ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
29 липня 2013 року № 813/2107/13-а
Львівський окружний адміністративний суд
в складі: головуючого-судді Дем'яновського Г.С.
за участі секретаря судового засідання Гавірко О.О.,
представників : позивачки ОСОБА_1 представника відповідача:Курило С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними дій по нарахуванню та виплаті грошової допомоги при звільненні та зобов»язання до вчинення дій.
встановив:
Адміністративний позивач - ОСОБА_1 звернулась з позовом до Державної податкової служби у Львівській області в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Міндоходів у Львівській області - правонаступника відповідача , по нарахуванню та виплаті одноразової допомоги при звільненні зі служби в заниженому розмірі та стягнути з відповідача на її користь 37849,99 грн. недоплаченої суми одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби. В процесі розгляду справи позивачка збільшила позовні вимоги і просить враховуючи індекс інфляції стягнути грошову допомогу в сумі 49469,94 грн., а також зобов»язати Державну податкову службу у Львівській області \її правонаступника -Головне управління Міндоходів у Львівській області \. врахувати попередній період її служби в органах прокуратури таким чином ,за яким повинна бути виплачена одноразова грошова допомога із розрахунку вислуги років :22 роки 03 місяці 13 днів і внести зміни у Наказ № 517-0 від 03.12.2008 року , зазначивши ,що вислуга років для нарахування та виплати грошової допомоги становить 22 роки 03 місяці 13 днів.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала повністю.
Представник відповідача просить в позові відмовити.
Вислухавши пояснення сторін ,перевіривши інші докази,зібрані у справі, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до Наказу Прокуратури Львівської області № 612 від 31 липня 2003 року молодшого радника юстиції ОСОБА_1було звільнено з посади старшого помічника прокурора м.Львова за власним бажанням у зв»язку з переводом на роботу в УПМ ДПА у Львівській області \п.5 ст.36 КЗпП України з 31.07.2003 року.
Суд вважає.що підставою припинення трудового договору було переведення позивачки за її згодою та згодою сторін в іншу установу, і таке припинення не можна рахувати звільненням за власним бажання. ,що підтверджує посилка на п.5 ст.36 КЗпП України , та зазначений у наказі № 612 від 31.07.2003 року посил , є підставою для переведення , а не для звільнення , Доказом є Лист ДПА у Львівській області від 30.07.2003 року № 6у27\26-6\1.
Наказом Державної податкової адміністрації у Львівській області № 517-0 від 03 грудня 2008 року «По особовому складу УПМ ДПА у Львівській області» згідно п.7.8. Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 року № 1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення вислуги років ,призначення пенсії і грошової допомоги « ОСОБА_1 була звільнена з органів податкової міліції у відставку ; за п.65 «А» \за віком , з 03.грудня 2008 року з виплатою їй грошової допомоги відповідно до п.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 та Указу Президента України від 23.06.2001 року № 463\2001 по вислузі років : 05 років 04 місяці 02 дні.
В Наказі зазначено :»Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 22 роки 03 місяці 13 днів.»
З повідомлення про призначення пенсії вбачається ,що ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб ,звільнених з військової служби , та деяких інших осіб» з 04.12.2008 року ,призначена пенсія за вислугу років ,що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 , серія НОМЕР_2.
Відповідно до ст.. 65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ ,затвердженого Постановою КМУ від 29 липня 1991 р. № 114 - Особи рядового і начальницького складу звільняються зі служби у відставку (із зняттям з військового обліку);
а) за віком - при досягненні граничного віку, встановленого пунктом 7 цього Положення .
Позивачка вважає, оскільки вона до служби в органах ДПА працювала в органах прокуратури і згідно наказу зарахована вислуга в календарному обчисленні 22 роки 03 місяці 13 днів , що враховано при нарахуванні пенсії ,то їй слід виплатити грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Тобто до вислуги років в ДПА зараховується час роботи в органах прокуратури , і взагалі весь стаж ,зарахований для нарахування пенсії в розмірі 22 року 03 місяці 13 днів.
Відповідач у своїх запереченнях зазначив ,що вислуга позивачки на день звільнення у календарному обчисленні становить 22 роки 03 місяці 13 днів , а ОСОБА_1 виплачено допомогу з врахуванням стажу 05 років 04 місяця 02 дні ,тобто за час роботи безпосередньо в ДПА ,оскільки особам офіцерського складу ,які звільняються повторно одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без врахування періоду попередньої служби ,за винятком тих осіб ,що при попередньому звільненні не набули право на отримання такої допомоги.
Крім цього представник відповідача вважає,що виплата допомоги стосується лише осіб ,які працювали на посадах прокурорів.
Відповідно до ст..1-2 Закону України « Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби:
а) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом;
б) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту;
в) особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України;
г) особи начальницького і рядового складу державної пожежної охорони, особи начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України;
д) громадяни інших держав із числа військовослужбовців збройних сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства цих держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, їх пенсійне забезпечення здійснюється згідно із законодавством держави, на території якої вони проживають;
е) особи, зазначені у статтях 3 і 4 цього Закону;
є) особи із числа військовослужбовців строкової служби та члени сімей осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, у передбачених цим Законом випадках.
Згідно ст.. 9 Закону особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
До означеного звільнення позивачка не отримувала одноразову грошову допомогу за попередніми місцями роботи.
Відповідно до п.10 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ ,затвердженого Постановою КМУ від 29 липня 1991 р. № 114 ,військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби: які звільняються із служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби; Постановою Кабінету Міністрів України ід 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років ,призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу ,прапорщикам,мічманам ,військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом ,особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей « встановлено , що відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу ,прапорщикам ,мічманам,військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом ,особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються :
-час роботи в органах прокуратури і суду осіб ,які працювали на посаді суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на службі в органах внутрішніх справ на посадах начальницького складу…»
Із змісту Закону України «Про прокуратуру» вбачається ,що посади помічника або старшого помічника прокурора , на яких працювала позивачка , є посадами прокурорів в розумінні визначень ,застосованих в Постанові Кабінету Міністрів України ід 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років ,призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу ,прапорщикам,мічманам ,військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом ,особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей «.
Таким чином до вислуги років позивачки зараховується стаж роботи на означених посадах.
Крім цього суд вважає .що виникнення у позивачки права на отримання грошової допомоги при звільненні відповідно до п.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 обумовлюється тим ,чи набула ОСОБА_1 право на пенсію у відповідності із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Як вбачається , позивачка саме набула право на отримання цієї категорії пенсії ,і саме , за той стаж \22 р.03 м. 13 дн ,на який вона претендує при зарахуванні для отримання одноразової грошової допомоги.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином суд вважає ,що враховуючи право позивачки на отримання одноразової грошової допомоги за зазначений нею період її позовні вимоги підлягають до часткового задоволення , а саме:
Слід визнати протиправними дії Державної податкової адміністрації у Львівській області, правонаступником якої є Головне управління Міндоходів у Львівській області, по нарахуванню та виплаті в заниженому розмірі одноразової допомоги при звільненні ОСОБА_1 зі служби в органах податкової міліції Державної податкової адміністрації у Львівській області
Слід зобов»язати Головне управління Міндоходів у Львівській області -правонаступника Державної податкової служби у Львівській області внести зміни у Наказ № 517-0 від 03.12.2008 року Державної податкової адміністрації у Львівській області про звільнення з органів податкової міліції ОСОБА_1 , зазначивши ,що вислуга років для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги по вислузі років становить 22 роки 03 місяці 13 днів.
Зобов»язати Головне управління Міндоходів у Львівській області -правонаступника Державної податкової служби у Львівській області, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби .враховуючи індекс інфляції , а разом за період 22 років 03 місяці 13 днів , з врахуванням вказаного в Наказі про звільнення періоду .
Щодо вимог позивачки про стягнення конкретної суми одноразової грошової допомоги разоом з індексом інфляції , то суд вважає ,що в цій частині в позові слід відмовити ,оскільки суд не справі перебирати на себе функції бухгалтерських органів відповідача ,який не надав свого підрахунку позовних вимог.
Тому в цій частині в позові слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 69-71, 86, 161-163, 167 КАС України, суд
Позов задовольнити частково..
Визнати протиправними дії Державної податкової адміністрації у Львівській області, правонаступником якої є Головне управління Міндоходів у Львівській області, по нарахуванню та виплаті в заниженому розмірі одноразової допомоги при звільненні ОСОБА_1 зі служби в органах податкової міліції Державної податкової адміністрації у Львівській області
Зобов»язати Головне управління Міндоходів у Львівській області -правонаступника Державної податкової служби у Львівській області внести зміни у Наказ № 517-0 від 03.12.2008 року Державної податкової адміністрації у Львівській області про звільнення з органів податкової міліції ОСОБА_1 , зазначивши ,що вислуга років для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги по вислузі років становить 22 роки 03 місяці 13 днів.
Зобов»язати Головне управління Міндоходів у Львівській області -правонаступника Державної податкової служби у Львівській області, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби .враховуючи індекс інфляції , а разом за період 22 років 03 місяці 13 днів , з врахуванням вказаного в Наказі про звільнення періоду .
В решті позовних вимог відмовити
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.
Суддя : Дем»яновський Г.С.