26 липня 2013 року Справа № 803/1625/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до державного підприємства «Волиньвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта №9 «Нововолинська» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області звернулося з позовом до державного підприємства «Волиньвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта №9 «Нововолинська» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме зобов'язання державного підприємства «Волиньвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта №9 «Нововолинська» невідкладно зупинити виконання монтажних робіт до усунення порушень в повному обсязі та отримання рішення на відновлення роботи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем була проведена перевірка дотримання вимог нормативно-правових актів з хорони праці та промислової безпеки під час якої були виявлені численні порушення умов праці, що створюють загрозу життю працівників. За результатами перевірки був складений акт № 6.2-23/77 від 14.07.2013 року. Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Ухвалою судді від 24 липня 2013 року відкрите скорочене провадження в даній адміністративній справі відповідно до пункту 5 частини 1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
Відповідачем було подано до суду 25 липня 2013 року заяву про визнання адміністративного позову.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідно до наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.06.2013 року № 422 в присутності уповноважених осіб державного підприємства «Волиньвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта №9 «Нововолинська» в період з 19 год. 14 липня по 22 год. 14 липня 2013 року була проведена позапланова перевірка дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової політики, за результатами перевірки був складений акт № 6.2-23/77 від 14.07.2013 року. В зазначеному акті перевірки було встановлено ряд порушень вимог промислової безпеки та безпеки праці в результаті чого на ділянці № 1, РП лави № 411 відокремленого підрозділу «Шахта №9 «Нововолинська» стався смертельний випадок з гірником очисного забою ОСОБА_1
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про охорону праці», державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Пунктами 2.26. та 2.27. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) затвердженого наказом Міністерство надзвичайних ситуацій України, від 11.08.2011 року № 826 передбачено, що у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку в посадової особи Держгірпромнагляду України виникає право заборони виконання робіт, виробництва. Заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва здійснюються на підставі відповідного акта перевірки.
Відповідно до преамбули Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Частина 10 зазначеної статті також передбачає, що у разі якщо обґрунтованість заходів реагування, зазначених у розпорядчих документах щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), відповідно до закону має бути підтверджена адміністративним судом, зазначені в таких документах строки усунення виявлених порушень, застосування до суб'єкта господарювання санкцій обраховуються з дня набрання законної сили постановою адміністративного суду про підтвердження обґрунтованості вжиття заходів реагування.
Наведена норма визначає наступну процедуру реалізації контролюючим органом своїх повноважень. У випадку наявності підстав для застосування одного з таких заходів як: 1) повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), 2) реалізації продукції, 3) виконання робіт, 4) надання послуг, будь-який орган контролю без попереднього прийняття розпорядчого документа безпосередньо звертається до суду із адміністративним позовом, предметом якого є застосування одного з вищенаведених заходів.
На підставі вищевикладеного та враховуючи визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження. Отже, постанова підлягає до негайного виконання.
Керуючись статтею 183-2 КАС України, на підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про охорону праці» та Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) затвердженого наказом Міністерство надзвичайних ситуацій України, від 11.08.2011 року № 826, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати державне підприємство «Волиньвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта №9 «Нововолинська» зупинити виконання монтажних робіт комплексу КД-80 в РП лави № 411 до усунення порушень зазначених в акті № 6.2-23/77 від 14.07.2013 року в повному обсязі та отримання рішення на відновлення роботи.
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ф.А. Волдінер