h
справа № 2-а-9636/08
категорія 65
20 жовтня 2008 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Євпак В.В. ,
при секретарі - Новицькому Є.А. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м.Житомир)
до Відкритого акціонерного товариства "Український концерн хмелярства "Укрхміль" (м. Житомир)
про про стягнення адміністративно -господарських санкцій за недодержання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 31052,14 грн.,-
встановив:
Позивач просить стягнути з відповідача 31052 грн. 14 коп. адміністративно-господарських санкцій за нестворення робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів та не працевлаштування таких у 2007 році. Вимоги мотивує тим, що виходячи з середньооблікової чисельності працюючих у відповідача 101 чоловік, відповідач мав працевлаштувати 4 інваліда, але не влаштував і не виконав при цьому норматив у кількості 3 чоловік. Сума адміністративно-господарської санкції з урахуванням пені в розмірі 416 грн. 50 коп. обчислена з середньорічної заробітної плати штатного працівника на підприємстві 10211 грн. 88 коп. і становить 31052 грн. 14 коп.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує. Заперечення обґрунтовує тим, що ними створені місця для працевлаштування інвалідів згідно нормативу робочих місць та постійно надавалась до центру зайнятості інформація про створені місця. Відповідними органами інваліди до них направлені не були.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив: дані правовідносини регулюються Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в України”від 21.03.1991 року з відповідними змінами (зі змінами до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо професійної і трудової реабілітації інвалідів від 06.10.2005 року) (далі Закон) чинного на момент виникнення правовідносин.
Згідно із ст. 19 Закону для підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньообікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ст. 20 закону підприємства, установи, організації. у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи. які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ. організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації, громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
З статистичної звітності форми № 10 ПІ поштово-річного “Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів”за 2007 рік видно, що середньооблікова кількість штатних працівників у відповідача становила 101 особа. Відповідно чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідачем до чотирьох відсоткового нормативу, у 2007 році становила 4 особи, у той час коли у звітному періоді не було працевлаштовано 3 інваліда. У звітному періоді 3 робочих місця для забезпечення працевлаштування інвалідів, згідно з установленим нормативом, залишались не зайнятими.
Дана обставина сторонами не оспорюється.
Разом з тим частиною першою статті 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”визначено порядок працевлаштування інвалідів, який здійснюється шляхом безпосереднього їх звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Судом встановлено, що відповідач виконав всі умови для створення робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до Закону та вжив заходи для працевлаштування інвалідів. Так відповідач про створення робочих місць на підприємстві для працевлаштування інвалідів щоквартально повідомляв Житомирський міський центр зайнятості. Такі особи на підприємство в 2007 році не направлялись. У справі відсутні відомості і про те, що комусь з інвалідів було відмовлено в працевлаштуванні, при їх безпосередньому зверненні до відповідача.
З положень Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” не вбачається, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів супроводжується обов'язком підбирати та працевлаштовувати інвалідів на створені ним робочі місця.
З урахуванням всіх обставин по справі суд вважає, що підстав для задоволення позовних вимог немає.
На підставі викладеного, відповідно до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”від 21.03.1991 року з відповідними змінами, керуючись ст. ст. 94, 158 -163, 254 КАС України, -
постановив:
В задоволені позовних вимог Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до відкритого акціонерного товариства „Український концерн хмелярства „Укрхміль” про стягнення адміністративно -господарських санкцій за недодержання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 31052 грн. 14 коп. відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення постанови суду та подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: В.В. Євпак