ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
01 серпня 2013 року № 813/4757/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Харів М.Ю.
за участю:
предчтанвика позивача - Вавричук І.О.
представника відповідача - Харандюка Т.М.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом УПФУ в Франківському районі м. Львова до Державного підприємства «Львівське конструкторське бюро» про стягнення заборгованості, -
УПФ в Франківському районі м. Львова звернулося до суду з позовом до Державного підприємства «Львівське конструкторське бюро» про стягнення заборгованості по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 26 382,74 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог покликається на те, що відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.01991 року № 1977-ХІІ, право на отримання наукової пенсію виникає у випадку наявності необхідного стажу наукової, науково-технічної, науково-педагогічної, науково-організаційної роботи на державних підприємствах, в установах, організаціях. На ДП «Львівське конструкторське бюро» працює 11 осіб, що отримали право на наукову пенсію згідно ст. 24 вказаного Закону. Постановою КМУ № 372 від 24.03.2004 року "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи", виплачується різниця між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи". На виконання зазначених нормативних актів відповідачу було направлено повідомлення про відшкодування управлінню різниці в цих пенсіях. Однак, добровільно така різниця сплачена не була. Заборгованість відповідача підтверджується повідомленнями про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів з липня 2012 року по травень 2013 року, довідками про нарахування та виплату пенсії за віком науковим працівникам. За таких обставин просить позов задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з мотивів, вказаних в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової, науково-технічної, науково-педагогічної, науково-організаційної роботи на державних підприємствах, в установах, організаціях пенсії на рівні, який забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Частиною 1 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", науково-технічна діяльність - інтелектуальна творча діяльність, спрямована на одержання і використання нових знань у всіх галузях техніки і технологій. Її основними формами (видами) є науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проектно-конструкторські, технологічні, пошукові та проектно-пошукові роботи, виготовлення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції, а також інші роботи, пов'язані з доведенням наукових і науково-технічних знань до стадії практичного їх використання.
Відповідно до ст. 24 цього ж Закону, різниця між сумою призначеної пенсії за цим законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ПІ - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372, який визначає механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - різниця у розмірі пенсії).
Пунктом 2 Порядку визначено, що За рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Згідно п.3 Порядку, фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
При цьому, пунктом 5 цього ж Порядку встановлено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів Ш-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення, які щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулих та поточному роках.
Судом встановлено, що за період роботи на Державному підприємстві «Львівське конструкторське бюро» право на призначення пенсії отримали наукові працівники ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 Пенсія вищевказаним пенсіонерам призначена на підставі довідок про підтвердження наукового стажу, виданої Державним підприємством «Львівське конструкторське бюро».
Вказані особи працювали на Державному підприємстві «Львівське конструкторське бюро». на посадах, які, відповідно до Переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств, установ, організацій, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплати грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", затв. постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2001 року № 1571.
На виконання ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та зазначеного вище Порядку, відповідачу були направлені повідомлення про суми витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії.
Згідно з розрахунком сум відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної як науковому працівнику і сумою пенсій, обчисленою на загальних підставах за період з 01.07.2012 року по 31.05.2013 року заборгованість відповідача становить 26 382,74 грн. Виплата зазначених пенсій підтверджена долученими позивачем до матеріалів справи довідками.
Відповідно до повідомлення №12808/04-32 від 03.08.2012 року, надісланого на адресу ДП «Львівське конструкторське бюро» про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів з 1 липня по 31 липня 2012 року по ОСОБА_3, заборгованість відповідача перед УПФ в Франківському районі м. Львова становить 672,56 грн.
Відповідно до повідомлення б/н, надісланого на адресу ДП «Львівське конструкторське бюро» про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за січень-грудень 2012 року по ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, заборгованість відповідача перед УПФ в Франківському районі м. Львова становить 1828,80 грн.
Відповідно до повідомлення б/н, надісланого на адресу ДП «Львівське конструкторське бюро» про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2012 рік по ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, заборгованість відповідача перед УПФ в Франківському районі м. Львова становить 12378,48 грн.
Відповідно до повідомлення №1960/04-16 від 07.02.2012 року, надісланого на адресу ДП «Львівське конструкторське бюро» про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2012 рік по ОСОБА_11, ОСОБА_12, заборгованість відповідача перед УПФ в Франківському районі м. Львова становить 12892,44 грн.
Відповідно до повідомлення №3295/04-32 від 28.02.2013 року, надісланого на адресу ДП «Львівське конструкторське бюро» про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2013 по ОСОБА_3, заборгованість відповідача перед УПФ в Франківському районі м. Львова становить 361,28 грн.
Відповідно до повідомлення б/н, надісланого на адресу ДП «Львівське конструкторське бюро» про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2013 рік по ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, заборгованість відповідача перед УПФ в Франківському районі м. Львова становить 12891,48 грн.
Відповідно до повідомлення бн, надісланого на адресу ДП «Львівське конструкторське бюро» про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за січень-грудень 2012 року по ОСОБА_13, заборгованість відповідача перед УПФ в Франківському районі м. Львова становить 4818,84 грн.
Всього відшкодуванню підлягає згідно розрахунку сум відшкодування різниці у розмірі пенсії за період з 01.07.2012 року по 31.05.2013 року 26 382,74 грн., які відповідач відмовляється самостійно сплатити.
Таким чином, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 26 382,74 грн. підлягають задоволенню, оскільки судом встановлено, що на відповідача законодавцем покладений обов'язок відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, зокрема, частин 2 та 3, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Львівське конструкторське бюро» на користь УПФУ в Франківському районі м. Львова 26 382 (двадцять шість тисяч триста вісімдесят дві) грн. 74 коп. заборгованості.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Брильовський Р.М.
Повний текст постанови виготовлений 05.08.2013 року.