Справа № 569/13114/13-а
18 липня 2013 року
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Цвіркун О.С.,
при секретарі Юхимчук О.Л.,
з участю представника позивача Марчук Х.М.,
відповідача ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до громадянина Грузії ОСОБА_2 про примусове видворення за межі України, суд -
УДМС України в Рівненській області звернулось до суду із позовом до громадянина Грузії ОСОБА_2 про примусове видворення за межі України. В обґрунтування заявленого позову зазначається, що 16.07.2013 року в м. Рівне під час проведення перевірки приватної адреси - АДРЕСА_1, спрямованого на протидію нелегальній міграції, було виявлено громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який не має постійного місця проживання в Україні. Позивач вказує, що відповідач прибув в Україну 14.06.2011 року через КПП «Бориспіль» з метою одруження. Термін перебування відповідача на території України закінчився 14.09.2011 року. Позивач наголошує на тому, що оскільки ОСОБА_2 ігнорував рішення про видворення його у країну походження, а тому є усі підстави вважати, що відповідач самостійно не покине Україну, а тому просить суд прийняти рішення про примусове видворення відповідача за межі України.
У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримала, надавши пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Відповідач у судовому засіданні пред'явлений до нього позов визнав, не заперечував проти видворення його за межі України у країну його походження.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі, виходячи з наступного.
16.07.2013 року в м. Рівне під час проведення перевірки приватної адреси - АДРЕСА_1, спрямованої на протидію нелегальній міграції, працівниками МВ УДМС України в Рівненській області спільно з ВКР МВ УМВС України у Рівненській області виявлено громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який не має постійного місця проживання в Україні.
ОСОБА_2 прибув в Україну 14.06.2011 року через КПП «Бориспіль», що підтверджується штампом перетину кордону у паспортному документі, з метою одруження.
Як було встановлено судом, термін перебування відповідача на території України закінчився 14.09.2011 року, однак після закінчення строку перебування з держави він не виїхав. На даний час іноземець ніде не працює.
Окрім того, у судовому засіданні встановлено, що 22.11.2011 року МВ УМВС України в Рівненській області було винесено рішення про видворення за межі України громадянина Грузії ОСОБА_2, однак відповідач вказану вимогу проігнорував, а тому на даний час є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання даного рішення і надалі.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22.09.2011 № 3773-VI, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 30 даного Закону, рішення суду про примусове видворення іноземця або особи без громадянства виконується територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, а стосовно іноземців та осіб без громадянства, затриманих ним у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, - органом охорони державного кордону. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове видворення здійснюється органом, за чиїм позовом суд прийняв рішення про примусове видворення. З метою контролю за виконанням іноземцем або особою без громадянства рішення про примусове видворення службові особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, здійснюють супровід такого іноземця або особи без громадянства.
Судом встановлено і підтверджено матеріалами справи, що у відповідача законна підстава для знаходження на території України відсутня, залишати територію України він не має наміру, на даний час відповідач ніде не працює, він не може вказати законні джерела існування, а тому підлягає примусовому видворенню з України. Крім того, ст. 4 вищевказаного Закону визначені підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, однак, суду, при розгляді даної справи, жодних підстав, які визначені в наведеній статті, відповідачем не надано.
Окрім того, у судовому засіданні не було встановлено заборон, перелічених у ст.. 31 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» щодо примусового повернення чи примусового видворення відповідача з території України в країну його походження.
Відповідно до наказу МВС України "Про затвердження положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні" від 16.10.2007 року № 390 (зареєстроване в Мінюсті України 14.11.2007 року за № 1268-14535) адміністративне видворення в примусовому порядку передбачає затримання іноземців, оформлення перебування примусового виселення, за необхідності примусового тримання в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, подальше супроводження (конвоювання) затриманого до контрольно-пропускного пункту через державний кордон України.
Виходячи з аналізу наведених правових норм, суд виносить постанову про примусове видворення з України іноземця та особи без громадянства (якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення) згідно ч. 1 ст. 30 Закону та на підставі постанови суду про примусове видворення органи, що визначені ч. 3 цієї статті та в порядку, встановленому ч. 4 цієї статті розміщують осіб, примусово видворених за постановою суду, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Окрім того, відповідно до п. 22 ст. 32 ЗУ "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства котрі не мають коштів для відшкодування витрат, пов"язаних з видворенням їх за межі України, видворення здійснюється за рахунок держави.
Таким чином ,враховуючи майновий стан відповідача, суд вважає за доцільне усі витрати, пов"язані з примусовим видворенням небієрідзе Д. за межі України, здійснити за рахунок держави.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18,71, 94,163,183-5 КАС України, суд -
Позов Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до громадянина Грузії ОСОБА_2 про примусове видворення за межі України - задоволити.
Примусово видворити за рахунок коштів Державного бюджету України громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за межі території України
Постанова може бути оскаржена в п'ятиденний строк з моменту її проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя: О.С.Цвіркун