Справа №2а-3749/08
13 листопада 2008 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Тагієвої З.М.
при секретарі судового засідання Подібка М.З.
з участю позивачаОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Перемишлянської районної державної адміністрації про визнання дій відповідача неправомірними та стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги учаснику війни в сумі 1163,00 грн.
ОСОБА_1. звернулася до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області про визнання дій відповідача протиправними та стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги учаснику війни в сумі 1163,00 грн. Позовні вимоги мотивує тим, що їй як учаснику війни відповідно до Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня повинна виплачуватися одноразова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Відповідачем всупереч вимог вказаного Закону та ст. 22 Конституції України за 2007 рік така грошова допомога виплачувалась не у повному обсязі.
В судовому засіданні позивач позов підтримала зсилаючись на обставини зазначені у позовній заяві. Крім цього, уточнила позовні вимоги, просила стягнути з відповідача 1175,18 грн. недоплаченої допомоги, оскільки нею були допущена помилка при розрахунку недоплаченого розміру допомоги.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Перемишлянської райдержадміністрації в судовому засіданні позов не визнав, надав заперечення проти позову, у яких зазначає наступне. Згідно із статтею 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" фінансування витрат, пов'язаних з його реалізацією, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Разом з тим, статтею 95 Конституції України визначено, що виключно Законом про Державний бюджет України, визначаються будь - які видатки держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2004 року № 177 "Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Міністерство фінансів і Державне казначейство забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики для виплати разової грошової допомоги, передбаченої зазначеним вище законом у розмірах, установлених законом про Державний бюджет на відповідний рік і для подальшого перерахування їх місцевими органами праці та соціального захисту населення. Таким чином, відповідач лише здійснює виплату такої допомоги, а не являється головним розпорядником коштів. Оскільки, відповідно до ст. 22 Бюджетного кодексу України, головними розпорядниками державних коштів являються органи державної влади, а в даному випадку Міністерство праці та соціальної політики, тому відповідач не визнає себе відповідачем за даним позовом.
Дослідивши доводи позивача, заперечення відповідача, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, мотивуючи це наступним.
Судом встановлено, що позивачОСОБА_1. є учасником війни, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1, виданим 24.09.2008 р. Перемишлянським управлінням праці та соціального захисту населення.
Відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", передбачено щорічно до 5 травня виплачувати учасникам війни разову грошову допомогу у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Згідно з частиною 1 статті 17-1 цього ж Закону - щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Постановою КМ України № 177 від 18.02.2004р. "Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " визначено, що Міністерство фінансів України і Державне казначейство України забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики України для виплати вказаної допомоги у розмірах, установлених законом про державний бюджет на відповідний рік, для подальшого їх перерахування місцевим органам праці та соціального захисту населення, які, в свою чергу, здійснюють фізичну виплату цієї допомоги ветеранам війни.
Отже, наведене свідчить, що саме на місцеві органи праці та соціального захисту населення покладено виплату разової грошової допомоги до 5 травня, тому Управління праці та соціального захисту населення Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області є належним відповідачем у справі.
ПозивачОСОБА_1. отримала щорічну разову грошову допомогу учасникам війни до 5 травня у 2007 році - 55,00 грн., тобто з урахуванням обмежень, встановлених Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік".
Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Рішенням Конституційного Суду України про соціальні гарантії громадян від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення стаття 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якими встановлювалася щорічна разова грошова допомога учасникам війни в розмірі 55 грн. Дане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення, і тому вимоги позивача щодо виплати недоплаченої у 2007 році такої разової грошової допомоги учаснику війни підлягають задоволенню.
Згідно із ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з наступними змінами та доповненнями, ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії за віком станом на день виплати разової грошової допомоги учасникам війни, учасникам бойових дій та інвалідам війни становить 410 грн.06 коп. ( прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, збільшений на 1 відсоток).
Отже, недоплата разової грошової допомоги за 2007 рік, яка підлягає стягненню на користь позивача, становить 1175, 18 грн. ( 410.06 х 3 - 55.00 = 1175,18).
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 22, 55, 64, 95 Конституції України, ст. ст. 2, 12 - 16, 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2004 року № 177 «Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. ст. 7- 14, 18, 19, 24, 143, 146, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати дії відповідача Управління праці та соціального захисту населення Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області щодо виплати разової грошової допомогиОСОБА_1. у 2007 році у розмірі меншому ніж визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області виплатити на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, жителькиАДРЕСА_1 недоплачену разову щорічну грошову допомогу учаснику війни до 5 травня за 2007 рік в розмірі 1175 ( одна тисяча сто сімдесят п'ять ) грн. 18 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя ( підпис )
З оригіналом згідно.
Суддя Тагієва З.М.
Постанова надрукована у одному примірнику та є оригіналом.