21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
21 грудня 2006 р. Справа № 15/520-06
Суддя господарського суду Курко О.П.
при секретарі судового засідання Білоконна О.В. , розглянувши матеріали справи
за позовом:Українсько-шведського Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікінг" ( м. Вінниця, вул. Пирогова, 147)
до: Державної податкової інспекції у м. Вінниці ( м. Вінниця, вул. 30-річчя Перемоги, 21)
про скасування акту про анулювання реєстрації платника ПДВ
Представники :
позивача : Босацька А.В. - за дорученням
відповідача : Скржешевський М.В. - за дорученням
Заявлено позов про визнання протиправним та скасування акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість українсько-шведське товариство з обмеженою відповідальністю "Вікінг".
Позов мотивовано тим, що відповідач з порушенням встановленого порядку анулював реєстрацію платника ПДВ позивача, після чого продовжував приймати податкові декларації з ПДВ та при цьому не повідомив представників позивача про анулювання його реєстрації платника ПДВ та не вилучив свідоцтво платника ПДВ. Такі дії відповідача вважає неправомірними, оскільки позивач здійснював господарську діяльність виходячи з того, що є платником податку на додану вартість та видавав податкові накладні своїм контрагентам.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в позові, просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, мотивуючи тим, що анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість було здійснено до вимог чинного законодавства. Відповідні документи позивачеві надсилались, однак лист повернувся з відміткою про те, що адресат вибув. На запитання чому після анулювання реєстрації платника ПДВ від позивача продовжували працівники ДПІ у м.Вінниці приймати декларації з ПДВ, представник відповідача відповісти не зміг.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та вивчивши матеріали, оцінивши наявні в справі докази, суд встановив наступне.
30 червня 2006 року ДПІ у м. Вінниці було прийнято акт № 146\16 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Українсько - шведське ТОВ "Вікінг" в зв'язку з тим, що позивач подає декларації з ПДВ протягом 12 місяців, які свідчать про відсутність оподатковуваних операцій. ДПІ у м.Вінниці здійснила анулювання реєстрації платника ПДВ на підставі пп. г п. 9.8.ст. 9 ЗУ "Про податок на додану вартість" за своєю ініціативою.
Дана норма передбачає, що анулювання свідоцтва відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Порядок анулювання свідоцтва платника ПДВ визначений «Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість», яке затверджене Наказом ДПА України від 01.03.2000р. № 79 та зареєстроване в Мін'юсті 03.04.2000р. за № 208/4429.
Відповідно до п. 25.2.1. Положення органи державної податкової служби можуть прийняти рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "ґ" пункту 25 цього Положення за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), зокрема з підстав п.п. «ґ », що застосовано до Позивача такими документами є :
- акт підрозділу оподаткування юридичних або фізичних осіб про неподання платником податку податковому органу декларації з податку на додану вартість протягом дванадцяти послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- довідка про результати документальної невиїзної перевірки на підставі поданих податкових декларацій з податку на додану вартість, складеної підрозділом оподаткування юридичних або фізичних осіб, яка свідчить про відсутність у платника податку оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону)
Згідно п. 25.2.2. зазначеного Положення рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою N 6-ПДВ (додаток 5). Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону.
Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість уважається днем прийняття такого рішення. Акти про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість у день їх затвердження реєструються у журналі обліку актів про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість за формою N 6-РЖ (додаток 12). Номер акта відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі.
Один примірник акта зберігається в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків. Документи чи копії документів, на підставі яких податковий орган прийняв рішення про анулювання реєстрації, мають бути додані до цього примірника акта.
Не пізніше наступного робочого дня після затвердження один примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи, указаним у Свідоцтві, або за наявності відомостей про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) такої особи - за місцезнаходженням комісії. Примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість уважається надісланим (врученим) платнику податку на додану вартість, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення або передано під розписку самому платнику податку чи Представнику платника.
Якщо орган державної податкової служби або пошта не може вручити платнику податку примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти такий акт, незнаходженням за місцезнаходженням (місцем проживання) платника податку, то працівник того структурного підрозділу, яким надсилався такий акт, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або на підставі іншої інформації оформляє відповідну довідку, у якій вказує причину, що призвела до неможливості вручення примірника акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Зазначена довідка разом з примірником акта про анулювання реєстрації, що не був вручений, долучається до облікової справи (реєстраційної частини) цього платника. Надалі примірник акта, що не був вручений, може бути переданий під розписку самому платнику податку чи Представнику платника в разі письмового або усного звернення їх до податкового органу, де зберігається облікова справа платника податків.
Якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою податкового органу, платник податку зобов'язаний повернути податковому органу Свідоцтво та всі засвідчені копії Свідоцтва разом із супровідним листом протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання. У цьому разі затримка в поверненні такого Свідоцтва прирівнюється до затримки в наданні податкової звітності з цього податку.
Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу може бути оскаржене особою, реєстрацію якої анульовано, відповідно до законодавства.
Згідно зі ст. 19 Конституції України , органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однак відповідачем, при складанні зазначеного акту допущено цілий ряд грубих порушень вищевказаного Положення. Зокрема, відсутня дата затвердження акту, що унеможливлює точно визначити день прийняття рішення про анулювання реєстрації, так як дата відправлення поштою вказана 4.07.2006р. Не точно зазначена підстава анулювання реєстрації платника ПДВ, оскільки в Законі України "Про податок на додану вартість" однією з підстав вказано подання податкових декларацій, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок, а не операцій, як це вказано в акті. Також, акт містить виправлення та дописки, вчинені різним почерком.
Крім того, в судовому засіданні були оглянуті податкові декларації позивача з податку на додану вартість за період з липня по вересень 2006р.з відміткою про прийняття їх відповідачем відповідно 02.08.2006р., 13.08.2006р., 19.10.2006р. А декларація позивача з ПДВ за червень 2006р. була прийнята відповідачем 05.05.2006р. (вх.№ 82273), тобто через декілька днів після складання акта про анулювання реєстрації платника ПДВ, що свідчить про можливість посадовим особам відповідача безпосередньо вручити представнику позивача другий примірник акта про анулювання реєстрації платника ПДВ та витребувати свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ. Тому заперечення представника відповідача з цього приводу суд оцінює критично, оскільки вони повністю спростовуються зібраними по справі доказами.
Таким чином, прийняття оскаржуваного акта призвело до порушення передбачених законом прав позивача, в зв'язку з чим, акт №146/16 про анулювання реєстрації платника ПДВ на думку суду є протиправним і підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати акт Державної податкової інспекції у м.Вінниці №146/16 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Українсько-шведське товариство з обмеженою відповідальністю "Вікінг".
Стягнути з державного бюджету на користь ТОВ "Вікінг" 3,40 грн. судових витрат по сплаті держмита.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Курко О.П.