Постанова від 26.06.2013 по справі 826/8235/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 червня 2013 року 14:24 № 826/8235/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Погрібніченка І.М., при секретарі судового засідання Медведєвій А.С. та за участю представників: позивача - Малєєва Є.С., відповідача - Калашникової О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС»

доДержавної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 14 лютого 2013 року № 0002015522, -

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 червня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» (далі - ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 14 лютого 2013 року № 0002015522.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» правомірно задекларовано у декларації з податку на додану вартість за грудень 2012 року значення рядка 24 «залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового періоду наступного податкового періоду», а тому висновки податкового органу є неправомірними, а податкове повідомлення-рішення, винесене на їх підставі є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, подав до суду заперечення, в яких просить в задоволенні позовних вимог ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» відмовити в повному обсязі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» (код ЄДРПОУ) зареєстроване Шевченківською районною в м. Києві державною адміністрацією 12 грудня 2006 року, запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації № 1 074 102 0000 022042. Місцезнаходження ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС»: 01032, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 33, поверх 13.

ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» взято на податковий облік в органах державної податкової служби 21 грудня 2006 року за № 27413 та перебуває на обліку в ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС.

До видів діяльності ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» за КВЕД відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 14 листопада 2012 року серії АБ № 626203 відносяться: 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування, 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у; 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 68.32 Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту.

ДПІ у Шевченківському районі міста Києва ДПС проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС», за результатами якої складено акт від 29 січня 2013 року № 54/15.5-61.

У висновках акту перевірки податковим органом встановлено порушення ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» ст. 200.4 ст. 200 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами і доповненнями) та пп. 4.6.4, пп. 4.6.5 розділу V пп. 14.2 розділу ІІІ «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року № 1492 в результаті чого встановлено завищення значення р. 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» декларації з ПДВ за грудень 2012 року на суму 5 312 162, 00 грн.

05 лютого 2013 року ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» подано до податкового органу заперечення (вих. № 5) на акт перевірки від 29 січня 2013 року № 54/15.5-61, за результатами розгляду якого останній 12 лютого 2013 року, висновки податкового органу залишив без змін.

14 лютого 2013 року ДПІ у Шевченківському районі міста Києва ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002015522, яким відповідно до п. 54.3 ст. 54 та згідно з пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI за порушення ст. 200.4 ст. 200 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами і доповненнями) та пп. 4.6.4, пп. 4.6.5 розділу V пп. 14.2 розділу ІІІ «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року № 1492 ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» зменшено суму від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 5 312 162, 00 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» оскаржено в адміністративному порядку до Державної податкової служби у м. Києві та до Міністерства доходів і зборів України.

Державною податковою службою у м. Києві в рамках розгляду первинної скарги, листом від 18.03.2013 року № 2556/10/12-4-09 призначено позапланову перевірку ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» з питань, що стали предметом оскарження, на підставі п. 78.1.5 ПК України.

За результатами перевірки податковим органом складено акт від 08.04.2013 року № 88/15.6-27/34795907 «Про результати документальної позапланової перевірки правомірності нарахування ТОВ «КОФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» (код за ЄДРПОУ 34795907) від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту податку на додану вартість за грудень 2012 року», яким встановлено порушення п.п.4.6.4 п.4.6 розділу V «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 № 1492, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року за N 1490/20228 ТОВ «КОФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» (код ЄДРПОУ 34795907) в додатку 2 до декларації з ПДВ за грудень 2012 року не вірно визначено період виникнення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту.

22 квітня 2013 року Державна податкова служба у м. Києві рішенням № 3656/10/12-4-09, податкове повідомлення-рішення від 14 лютого 2013 року № 0002015522 залишила без змін, а скаргу позивача без задоволення.

Рішенням № 2919/99-99-10-01-15 від 20 травня 2013 року Міністерство доходів і зборів України податкове повідомлення-рішення від 14 лютого 2013 року № 0002015522 також залишила без змін, а скаргу позивача без задоволення.

Незгода з вказаним податковим повідомленням-рішенням обумовила звернення позивача до суду з адміністративним позовом.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується з доводами ТОВ «КОФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС», виходячи з наступного.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України, Податкового кодексу України (далі - ПК України) та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами п. 1.1 ст. 1 ПК України визначено, що податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Пунктом пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу (пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Пунктом 200.2 ст. 200 ПК України передбачено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п. 200.3 ст. 200 ПК України).

Відповідно до п. 200.4 ст. 200 ПК України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно із п. 200.6 ст. 200 ПК України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Відповідно до п. 200.11 ст. 200 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування ( п. 200.14 ст. 200 ПК України).

Водночас, суд зазначає, що заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість регулюється Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року № 1492 (далі - Порядок № 1492).

Відповідно до Розділу III «Розрахунки за звітний період» якщо в результаті розрахунку різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано позитивне значення, то заповнюється рядок 18 декларації (пп. 4.6.1 Порядку № 1492).

Приписами пп. 4.6.4, пп. 4.6.5 Порядку № 1492 передбачено, що якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), до декларації 0110 подається (Д2) (додаток 2). Платники, які заповнили рядок 22 декларації 0110 та відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають до декларації 0110 (Д3) (додаток 3).

Відповідно до пп. 4.6.6 Порядок № 1492 залишок від'ємного значення (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Пунктом 14.2 Порядку № 1492 передбачено, що довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2) (додаток 2).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем до податкового органу подано декларацію з податку на додану вартість за грудень 2012 року (вх. № 9085470416 від 21.01.2013 року).

Відповідно до вказаної декларації ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» в рядку 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» декларації з податку на додану вартість за грудень задекларовано суму у розмірі 5 312 898, 00 грн.

З додатку 2 до декларації з ПДВ за грудень 2012 року позивачем відображено суму значення рядка 24 декларації, яка у останнього виникла за жовтень 2012 року (3 753 299, 00 грн.) та листопад 2012 року (1 558 863,00 грн.).

Таким чином, можна зробити висновок, що позивачем у рядку 24 декларації з податку на додану вартість за грудень 2012 року сума у розмірі 5 312 898, 00 грн. складається з залишку від'ємного значення не одного, а декількох звітних періодів, що є порушенням вимог Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.

Вказане порушення підтверджується також актом від 08.04.2013 року № 88/15.6-27/34795907 «Про результати документальної позапланової перевірки правомірності нарахування ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» (код за ЄДРПОУ 34795907) від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту податку на додану вартість за грудень 2012 року», висновками якого встановлено порушення:

- вимог п.п.4.6.4 п.4.6 розділу V «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 № 1492, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року за № 490/20228 ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» (код ЄДРПОУ 34795907) в додатку 2 до декларації з ПДВ за грудень 2012 року не вірно визначено період виникнення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до переконання, що ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» в порушення вимог чинного законодавства неправомірно задекларовано значення рядка 24 декларації з податку на додану вартість за грудень 2012 року у сумі 5 312 898, 00 грн., що призвело до викривлення даних щодо розрахунків з бюджетом.

Окрім цього, суд також бере до уваги пояснення позивача, відповідно до якого при заповненні декларації за грудень 2012 року ТОВ «КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» була допущена помилка, яка призвела до викривлення податкової звітності.

Зважаючи на викладене вище, суд приходить висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 14 лютого 2013 року № 0002015522 ґрунтується на нормах чинного законодавства, а тому підстав для його скасування не має.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 69, 70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час розгляду справи доводи позивача були спростовані.

Натомість, відповідачем доведено правомірність прийнятого ним рішення.

Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відшкодування судового збору позивачу не підлягає.

Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю КОМФОРТ МАРКЕТ ЛЮКС» відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.М. Погрібніченко

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01.07.2013 р.