Постанова від 11.12.2008 по справі 22-а-10495/08

Головуючий 1 інстанції - Лебеженко В.О.

Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

11 грудня 2008 року справа № 22-а-14095/08

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді

Сіваченка І.В.

суддів при секретарі за участі позивача представника позивача представника відповідача представників особи, що подала апеляційну скаргу

Дяченко С.П., Нікуліна О.А. Денисенко К.С. ОСОБА_1. ОСОБА_2 Нейло І.М. ОСОБА_3., ОСОБА_4., ОСОБА_5

розглянувши у відкритому

судовому засіданні

апеляційну скаргу

Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі «Дружківкатепломережа»

на постанову

Дружківського міського суду Донецької області

від

18 вересня 2008 року

по справі

№ 2-а-317/08

за позовом

ОСОБА_1

до

Дружківської міської ради

про

оскарження дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В вересні 2008 року ОСОБА_1. подала до суду позов до Дружківської міської ради, в якому вказала, що вона звернулася до відповідача з заявою про надання дозволу на встановлення індивідуального опалювального приладу та відключення від мереж централізованого опалення в квартирі за адресою: м. Дружківка, вул. Космонавтів, буд.6, кв.90, яка належить їй на підставі договору купівлі-продажу від 16 березня 2007 року.

Відповіддю від 29 серпня 2008 року № 30-5405-01 їй було відмовлено у дозволі на відключення. Вважає ці дії відповідача неправомірними та незаконними. Просила суд визнати дії Дружківської міської ради щодо відмови їй у відключенні від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання незаконними та зобов'язати Дружківську міську раду надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення гарячого водопостачання, а також надати дозвіл на встановлення індивідуального опалення в квартирі АДРЕСА_1.

Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 18 вересня 2008 року у справі № 2-а-317/08 позовні вимоги ОСОБА_1. були задоволені.

Суд першої інстанції на підставі ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» визнав за позивачем право на вибір джерела теплової енергії чи теплопостачальних організацій. При цьому місцевий суд не взяв до уваги Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» № 4 від 22.11.2005 року (далі - Порядок), оскільки цей Порядок регламентує процедуру відключення окремих будинків, а не окремих приміщень (квартир), порядок відключення яких залишається законодавчо неврегульованим. Крім того, Дружківський міський суд Донецької області не застосував зазначений Порядок, оскільки він суперечить законам України, які мають вищу юридичну силу: «Про житлово-комунальні послуги» та «Про теплопостачання».

Не погодившись з таким рішенням, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, в якій просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити повністю.

ОКП «Донецьктеплокомуненерго» не було залучено до участі в справі судом першої інстанції, проте відповідно до ч.1 ст. 185 КАС України особи, які не брали участь в справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю чи частково. Оскільки ОКП «Донецьктеплокомуненерго» є виробником послуг з теплопостачання для позивача, дане судове рішення впливає на права, інтереси та обов'язки цієї юридичної особи, тому колегією суддів визнається право ОКП «Донецьктеплокомуненерго» на апеляційне оскарження постанови Дружківського міського суду Донецької області від 18 вересня 2008 року у справі № 2-а-317/08.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що Закон України «Про місцеве самоврядування» не надає місцевій раді повноваження щодо прийняття рішень про відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання. Крім того, спеціальним нормативно-правовим актом з цього питання (Порядком) передбачена можливість відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання лише житлового будинку в цілому за рішенням загальних зборів мешканців будинку, зі згоди всіх власників приміщень в житловому будинку, при наявності оптимізованої схеми перспективного теплопостачання населеного пункту і у відповідності з нею. Зазначене позивачем не додержано, а вказана схема, затверджена органом місцевого самоврядування, відсутня.

В письмових запереченнях на апеляційну скаргу позивач вказує на правильність не врахування Дружківським міським судом Донецької області Порядку з огляду на його невідповідність правовим актам вищої юридичної сили. Зауважувала, що повноваження відповідача давати дозвіл на переобладнання і перепланування житлового будинку (квартири) передбачено ст. 152 ЖК УРСР.

В судовому засіданні представники апелянта підтримали доводи апеляційної скарги та просили її задовольнити, проти чого заперечували позивач, її представник та представник відповідача.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі задовольнити, а постанову суду скасувати з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1. є власником квартири АДРЕСА_1, що підтверджується договором купівлі-продажу квартири від 16 березня 2007 року (а.с.4).

21 серпня 2008 року ОСОБА_1. звернулася до відповідача з заявою про надання дозволу на встановлення індивідуального опалювального приладу та відключення від мереж централізованого опалення своєї квартири.

Відповідно до листа голови комісії по відключенню окремих приміщень житлових будинків від мереж ЦО та ГВП № 30-5405-01 від 29.08.2008 року, позивачу було відмовлено у відключенні від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання на підставі пунктів 2.1 та 2.2 Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання" № 4 від 22.11.2005 року (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства житлово-комунального господарства №169 від 06.11.2007 року) (далі - Порядок) (а.с.6).

За ч.6 ст. 26 Закону України № 1875-IV від 24.06.2004 року «Про житлово-комунальні послуги», який є загальним, у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Однак згідно ч.4 тієї ж статті у разі якщо виконавець не є виробником, відносини між ним та виробником регулюються окремим договором, який укладається відповідно до вимог цієї статті.

За обставинами цієї справи ОКП «Донецьктеплокомуненерго» є лише виробником послуг, а не виконавцем, і напряму договору з ОСОБА_1. не має. Відтак зазначені в судовому рішенні місцевого суду положення ст. 26 застосуванню не підлягають.

Як вбачається з положень ст. 24 Закону України № 2633-IV від 02.06.2005 року «Про теплопостачання», який є спеціальним до спірних правові відносин, споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Тобто, це право не є абсолютним, воно може бути реалізовано лише за певних умов.

Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року (далі - Правила), дійсно передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Проте зазначене положення повинно застосовуватися в контексті з положеннями пунктів 25-27 цих Правил, що як і п. 24 діють в редакції постанови КМУ № 1268 від 21.10.2007 року.

Так, згідно п. 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Пункт 26 Правил передбачає, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" (2633-15) схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Слід звернути увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 р. N 1268 до Правил було внесені такі зміни:

1. У назві розділу "Відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача" слова "у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача" замінити словами "багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів".

2. У пункті 24 слова "Споживач може" замінити словами "Споживачі можуть".

3. В абзаці першому пункту 25 слово "споживача" замінити словом "споживачів".

4. Доповнити пункт 26 після слова "здійснюється" словами "у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" (2633-15) схемою теплопостачання,".

5. Пункт 27 викласти у такій редакції:

"27. Витрати, пов'язані з відключенням від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, а також встановленням індивідуальних (автономних) систем опалення, відшкодовуються споживачами відповідно до калькуляції, складеної виконавцем.".

Аналіз внесених до Правил змін спростовує висновки місцевого суду щодо законодавчого не врегулювання порядку відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир. Законодавством врегульовані спірні правовідносини таким чином, що дозволяється відключати вказані мережі теплопостачання лише цілим будинкам, а можливість відключення окремої квартири (приміщення) виключена.

Таким чином, Правила не суперечать актам законодавства вищої юридичної сили, зокрема, ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», а деталізують і конкретизують положення даної статті, розкриваючи зміст технічних умов, за яких споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання.

Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2004 року, яким затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання виданий на виконання п. 25 Правил і також не суперечить актам законодавства вищої юридичної сили.

Приписами п. 2.1 Порядку (в редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 169 від 06.11.2007 року), для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Відповідно п. 2.2 зазначеного Порядку, Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний термін приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Оскільки ці умови позивачем не були дотримані, відповідь голови комісії по відключенню окремих приміщень житлових будинків від мереж ЦО та ГВП при відмові споживачів від централізованого теплопостачання дана з урахуванням положень діючого законодавства.

Посилання представника відповідача на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 09.06.2008 року не можуть бути взяті до уваги, оскільки копія даного судового рішення не завірена належним чином та не містить вказівки щодо набрання нею законної сили.

Видача позивачеві ВАТ «Донецькоблгаз» робочого проекту (технічних умов) на встановлення опалювального газового приладу не впливає на сутність цієї справи, оскільки цей робочий проект стосується наявності технічних умов для встановлення іншого джерела опалювання, а не технічної можливості відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

Тому колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову в позові.

В повному обсязі постанова складена 15.12.2008 року.

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, п.4 ч.1 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі «Дружківкатепломережа» - задовольнити.

Постанову Дружківського міського суду Донецької області від 18 вересня 2008 року у справі № 2-а-317/08 - скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Дружківської міської ради «про оскарження дій, зобов'язання вчинити дії» - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий

Судді