ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
19 липня 2013 року письмове провадження № 826/6407/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., суддів Пісоцької О.В., Шрамко Ю.Т., розглянувши адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства праці та соціальної політики України
Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України
треті особи: Голосіївська районна у місті Києві державна адміністрація,
Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації
про визнання протиправним рішення
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача в якому просить визнати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, оформлене протоколом № 46 від 15 травня 2012 року в частині визнання видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпідставною протиправним та скасувати його.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС отримано нею на законних підставах у зв'язку з існуванням обставин, що дають право на отримання вказаного статусу, а рішення комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 15 травня 2012 року про визнання безпідставною видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є необґрунтованим, незаконним та підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила позов задовольнити.
Відповідач-1 надав суду заперечення проти позовних вимог, які мотивовані тим, що комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС правомірно встановлено факт необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії, і, як результат, його вилучення.
В судовому засіданні представник відповідача-1 позицію, викладену в запереченнях підтримав, просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Представники Відповідача-2 та третіх осіб в судове засідання не з'явилися, причини неявки суду не повідомили, письмових заперечень проти позову суду не надали, про розгляд справи повідомлені належним чином.
З огляду на це та зважаючи на вимоги ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив перейти до розгляду справи у письмовому провадженні.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень представника позивача, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
В 1986 році позивача визнано учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та видано відповідне посвідчення.
В 2003 року проведено обміни посвідчень осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач вважається учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та відноситься до 2 категорії постраждалих внаслідок ЧАЕС.
Державною фінансовою інспекцією у місті Києві проведено перевірку з метою документального підтвердження достовірності документів, згідно яких громадяни отримали статус осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що слугували підставою для призначення пенсій, допомог і компенсацій УПФ України.
За результатами перевірки Державною фінансовою інспекцією у місті Києві документи ОСОБА_1 було направлено на розгляд Комісії.
Згідно з витягом з протоколу від 15 травня 2012 року № 46 засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вирішено на підставі представлених документів визнати безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 ОСОБА_1 у зв'язку із не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження.
Листом Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації від 24 липня 2012 року № 3396 позивача повідомлено, що з 15.05.2012 року їй припинено призначення компенсаційних виплат згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог з урахуванням вищенаведеного, суд виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року (з наступними змінами та доповненнями).
Згідно ч.1 ст.10 вказаного Закону України учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 14 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи. Частиною першою статті 15 Закону передбачено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до ч.1 ст. 65 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС діє на підставі «Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» (надалі Положення), затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 травня 2006 року N187, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 2006 року за N626/12500.
Відповідно до п.п. 1.1. п.1 Положення Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія) - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України (далі - Мінпраці України) для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Основними принципами діяльності Комісії є: законність; колегіальність; повнота розгляду наданих документів та інших підтвердних матеріалів; обґрунтованість прийнятих рішень; незалежність членів Комісії (недопущення втручання в діяльність Комісії фізичних та юридичних осіб, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування); компетентність членів Комісії.
Основними завданнями Комісії є розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з метою визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії та перевірка правильності видачі посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п.п. 4.1, 4.2 Положення Комісія має право звертатися за допомогою до підприємств, установ, організацій для отримання документів матеріалів, необхідних для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Комісія зобов'язана при визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС керуватися критеріями, визначеними Порядком видачі посвідчень особам, які постраждаїи внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року N 51 (із змінами).
Згідно із п.5 Положення рішення Комісії приймаються колегіально і є обов'язковими для виконання Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення як такого, що видане безпідставно.
У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Судом встановлено, що на розгляд Комісії були представлені наступні документи: заява, витяг із протоколу № 64 від 14.05.98 Комісії Київської ОДА про визначення статусу особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 2Б); копія довідки Колективного підприємства «Електропівденмонтаж» від 24.02.98 № 01/99; копія наказу по монтажному управлінню № 4 тресту «Електромонтаж» від 11.04.86 № 35-КУ; копія наказу по монтажному управлінню № 4 тресту «Електромонтаж» від 28.04.86 № 40-КУ; копія довідки тресту «Електропівденмонтаж» від 30.12.92 № 48; копія посвідчення про відрядження від 11.04.86 № 406.
На підставі представлених документів, за результатами перевірки правильності видачі ОСОБА_1 посвідчення ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС комісією вирішено визнати безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2.
Отже, судом не встановлено порушення порядку прийняття оскаржуваного рішення.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Суд зауважує, що справу розглянуто в межах заявлених позовних вимог, висновки Комісії не перевіряються, оскільки питання про здійснення, надання, одержання виплат та пільг вирішуються місцевим загальним судом за місцем проживання позивача.
У відповідності до вимог ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-164, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий Суддя Р.О. Арсірій
Судді О.В. Пісоцька
Ю.Т. Шрамко