Постанова від 23.07.2013 по справі 822/2892/13-а

Копія

Справа № 822/2892/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2013 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіДанилюк У.Т.

при секретаріВересняк А.А.

за участі:позивача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що його батько, ОСОБА_4, як інвалід був забезпечений в якості отримання гуманітарної допомоги автомобілем Ауді, 1999 року випуску, кузов НОМЕР_3.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер. В квітні 2013 року він звернувся до відповідача з листом-проханням щодо надання дозволу для переоформлення автомобіля на своє ім'я без сплати мита та інших податків, передбачених законодавством при імпорті автомобіля. Відповіддю від 18.04.2013 року йому було відмовлено у наданні дозволу на переоформлення автомобіля.

Вважає дану відмову незаконною та просить зобов'язати відповідача надати дозвіл на перереєстрацію автомобіля без сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобіля, з подальшим зняттям автомобіля з обліку в органах соціального захисту населення.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні з вказаних в позовній заяві підстав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, однак до суду ним були подані письмові заперечення, згідно яких в задоволенні позовних вимог просив відмовити в повному обсязі, а справу розглянути без його участі. В запереченнях вказує, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню законодавство, чинне на момент смерті інваліда, оскільки права та обов'язки у членів його сім'ї щодо автомобіля виникли саме після цього факту.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням від 03.04.2006 року №614 Головного управління праці та соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації про умови видачі (продажу) інвалідам спецавтотранспорту згідно медичних показань, відповідно до акту обстеження обл. МСЕК ОСОБА_4, інвалід загального захворювання, група інвалідності І, згідно п. 42 Порядку надання автомобілів, отриманих як гуманітарна допомога, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року №128 "Про внесення змін до Порядку забезпечення інвалідів автомобілями" був забезпечений автомобілем марки Ауді, 1999 року випуску, кузов № НОМЕР_1, ввезеного як гуманітарний вантаж, безкоштовно.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть.

Відповідно до свідоцтва про народження від 6.07.1966 року позивач був сином ОСОБА_4 Згідно з довідкою №446 від 08.04.2013 року, виданою виконкомом Копистинської сільської ради Хмельницького району, ОСОБА_3 проживав разом в одому житловому будинку і доглядав до дня смерті ОСОБА_4.

На звернення позивача з питанням переоформлення автомобіля Ауді, отриманого в якості гуманітарної допомоги, після смерті його батька без сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, листом №03/03-4662 від 18.04.2013 року Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації у задоволенні такого відмовив.

Дана відмова ґрунтується на тому, що на час смерті ОСОБА_4 був чинний Порядок забезпечення інвалідів автомобілями, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року №999 (далі - Порядок), який підлягає застосуванню до спірних правовідносин. Відповідно до п. 41 такого Порядку після смерті інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через головне управління соціального захисту і користувався менше ніж 10 років, може бути переданий у власність одному з членів сім'ї інваліда за рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля.

Оцінюючи правомірність такої відмови відповідача, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-XII від 21.03.1991 року, після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено судом, інваліда ОСОБА_4 було забезпечено автомобілем відповідно до Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 999 від 08.09.1997 року.

Відповідно до п. 37 вищевказаного Порядку, після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений безплатно або на пільгових умовах, залишається його сім'ї та знімається з обліку в органах соціального захисту населення.

Перереєстрація автомобіля на ім'я одного з членів сім'ї інваліда, який на час смерті інваліда проживав разом з ним, проводиться Державтоінспекцією з дозволу органу соціального захисту населення, де інвалід перебував на обліку як власник транспорту.

Дана постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року N 999.

Відповідно до абз. 7 п.41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року (в редакції на момент смерті інваліда - від 31.10.2012 року) після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через головне управління соціального захисту і користувався менше ніж 10 років, може бути переданий у власність одному з членів сім'ї інваліда за рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля.

Згідно абз. 10 п. 41 вказаного Порядку, у разі несплати членом сім'ї інваліда, дитини-інваліда податків і зборів (обов'язкових платежів) автомобіль повертається (вилучається) головному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції після закінчення шестимісячного строку з дня смерті інваліда.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що норми Порядку № 999 від 19.07.2006 року не підлягають застосуванню до правовідносин, що виникли до набрання чинності даним нормативним актом, оскільки відносини щодо забезпечення інваліда автомобілем та надання права членам сім'ї інваліда на залишення автомобіля в разі його смерті є єдиним правочином.

Окрім цього, Порядок № 999 від 19.07.2006 року установлює обмеження та зобов'язання, яких не було в Порядку № 999 від 08.09.1997 року, чинного на момент виникнення спірних правовідносин.

Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що позовна вимога позивача щодо зобов'язання відповідача надати дозвіл на перереєстрацію автомобіля, ввезеного як гуманітарна допомога інваліду ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, без сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, підлягає задоволенню.

Позовна вимога позивача щодо подальшого зняття автомобіля з обліку в органах соціального захисту населення є передчасною і не підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.

Виходячи з наведеного, захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні. Необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що відповідачем в судовому засіданні не доведено законність та обґрунтованість відмови у переоформленні автомобіля на ім'я позивача, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 254 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати ОСОБА_3 дозвіл на перереєстрацію на його ім'я автомобіля Ауді, А6, 1999 року випуску, кузов НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_2, ввезеного як гуманітарна допомога інваліду ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, без сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 24 липня 2013 року

Суддя/підпис/У.Т. Данилюк

"Згідно з оригіналом" Суддя У.Т. Данилюк