Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
30 липня 2013 р. № 820/5437/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - Судді Бездітка Д.В.,
при секретарі судового засідання - Міщенко А.П.,
за участю: представника позивача - Нечитайло В.І.,
представника відповідача - Дем'яненка П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"
до Військової частини 9951
про стягнення штрафу ,-
Позивач, Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Військової частини 9951, в якому просить суд стягнути з Військової частини 9951 (61045, м. Харків, Дзержинський район, вул. Клочківська, 228 П, р/р 37318014000448 в УДКСУ У Дзержинському районі м. Харкова, МФО 851011, код 14321742) у дохід держбюджету штраф у сумі 5100,0 грн. (п'ять тисяч сто гривень 00 копійок). Одержувач: р/р 31116106700003 УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999654, код платежу до держбюджету 21081100.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30.01.2013 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань технічного стану та режимів споживання електричної та теплової енергії Військової частини 9951, про що було складено акт №07/10-42-161 та видано обов'язковий до виконання припис №07/10-42-161 від 30.01.2013 року про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки (протоколом) №07/10-44-008 від 18.04.13 р. Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства в сфері теплопостачання та за ухилення від виконання припису на відповідача, згідно зі ст.31 Закону України «Про теплопостачання» та «Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99р., накладено штраф у розмірі 5100,0 грн., про що було винесено постанову № 07/10-01-013 від 23.04.13 р. Вказана заборгованість відповідачем самостійно не сплачена.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити через безпідставність. Згідно наданих до суду письмових заперечень пояснив, що відповідач фінансується по відповідним кошторисам на цільове використання з джерел Державного бюджету України та у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, тобто у відповідності до п.п.3 п.2.6 Наказу Міністерства фінансів України від 21.06.12 № 754, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 липня 2012 р. за №1199/21511 «Про внесення змін до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету», на сплату штрафів, пені тощо, у тому числі за несвоєчасну сплату податків, збитків від інфляції коштів не передбачено в зв'язку з недостатнім фінансуванням. Таким чином відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що державним інспектором з енергетичного нагляду проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Військової частини 9951 з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовуючих установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору і повернення конденсату споживачів теплової енергії, за результатами якого було складено акт № 07/10-42-161 від 30.01.2013 року.
Акт перевірки підписаний уповноваженою особою без заперечень, примірник акту уповноважена особа отримала, що підтверджується її підписом на примірнику акту.
На підставі акта перевірки № 07/10-42-161 від 30.01.2013 р. та керуючись ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", ст. 14 Закону України «Про теплопостачання», державним інспектором з енергетичного нагляду був винесений Припис № 07/10-42-161 від 30.01.2013 року, яким Військову частину 9951 було зобов'язано усунути виявлені в ході перевірки порушення чинного законодавства до 01.04.2013 р. Примірник припису уповноважена особа отримала, що підтверджується її підписом.
Відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. № 575/97-ВР, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.
Вимоги зазначеного припису відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/10-44-008 від 18.04.2013 року.
На підставі акту перевірки (протоколу) № 07/10-44-008 від 18.04.2013 р., старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області в присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання, за не виконання вимог припису №07/10-42-161 від 30.01.2013 р., було винесено постанову № 07/10-01-013 від 23.04.2013 року про накладення на Військову частину 9951 штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 5100,0 грн.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачем на адресу відповідача направлена постанова № 07/10-01-013 від 23.04.2013 року про накладення на Військову частину 9951 штрафу, яка ним була отримання 26.04.2013 року, згідно копії повідомлення про вручення поштового відправлення.
Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №07/10-01-013 від 23.04.2013 року відповідачем в судовому порядку оскаржена не була.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.1997 року, однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику"від 16.10.1997 року № 575/97-ВР та пунктів l, 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.06 року № 131) державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Метою державного енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику" державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці.
Згідно з ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Постанови КМУ "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" від 21.07.1999р. № 13 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що станом на час розгляду справи штраф до бюджету відповідачем у добровільному порядку не сплачений.
Беручи до уваги наведене, суд вважає позовні вимоги позивача до Військової частини 9951 про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 5100,0 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160,161,162,163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Військової частини 9951 про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Військової частини 9951 (61045, м. Харків, Дзержинський район, вул. Клочківська, 228 П, р/р 37318014000448 в УДКСУ У Дзержинському районі м. Харкова, МФО 851011, код 14321742) у дохід держбюджету штраф у сумі 5100.0 грн. (п'ять тисяч сто гривень 00 копійок). Одержувач: р/р 31116106700003 УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999654, код платежу до держбюджету 21081100.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" (код ЄДРПОУ 34190701) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 114.70 грн. (сто чотирнадцять гривень 70 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 02 серпня 2013 року.
Суддя Д.В. Бездітко