Ухвала від 12.03.2009 по справі 2-а-96/08/0523

Суддя 1 інстанції - Павленко Л.М.

Суддя - доповідач Ханова Р.Ф.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

12 березня 2009 року справа № 2-а-96/08/0523

зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Ханової Р.Ф.

суддів: Василенко Л.А.

Старосуда М.І.

при секретарі судового засідання

Кірсановій М.В.

за участю представників:

від позивача:

Давиденко К.Ю. - за дов. від 13 серпня 2007 року

від відповідача:

Городова Г.С. - за дов. від 15 травня 2008 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуДонецької міської ради

на постанову Київського районного суду м. Донецька

від

25 квітня 2008 року

по адміністративній справі№2-а-96/08/0523

за позовом:

Товариства з обмеженою відповідальністю „АСИ-ОЙЛ”

до

Донецької міської ради

про

визнання неправомірною бездіяльності органу місцевого самоврядування

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Київського районного суду м. Донецька (арк. справи 45-46) позов Товариства з обмеженою відповідальністю „ АСИ - ОЙЛ” - задоволений, внаслідок чого:

- визнано бездіяльність посадових осіб Донецької міської ради - протиправною;

- зобов'язано Донецьку міську раду прийняти рішення щодо продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,1449 га під автозаправною станцією, яка знаходиться за адресою: 83000, м. Донецьк, 50, без зміни її призначенням.

В апеляційній скарзі (арк. справи 51-54) Донецька міська рада (відповідач по справі), посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні вимог.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства Українидо адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крімвипадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією ( 254к/96-ВР ) чи законами України встановлено інший

порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльностісуб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чиприйняті (вчинені) вони:

на підставі, у межах повноважень та у спосіб, щопередбачені Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою цеповноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що маютьзначення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено);добросовісно;розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючинесправедливій дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу міжбудь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересівособи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття

рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України „Про місцеве самоврядування” від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Стаття 59 зазначеного Закону визначає, що є актами органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Зокрема, відповідно до частини 1 цієї статті Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішенням Донецької міської ради від 2 жовтня 2001 року №472/9 було надано земельну ділянку Товариству з обмеженою відповідальністю „АСИ-ОЙЛ” для розміщення та експлуатації існуючої автозаправної станції у Ворошиловському районі, та затверджений проект відведення земельної ділянки площею 0,2178 га для розміщення та експлуатації існуючої автозаправної станції по вулиці Донецькій, 50 у Ворошиловському районі.

В подальшому між Виконавчим комітетом Донецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю „АСИ-ОЙЛ” 29 листопада 2001 року був укладений договір оренди земельної ділянки, Ворошиловському районі м. Донецька по вулиці Донецькій, площею 1449,0 кв. м., із забудованих земель міської ради (арк. справи 5-9).

З 1 січня 2002 року набрав чинності Земельний кодекс України, у пункті 3 Перехідних положень (розділ 10) якого зазначено, що у випадках, коли земельні ділянки надані в оренду до введення в дію цього Кодексу органами, повноваження яких з надання земельних ділянок з прийняттям цього Кодексу змінені, продовження строку оренди зазначених земельних ділянок здійснюється органами, що мають право надання вказаних земель за цим Кодексом. Пунктом 7 даних положень передбачено право, у тому числі фізичних осіб на тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельними ділянками у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, і зберігають права на ці ділянки.

За правилами частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування.

Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки у постійне користування фізичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб надають сільські, селищні, міські ради.

Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради. Зазначені норми кореспондують з приписами розділу 3 «Перехідні положення» Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності» від 5 лютого 2004 року № 1457-4.

До виключної компетенції, зокрема міських рад, відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

16 травня 2005 року (арк. справи 4) позивач звернувся до голови Донецької міської ради продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,1449 га під існуючою автозаправною станцією, яка знаходиться в межах Донецької міськради за адресою: м. Донецьк, вул. Донецька, 50 без зміни її призначення.

З метою визначення ринкової вартості земельної ділянки Товариством з обмеженою відповідальністю „Земля Донбасу” було проведено експертну грошову оцінку зазначеної вище земельної ділянки несільськогосподарського призначення , звіт про грошову оцінку було оцінено позитивно та затверджено начальником Донецького обласного головного управління земельних ресурсів, як такий, що відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам (арк. справи 14-27).

Позивачем був отриманий звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, Донецьке міське управління земельних ресурсів надало Висновок про продаж земельної ділянки, та висновок про погодження ціни продажу земельної ділянки, якими узгодило можливість продажу цієї земельної ділянки та її можливу ціну.

Позивачем були отримані узгодження певної кількості посадових осіб, в тому числі начальника Головного управління архітектури і містобудування, однак постійною комісією міськради з питань архітектури, містобудування та землеустрою у викупі земельної ділянки було відмовлено. Відмову у письмовій формі не було надано.

Колегія суддів зазначає, що ця відмова не має ніяких правових наслідків для позивача, оскільки відповідно до статті 47 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до переліку повноважень входять вивчення, попередній розгляд і підготовка питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Пунктом 5 передбачений перелік підстав, з яких може бути відмовлено в продажу такої земельної ділянки, а саме:

б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушенасправа пробанкрутство або припинення його діяльності;

г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельноїділянки у приватну власність;

ґ) відмова від укладення договору про оплату авансовоговнеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

З аналізу зазначеної норми вбачається, що відмову в продажу земельної ділянки повинна надати Донецька міська рада, оскільки рішення ради в розумінні статті 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” не приймалось.

Вирішення даного питання є виключною компетенцію рад відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 року №280/97-ВР.

Після неодноразових звернень позивача до Донецької міської ради (№58 від 25 січня 2007 року, №105 від 13 лютого 2007 року (арк. справи 28,29) відповідач, крім того відповідно до пункту 3 статті 128 Земельного кодексу України орган державної влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду про визнання бездіяльності посадових осіб Донецької міської ради протиправною.

Однак колегія суддів зазначає, що зобов'язання Донецької міської ради щодо прийняття рішення про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0, 1449 га підавтозаправною станцією, яка знаходиться за адресою: 83000, м. Донецьк, 50, без зміни її призначенням слід розуміти, як зобов'язання розглянути заяву позивача щодо продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0, 1449 га під автозаправною станцією, яка знаходиться за адресою: 83000, м. Донецьк, 50, без зміни її призначенням та прийняти рішення за наслідками її розгляду.

Посилання відповідача в апеляційній скарзі на , те, що він отримав повістку в порушення вимог встановлених пунктом 3 статті 35 та статті 38 Кодексу адміністративного судочинства України, то колегія суддів зазначає, що ніякі процесуальні питання не впливають на вирішення спору по суті.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції обставини справи досліджені у повному обсязі та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 24, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Донецької міської ради на постанову Київського районного суду м. Донецька від 25 квітня 2008 року у справі 2-а-96/08/0523 -залишити без задоволення.

Постанову Київського районного суду м. Донецька від 25 квітня 2008 року у справі 2-а-96/08/0523 - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали постановлена у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 12 березня 2009 року. Повний текст ухвали виготовлений 12 березня 2009 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий: Р.Ф. Ханова

Судді: Л.А. Василенко

М.І. Старосуд

З оригіналом згідно:

Суддя Р.Ф. Ханова