєцька