Постанова від 06.11.2008 по справі 2а-10433/08

Справа №2а-10433/08

ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

іменем України

06 листопада 2008 року Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Ральченка І.М.

при секретарі Кіт С.В.

за участі представника позивача - Батіщева П.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємство „ЛНВ” до Куп'янської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ПП „ЛНВ” звернулось до суду із позовом, у якому просило визнати протиправними дії Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області щодо витребування документів, які не передбачені розпорядженням голови Харківської облдержадміністрації №150 від 23.03.2007 р., зобов'язати Куп'янську районну державну адміністрацію Харківської області погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 5 га приватному підприємству «ЛНВ» (Харківська обл. м. Куп'янськ, вул. Дзержинського, 55) для розробки та експлуатації родовища будівельних пісків (північної частини південної ділянки Куп'янського родовища в Харківській області в Куп'янському районі) відповідно до чинного законодавства, постановити окрему ухвалу про грубе порушення законодавства з боку посадових осіб Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області та Відділу земельних ресурсів у Куп'янському районі та направити її посадовим особам цих установ, постановити окрему ухвалу суду про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб Куп'янської районної державної адміністрації та Відділу земельних ресурсів у Куп'янському районі рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними. В обґрунтування позову зазначено, що 13.06.2007 року позивач отримав спеціальний дозвіл Міністерства охорони навколишнього середовища на користування надрами - видобування піску придатного для виробництва повнотілих силікатних бетонів та цегли силікатної терміном на 20 років в межах північної частини південної ділянки Куп'янського родовища в Куп'янському районі Харківській області. Харківською обласною радою наданий акт про надання гірничого відводу. Позивач звернувся до Куп'янської районної державної адміністрації клопотанням про відведення земельної ділянки, на що складений акт вибору та обстеження земельної ділянки позивачу для розробки родовища, та надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки. 15.05.2008 року позивач звернувся до Куп'янської районної державної адміністрації з клопотанням розглянути проект відведення і надати в оренду земельну ділянку для розробки та експлуатації родовища. Відповідачем направлений витяг із протоколу засідання комісії з вирішення питань щодо розпорядження землями Куп'янського району від 10.07.2008 року, в якому повідомлено про необхідність надання додаткових документів, а саме: бізнес-проект розвитку підприємства, власна спроможність вкладання коштів у проект або залучення інвестицій, створення робочих місць, пропозиції щодо участі в розвитку соціальної сфери Кирилівської сільської ради, на території якої розташоване родовище. Юридична особа, що отримала спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин та (або) гірничий відвід має право на відведення земельної ділянки над родовищем з метою його розробки, що не суперечить спеціальному дозволу або гірничому відводу. До 15 червня 2008 року протягом місячного строку встановленого п.6 ст. 123 Земельного кодексу України відповідач не погодив проект відведення, відклав розгляд питання, земельну ділянку в оренду не надав, відклав розгляд питання, зобов'язав позивача надати додаткові документи. Позивачем, в свою чергу, було виконано всі встановлені Земельним кодексом України вимог для погодження проекту відведення земельної ділянки та укладення договору оренди. Посилання відповідача на розпорядження голови Харківської облдержадміністрації №150 від 23 березня 2007 року є безпідставним, оскільки зазначене розпорядження не містить додаткових вимог для юридичних осіб, зацікавлених в отримані земельних ділянок в оренду, а спрямоване на посилення контролю за використанням земель державної власності на території області та містить вказівки лише для місцевих адміністрацій. Найменування документів, що було витребувані від позивача не містяться в цьому розпорядженні. Вимога про надання додаткових документів або виконання інших умов, не передбачених законодавством для отримання земельної ділянки в оренду, є порушенням прав позивача та суперечить ч.1ст.19 Конституції України, відповідно до якої нікого не може бути примушено робити те, що не передбачено законом. На даний момент позивач позбавлений можливості здійснювати розробку родовища корисних копалин. Відповідно до ст. 25 Кодексу України про надра права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача Куп'янської районної державної адміністрації до судового засідання не прибув, відповідач про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив, письмово викладеної процесуальної позиції щодо позову не надав.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

13.06.2007 року приватне підприємство „ЛНВ” отримало спеціальний дозвіл Міністерства охорони навколишнього природного середовища (реєстраційний №4274) на користування надрами, а саме на видобування піску придатного для виробництва повнотілих силікатних бетонів та цегли силікатної терміном на 20 років в межах північної частини південної ділянки Куп'янського родовища в Куп'янському районі Харківській області.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного Кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Куп'янською районною державною адміністрацією Харківської області розпорядженням №397 від 13.12.2007 року надано дозвіл позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 5 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що перебувають у запасі за межами населених пунктів Курилівської селищної ради Куп'янського району Харківської області для розробки та експлуатації родовища будівельного піску.

Рішенням Харківської обласної ради №618-Vвід 28.02.2008 року позивачу наданий гірничий відвід площею 108,4 га для розробки північної частини південної ділянки Куп'янського родовища піску на території Куп'янського району. 25.04.2008 року позивачу виданий акт про надання гірничого відводу.

На виконання договору №3-89/237-1/07 від 19.11.2007 року, укладеного між позивачем та ТОВ „Земінформ” про розробку проекту відведення земельної ділянки, останнім розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватному підприємству „ЛНВ” для розробки та експлуатації родовища будівельних пісків за межами населених пунктів на території Кирилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області.

Відповідно до п.6 ст. 123 Земельного Кодексу України розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем виконані вказані вимоги та проект відведення земельної ділянки пройшов необхідні погодження.

Згідно зі ст. 7 Земельного Кодексу України погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

На виконання вимог зазначеної статті Земельного Кодексу України 15.05.2008 року ПП „ЛНВ” звернулось до відповідача із клопотанням розглянути проект землеустрою відведення земельної ділянки для розробки та експлуатації родовища будівельних пісків за межами населених пунктів Курилівської селищної ради Куп'янського району Харківської області.

Разом із заявою від 15.05.2008 року позивачем надані всі необхідні додаткові документи, передбачені ст. 151 Земельного Кодексу України, копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Засіданням Комісії з вирішення питань щодо розпорядження землями за межами населених пунктів Куп'янського району розгляд питання ПП „ЛНВ” щодо затвердження наданого проекту землеустрою відведення земельної ділянки відкладений для детальнішого його опрацювання спеціалістами та розгляду на позачерговому засіданні земельної комісії, про що складений протокол №3 від 27.06.2008 року.

В подальшому позивачу направлений витяг з протоколу №4 Комісії від 10.07.2008 року, яким повідомлено про необхідність надання додаткової інформації, а саме: бізнес-проекту розвитку підприємства, власної спроможність вкладання коштів у проект або залучення інвестицій, створення робочих місць, пропозиції щодо участі в розвитку соціальної сфери Курилівської сільської ради, на території якої розташоване родовище, з посиланням на розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 23.03.2007 року №150.

Однак, суд зазначає, що зазначене розпорядження не містить додаткових вимог для юридичних осіб, зацікавлених в отримані земельних ділянок в оренду, а спрямоване на посилення контролю за використанням земель державної власності на території області та містить вказівки лише для районних адміністрацій.

Крім того, відповідь на звернення позивача від 15.05.2008 року відповідачем не надана у визначений п.6 ст.123 Земельного Кодексу України місячний строк.

Таким чином, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо визнання протиправними дій Куп'янської районної державної адміністрації щодо витребування додаткових документів при погодженні проекту відведення земельної ділянки.

Враховуючи, що позивачем виконані умови та дотриманні вимоги, передбачені положеннями Земельного Кодексу України для отримання земельної ділянки у користування, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання Куп'янської районної державної адміністрації погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 5 га приватному підприємству «ЛНВ» для розробки та експлуатації родовища будівельних пісків (північної частини південної ділянки Куп'янського родовища в Харківській області в Куп'янському районі).

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 71 КАС України, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведені підстави правомірності дій і бездіяльності.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 86, 94, 159, 160-164, 167, 185, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов приватного підприємство „ЛНВ” до Куп'янської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Куп'янської районної державної адміністрації щодо витребування документів, не передбачених розпорядженням голови Харківської облдержадміністрації №150 від 23.03.2007 р.

Зобов'язати Куп'янську районну державну адміністрацію Харківської області погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 5 га приватному підприємству «ЛНВ» (Харківська обл. м. Куп'янськ, вул. Дзержинського, 55) для розробки та експлуатації родовища будівельних пісків (північної частини південної ділянки Куп'янського родовища в Харківській області в Куп'янському районі).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений 11 листопада 2008 року.

Суддя (підпис)

З оригіналом згідно.

Суддя І.М. Ральченко