24 липня 2013 року Справа № 803/1581/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до другого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Волинській області про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась з позовом до другого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Волинської області про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо направлення органові державної реєстрації прав заяви про припинення іпотеки майна та примірника акту про реалізацію предмету іпотеки.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем всупереч вимогам частини 9 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» було відмовлено позивачу в направленні до реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Волинській області заяву про припинення іпотеки нерухомого майна, яке було придбане позивачем за результатами прилюдних торгів.
Від відповідача надійшло письмове заперечення, яке обґрунтовано тим, що до спірних правовідносин не може бути застосовано норми Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», оскільки нерухоме майно було придбане позивачем з прилюдних торгів 22.06.2012 року, а вказаний закон набрав чинності 01.01.2013 року, а тому в даному випадку слід керуватись нормами Тимчасового положення про порядок державної реєстрації іпотек, яке було чинне на момент виникнення спірних правовідносин.
Від позивача та відповідача до суду надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відтак, судом прийнято рішення про розгляд даної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема з протоколу №09-В/292/12/І-7 проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна від 22.07.2012 року, позивачем було придбано вбудовано-прибудоване приміщення магазину «Олівія», що знаходиться за адресою м. Луцьк, проспект Молоді, 6-а.
Вказані обставини підтверджуються також актом про проведення прилюдних торгів від 03.07.2012 року та свідоцтвом за Р.№4110 від 03.07.2012 року посвідчене приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу ОСОБА_2 про придбання зазначеного майна з прилюдних торгів, відповідно до якого позивач набула права власності на це майно.
17.04.2013 року позивач звернулась з листом до реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Волинській області про зняття обтяжень з придбаного нею нерухомого майна, однак листом від 13.05.2013 року за №02-381988/02 позивачу було роз'яснено, що відповідно до положень частини 9 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» з заявою про припинення реєстрації іпотеки проводиться на підставі заяви державного виконавця.
Листом від 02.07.2013 року за №20761 відповідачем було відмовлено позивачу в надісланні відповідної заяви з тих підстав, що Закон України ««Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» набрав чинності 01.01.2013 року, тоді як нерухоме майно було придбано позивачем 22.06.2012 року, а тому в даному випадку необхідно керуватись нормами Тимчасового положення про порядок державної реєстрації іпотек, яке було чинне на момент виникнення спірних правовідносин. Відповідно до цього Положення, з заявою про вилучення обтяжень з Державного реєстру іпотек та з Єдиного реєстру заборон відчужень об'єктів нерухомого майна до приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу ОСОБА_3 має звертатись іпотекодержатель в особі ПАТ АБ «Укргазбанк».
Статтею 17 Закону України «Про іпотеку» визначено підстави припинення іпотеки. Однією з таких підстав є - реалізація предмету іпотеки.
Судом встановлено, що нерухоме майно, а саме: вбудовано-прибудоване приміщення магазину «Олівія», що знаходиться за адресою м. Луцьк, проспект Молоді, 6-а було реалізовано 22.06.2012 року з прилюдних торгів організованих другим відділом державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Волинській області. На цей час вказані правовідносини було врегульовано Тимчасовим порядком державної реєстрації іпотек, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 року №410 і яка втратила чинність 05.09.2012 року.
Починаючи з 01.01.2013 року правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до абзацу другого частини 9 статті 16 цього Закону, у разі придбання (передачі) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки, державна реєстрація припинення іпотеки проводиться на підставі заяви державного виконавця.
Як вбачається з аналізу зазначеної норми, вона встановлює особливості реєстрації припинення іпотеки нерухомого майна придбаного саме з прилюдних торгів, при цьому норма носить суто процесуальний характер, не встановлює прав чи обов'язків для учасників правовідносин, а відтак застосуванню у спірних правовідносинах підлягає норма закону чинна на момент вчинення відповідних дій.
Окрім того, положення абзацу другого частини 9 статті 16 цього Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» кореспондуються з положенням частини другої пункту 63 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703, відповідно до якого для проведення державної реєстрації припинення обтяження нерухомого майна іпотекою у разі придбання (передачі) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки, державний виконавець подає органові державної реєстрації прав примірник акта про реалізацію предмета іпотеки.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до другого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Волинській області про зобов'язання вчинити дії щодо направлення органові державної реєстрації прав заяви про припинення іпотеки майна та примірника акту про реалізацію предмету іпотеки є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати другий відділ державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Волинській області вчинити дії щодо направлення органові державної реєстрації прав заяви про припинення іпотеки майна та примірника акту про реалізацію предмету іпотеки, а саме: вбудовано-прибудованого приміщення магазину «Олівія» (літер А-5) загальною площею 471,6 м.кв., яке знаходиться на 1-му поверсі п'ятиповерхового будинку (прим. №1-№29) за адресою м. Луцьк, проспект Молоді, 6-а.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійку.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається позивачем та відповідачем протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 29 липня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ф.А. Волдінер