Рішення від 01.08.2013 по справі 906/771/13

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "01" серпня 2013 р. Справа № 906/771/13

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Шніт А.В.

при секретарі Ковальчуку Є.О.

за участю представників сторін:

від прокуратури Житомирської області: не з'явився

від відповідача 1: Балан В.В. дов. №18-5/1237 від 25.05.2012р.

від відповідача 2: Черниш О.М. - договір про надання адвокатських послуг №10/2013 від 17.06.2013р., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №568 від 10.03.2011р.

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Заступника прокурора Житомирської області

до 1) Житомирської районної державної адміністрації (м. Житомир)

2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер Моторс Україна" (м. Житомир)

про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Житомирської райдержадміністрації та визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку.

Заступником прокурора Житомирської області пред'явлено позов до Житомирської районної державної адміністрації та Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер Моторс Україна" про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Житомирської райдержадміністрації та визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку.

18.06.2013р. за вх. №9535 (вих. №461 від 18.06.2013р.) на адресу суду від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву з додатками, в якому останній зазначає, що при видачі розпорядження голови Житомирської районної державної адміністрації від 29.04.2010р. №500 не вбачається порушень вимог чинного законодавства, тобто, повноваження райдержадміністрації з питань зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, не перевищено та просить суд відмовити прокурору в задоволені позову.

18.06.2013р. прокурор надав супровідний лист за вх. №9641/13 від 18.06.2013р. (вих. №05/3-4723-13 від 14.06.2013р.) в якому на виконання вимоги ухвали господарського суду Житомирської області від 03.06.2013р. повідомляє суд, що на підставі спірного розпорядження 09.07.2010р. ТОВ "Лідер Моторс Україна" видано державний акт на право власності на земельну ділянку, який є чинним, що може дозволити подальше протиправне відчуження цих земель. Зважаючи на викладене, з метою запобігання відчуженню чи обтяженню зобов'язаннями спірної земельної ділянки, що може утруднити або зробити неможливим виконання рішення суду просить суд вжити заходів до забезпечення позову шляхом накладання арешту на цю земельну ділянку та заборонити вчиняти будь - які дії з даною земельною ділянкою, у тому числі укладати договори, вчиняти інші правочини стосовно зазначеної ділянки.

На адресу суду 04.07.2013р. за вх. №10500 (вих. №485) від відповідача 2 надійшло заперечення на клопотання щодо вжиття запобіжних заходів забезпечення позову з додатками, в якому повідомляє що земельна ділянка площею 2,000га, яка належить ТОВ "Лідер Моторс Україна" на прав власності, що посвідчене Державним актом на право власності на землю серії ЯЛ №771378, перебуває у заставі (іпотеці) як забезпечення зобов'язань перед ПАТ "Райффайзен банк Аваль" по кредитному договору, що робить неможливим відчуження даної земельної ділянки, просить суд відмовити прокурору в задоволенні клопотання про забезпечення позову у зв'язку з його необґрунтованістю та безпідставністю,

Прокурор в судовому засіданні 04.07.2013р. надав письмове пояснення на відзив відповідача від 04.07.2013р. за вх. №10592/13 (вих. №05/3-4723-13 від 03.07.2013р.), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Житомирської районної державної адміністрації від 29.04.2010р. №500 та визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №771378 від 09.07.2010р.

Представник відповідача 1 в судовому засіданні 04.07.2013р. надав письмові заперечення від 04.07.2013р. за вх. №10593/13, в яких просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог прокурора.

В судовому засіданні 04.07.2013р. суд відмовив в задоволенні клопотання прокурора від 18.06.2013р. вх. №9641/13 (вих. №05/3-4723-13 від 14.06.2013р.) про вжиття заходів щодо забезпечення позову за безпідставністю.

Прокурор в судовому засіданні 18.07.2013р. надав письмове пояснення за вх. №11280/13 від 18.07.2013р. (вих. №05/3-4723-13), в якому зазначає, що Житомирська районна державна адміністрація перевищила повноваження при зміні цільового призначення земельної ділянки ТОВ "Лідер Моторс Україна".

Представник відповідача 2 в судовому засіданні 18.07.2013р. надав додатковий відзив на позовну заяву за вх. №11279/13 від 18.07.2013р. (вих. №315 від 18.07.2013р.), в якому зазначив стосовно помилкового застосування прокурором до спірних правовідносин ч.7 ст. 122 та ст.ст. 149, 150 Земельного кодексу України в частині обґрунтування віднесення повноважень Кабінету Міністрів України вирішення питання щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 2,0000 га належної відповідачу 2 на праві власності, просить суд відмовити в задоволенні позову.

Прокурор в судове засіданні 01.08.2013р. не з'явився, хоча про час та місце судового розгляду був належним чином повідомлений, про що свідчить розписка (а.с. 153).

В судовому засіданні 01.08.2013р. представники відповідачів заперечили щодо позовних вимог.

В судовому засіданні 01.08.2013р. судом було оглянуто матеріали справи господарського суду Житомирської області №6/5007/20/11 та долучено до матеріалів справи копію витягу з протоколу №6 засідання обласної архітектурно-містобудівної ради від 17.07.2008р.

Заслухавши пояснення представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Лідер Моторс Україна" (відповідач 2 у справі) є власником земельної ділянки площею 2,0га в с.Глибочиця Житомирського району Житомирської області. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку від 06.05.2008р. (а.с.35).

Розпорядженням голови Житомирської районної державної адміністрації від 05.08.2008р. №860 ТОВ "Лідер Моторс Україна" надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0га, придбаної у власність для ведення особистого селянського господарства, згідно договорів купівлі-продажу ВКІ №113460, ВКІ №113458 від 17.03.2008р. (державний акт серії ЯГ №807974) з метою зміни цільового призначення на землі іншого призначення (під будівництво автосалону по продажу вантажних автомобілів, станції технічного обслуговування, офісних та побутових приміщень, готелю, кафе та ліцензійного митного складу) на території Глибочицької сільської ради (а.с.38,39).

На замовлення ТОВ "Лідер Моторс Україна" ПМП "Геоцентр" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою зміни цільового призначення загальною площею 2,0га ТОВ "Лідер Моторс Україна" для будівництва автосалону по продажу вантажних автомобілів, станції технічного обслуговування, офісних та побутових приміщень, готелю, кафе та ліцензійного митного складу на території Глибочицької сільської ради, Житомирського району, за межами населеного пункту.

Проект відведення земельної ділянки, відповідно до вимог земельного законодавства, погоджений Управлінням Держкомзему у Житомирському районі Житомирської області, Відділом регіонального розвитку містобудування та архітектури Житомирської райдержадміністрації, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області, обласною інспекцією з охорони культурної спадщини, Житомирською районною санепідемстанцією Міністерства охорони здоров'я, Житомирським обласним управлінням лісового та мисливського господарства (а.с. 13-86).

Розпорядженням голови Житомирської районної державної адміністрації від 29.04.2010р. №500 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою зміни цільового призначення з ведення селянського господарства площею 2,0га ТОВ "Лідер Моторс Україна" на землі іншого комерційного призначення (під будівництво автосалону, станції технічного обслуговування, офісних та побутових приміщень, готелю, кафе та ліцензійного складу) на території Глибочицької сільської ради. Також затверджено розрахунок вартості втрат сільськогосподарського виробництва на земельній ділянці, змінено категорію земельної ділянки з сільськогосподарського призначення на землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення на території Глибочицької сільської ради (а.с. 10).

На підставі вказаного розпорядження від 29.04.2010р. №500, ТОВ "Лідер Моторс Україна" 07.07.2010р. видано державний акт на право власності на землю серії ЯЛ №771378 (а.с.11).

Як вбачається з позовної заяви, заступник прокурора просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Житомирської районної державної адміністрації від 29.04.2010р. №500.

Суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Згідно з ч. 4 ст. 373 ЦК України, власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.

Отже, реалізація права власності на земельну ділянку в частині користування нею, як об'єктом права власності, обмежена певним способом, в залежності від виду її цільового призначення.

Частиною 1 статті 19 Земельного кодексу України визначено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Землями промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності (ч.1 ст.65 ЗК України).

Відповідно до статті 20 ЗК України (в редакції чинній станом на день прийняття розпорядження) зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 р. № 502 (надалі за текстом -"Порядок" (в редакції чинній станом на день прийняття спірного розпорядження).

У відповідності до п. 2 Порядку, зміна цільового призначення земельної ділянки проводиться за поданням заяви (клопотання) її власника до сільської, селищної, міської ради, якщо земельна ділянка розташована в межах населеного пункту, або районної держадміністрації, якщо земельна ділянка розташована за межами населеного пункту.

Згідно із п. 3 вказаного порядку, сільська, селищна, міська рада або районна держадміністрація розглядає заяву (клопотання) і в разі згоди на зміну цільового призначення земельної ділянки дає дозвіл на підготовку проекту її відведення: складання проекту відведення земельної ділянки, якщо зміні цільового призначення підлягає її частина; перепогодження проекту відведення земельної ділянки з відповідними органами виконавчої влади, якщо зміні цільового призначення підлягає вся земельна ділянка.

Пункт 6 Порядку передбачає, що після погодження (перепогодження) проекту відведення земельної ділянки з відповідними органами замовник подає проектні матеріали відповідно до сільської, селищної, міської ради або до районної держадміністрації для прийняття рішення.

Пунктом 8 Порядку визначено, що районна держадміністрація розглядає подані проектні матеріали та приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту, якщо така зміна пов'язана з наступним використанням цієї ділянки для сільськогосподарських потреб, ведення лісового і водного господарства, будівництва об'єктів, призначених для обслуговування членів територіальних громад району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо).

Якщо зміна цільового призначення земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту, передбачає використання ділянок для інших потреб, ніж визначених пунктом 8 цього Порядку, районна держадміністрація розглядає проектні матеріали, готує свій висновок з цього питання і подає його разом з матеріалами до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної держадміністрації. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна держадміністрація розглядає матеріали та приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки (п. 9 порядку).

Отже, із змісту норм Земельного кодексу України та Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002р. №502 вбачається, що зміна цільового призначення земельної ділянки відбувається за волевиявленням власника земельної ділянки, шляхом складання проекту відведення земельної ділянки, з урахуванням нового цільового призначення земельної ділянки, погодження та затвердження складеного проекту відведення з відповідними державними органами.

В даному випадку, зміна цільового призначення земельної ділянки була погоджена розпорядженням голови Житомирської районної державної адміністрації від 29.04.2010р. за №500 саме за результатами складання та погодження проекту відведення земельної ділянки з метою зміни цільового призначення загальною площею 2,0га ТОВ "Лідер Моторс Україна" на землі іншого комерційного призначення (під будівництво автосалону, станції технічного обслуговування, офісних та побутових приміщень, готелю, кафе та ліцензійного складу) на території Глибочицької сільської ради, за межами населеного пункту.

З матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вбачається, що Головним управлінням будівництва та архітектури Житомирської обласної державної адміністрації (витяг з протоколу №6 засідання обласної архітектурно-містобудівної ради від 17.07.2008р. (а.с.157-159) надано згоду на зміну цільового використання земельної ділянки з метою будівництва комплексу сервісного обслуговування населення (автосалону по продажу вантажних автомобілів, станції технічного обслуговування, офісних та побутових приміщень, готелю, кафе та ліцензійного митного складу).

Згідно містобудівного обґрунтування розміщення об'єкту сервісного обслуговування населення, будівництво центру по продажу вантажних автомобілів, станцій технічного обслуговування, офісних та побутових приміщень, готелю, кафе та ліцензійного митного складу за межами населеного пункту в с.Глибочиця Житомирського району, розробленого Комунальним підприємством "Облархпроект" Житомирської обласної ради, запланована зміна цільового призначення земельної ділянки ТОВ "Лідер Моторс Україна" із ведення особистого селянського господарства під комерційне використання для сервісного обслуговування населення (будівництво автосалону по продажу вантажних автомобілів, станції технічного обслуговування, офісних та побутових приміщень, готелю, кафе та ліцензійного митного складу). Також вказано, що зміна цільового призначення зазначеної власної земельної ділянки із ведення особистого селянського господарства під комерційне використання спрямована для сервісного обслуговування населення та будівництво автосалону по продажу вантажних автомобілів, станції технічного обслуговування, офісних та побутових приміщень, готелю, кафе та ліцензійного митного складу та не суперечить розміщенню даного об'єкту на власній земельній ділянці.

Із статуту товариства відповідача (а.с. 21-29) вбачається, що предметом і ціллю діяльності товариства є ведення підприємницької діяльності у сфері виробництва та торгівлі (ч.3 статуту).

Відповідно до довідки №048681 від 13.08.2008р. (а.с. 30, 31), виданої Головним управлінням статистики у Житомирській області, основними видами економічної діяльності ТОВ "Лідер Моторс Україна" є оптова торгівля автомобілями, роздрібна торгівля автомобілями, посередництво в торгівлі автомобілями, технічне обслуговування та ремонт автомобілів, роздрібна торгівля автомобільними деталями та приладдям, посередництво в торгівлі автомобільними деталями та приладдям.

Крім цього, враховуючи Класифікацію видів економічної діяльності, затверджену Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 26.12.2005р. №375, та Класифікацію видів цільового призначення земель, затверджену Державним комітетом України із земельних ресурсів від 23.07.2010р. №548, суд дійшов висновку про те, що будівлі автосалону по продажу вантажних автомобілів, станції технічного обслуговування, офісних та побутових приміщень, готелю, кафе та ліцензійного митного складу відносяться до об'єктів торгівлі і послуг з ремонту.

Відповідно до п.2 ст.20 Закону "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація забезпечує організацію обслуговування населення підприємствами, установами та організаціями житлово-комунального господарства, зв'язку, телебачення, радіомовлення, торгівлі та громадського харчування, побутового і транспортного обслуговування незалежно від форм власності.

Отже, у даному випадку, об'єкт, для будівництва якого оспорюваним розпорядженням здійснено зміну цільового призначення землі, є підприємством торгівлі та, крім того, забезпечить організацію технічного обслуговування та ремонт транспорту населення територіальної громади Житомирського району.

Враховуючи викладені обставини, оскільки земельна ділянка ТОВ "Лідер Моторс Україна" знаходиться за межами населеного пункту та зміна її цільового призначення пов'язана з будівництвом об'єкту, призначеного для обслуговування населення територіальної громади району, Житомирська районна держадміністрація наділена повноваженнями щодо розгляду матеріалів та прийняття відповідних рішень про зміну цільового призначення даної земельної ділянки.

Таким чином, при видачі розпорядження голови Житомирської районної державної адміністрації від 29.04.2010р. №500 не вбачається порушень вимог Земельного кодексу України, Закону України "Про місцеві державні адміністрації", Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002р. №502, тобто, повноваження райдержадміністрації з питань зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, не перевищено.

Посилання прокурора на ч.9 ст. 194 ЗК України та п.10 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002р. №502, а саме перевищення повноважень відповідача 1 при зміні цільового призначення земельної ділянки ТОВ "Лідер Моторс України" не приймаються судом до уваги, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.9 ст.149 ЗК України (в редакції чинній станом на день прийняття спірного розпорядження), Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси площею понад 1 гектар для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.

Згідно п.10 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002р. №502 (в редакції чинній станом на день прийняття спірного розпорядження), якщо зміна цільового призначення стосується земельних ділянок - ріллі, багаторічних насаджень для несільськогосподарських потреб, лісів першої групи площею понад 10 гектарів, а також земельних ділянок природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та особливо цінних земель, що проводиться за рішенням Кабінету Міністрів України, районна держадміністрація подає проектні матеріали разом із своїм висновком до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної держадміністрації.

Дана норми Земельного кодексу України та Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002р. №502 стосується земельних ділянок державної власності, які перебувають у постійному користуванні площею понад 10 гектарів та не можуть застосовуватись до даного спору оскільки, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку від 06.05.2008р. (а.с.35) Товариство з обмеженою відповідальністю "Лідер Моторс Україна" є власником земельної ділянки площею 2,0га в с.Глибочиця Житомирського району Житомирської області.

Підставами для визнання акту недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акту недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акту прав та охоронюваних законом інтересів позивача. Недодержання вимог правових норм, які регулюють порядок прийняття акта, у тому числі стосовно його форми, строків прийняття тощо, є підставою для визнання такого акта недійсним.

Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку, що оспорюване розпорядження голови Житомирської районної державної адміністрації від 29.04.2010р. №500 було прийняте відповідно до вимог чинного законодавства і підстав для його скасування суд не знаходить.

Згідно з вимогами ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Прокурор не довів ті обставини, на які посилався в позовній заяві.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 06.08.13

Суддя Шніт А.В.

1-до справи;

2-Прокуратурі Житомирської області.