h
справа № 2-а-639/08
категорія 50
08 жовтня 2008 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Хаюка С.М.,
при секретарі - Савчук Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про стягнення 29743,00 грн.,-
встановив:
Позивач звернувся з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що він проживає в м.Овруч , має статус потерпілого від аварії на ЧАЕС 3категорії За період з 01.09.2004 року по 31.09.2007 року відповідачами не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст. ст. 37, 39, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що призвело до порушення її прав. Заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст.39) позивач визначила в розмірі 22711грн. , за допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва (ст.37) - 4542 грн. по додатковій пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 3 категорії (ст. 51) -2490 грн. Посилається на те, що вона отримувала відповідні доплати та допомоги у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, тоді як Законом визначені інші, значно більші. їх розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Позивач просить справу розглядати без її участі.
Представник відповідача та представники третіх осіб в судове засідання не з»явились. Про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що позивач проживає в м.Овруч , яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення та держує пенсію за віком.
Позивач має статус потерпілого від аварії на ЧАЕС 3 категорії , що підтверджується відповідними посвідченнями.
Згідно ст. 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати. Позивач, проживаючи в м.Овруч, Житомирської області, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, отримує пенсію за віком і повиннен був отримувати вказану допомогу в зазначеному розмірі щомісяця, проте у вказаний позивачем період, вона виплачувалась частково, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, що вбачається із відповідної довідки, тобто, права позивача були порушені.
Згідно ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам ,які працюють на території радіоактивного забруднення,заробітна плата підвищується: у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати щомісяця. Проте вказана доплата виплачувалась у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі, що підтверджується відповідною довідкою.
Згідно ст.51 Закону, особам віднесеним до 3 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі - 25% мінімальної пенсії за віком. Проте позивачка не надала доказів про отримання нею вказаної допомоги за спірний період в розмірах визначених постановою КМ України, а тому підстав для задоволення позову в цій частині немає.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Кодекс адміністративного судочинства передбачає річний строк звернення до суду за відновленням порушених прав.
Однак, дію абзацу третього частини першої статті 39 було зупинено на 2006 рік в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом N 3235-ІУ( 3235-15 ) від 20.12.2005 рік. На 2007 рік дію цих норм зупинено згідно із Законом N 489-У ( 489-16 ) від 19.12.2006 і лише з 9 липня 2007 року їх дію відновлено рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 ( у0а6р710-07 ) від 09.07.2007.
Дію абзацу 3 частини 1 статті 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»на 2006 рік зупинено згідно Закону № 3235-15 від 2-. 12.2005 року, а на 2007 рік зупинено згідно Закону № 489-16 від 19.12.2006 року і лише з 9 липня 2007 року їх дію відновлено рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007.
Дію абзацу 3 ч. 4 ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було зупинено на 2006 рік згідно
Закону «Про Державний бюджет на 2006 рік", а на 2007 рік було зупинено згідно Закону «Про Державний бюджет на 2007 рік".
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційним положення п.30 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено дію в частині виплати допомоги у розмірах до мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 73 Закону України “Про Конституційний Суд України», якщо акти (закони та інші правові акти Верховної Ради України, акти Президента України, акти Кабінету Міністрів України, правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим) або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
З врахуванням викладеного вище та розмірів мінімальної заробітної плати в Україні в спірний період часу, а саме: розмір мінімальної заробітної плати у спірний період становив: з 1 липня 2005 р. - 310 грн., з 1 вересня 2005 року - 332 грн., з 1 січня 2006 року - 350 грн., з 1 липня 2006 р. - 375 грн., з 1 грудня 2006 року 400грн, з 1 квітня 2007 року - 420 грн., з 1 липня 2007 року - 440 грн., з 1 жовтня 2007 року - 460 грн. та розмір мінімальної пенсії за віком становив: з 01.01.07р - 380 грн., з 01.04.07р. - 410 грн. 06 коп., з 01.10.07р. -415 грн. 11 коп.:
Заборгованість за період з 1.09.2004 року по 1.08.2007 року становить ( по ст..39 Закону): --за 2004 рік 1896грн. ( 237грн.х2х4=1896грн.),
-- за 2005 рік 7208грн. (262грнх2х3=1572грн., 290грн.х2х3=1740грн., 310грн.х2х2=1240грн., 332грн.х2х4=2565грн.,).
-- за липень-серпень 2007 року 1760 грн.(440грн.х2х2), а всього 10486грн. ( 10864грн. - 1181,1грн.(отриманих згідно ПКМ України).
По ст.37 Закону заборгованість становить:
-- за липень-грудень 2007 року 1067,4грн. (440грн.х40%х3=528грн, 460грн.х40%х3=552грн.=+528грн=1080грн-12,6грн.
Суд,при розгляді даного позову прийшов до висновку,що відповідач при здійсненні нарахувань та виплаті коштів передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобилської катастрофи" діяв всупереч Закону , а тому відповідно до ч.2 ст.11 КАС України, виходить за межі позовних вимог і визнає дії відповідача неправомірними.
Оскільки розпорядником цих коштів і в спірний період часу і тепер є управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, суд стягує заборгованість з нього.
Керуючись Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-12 від 28.02.1991 року, Рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007, ст. ст. 86, 99, 158 - 163, 167,254 КАС України, суд ,-
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації щодо нарахування та виплати коштів передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_110486грн.(ст..39) заборгованості доплати до заробітної плати та 1067,4 грн. допомоги в зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва.(ст..37).
В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: С.М. Хаюк