Ухвала від 06.03.2013 по справі 2а-1670/7752/12

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2013 р.Справа № 2а-1670/7752/12

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Ральченка І.М.

Суддів: Катунова В.В. , Рєзнікової С.С.

при секретарі судового засідання Кудіній Я.Г.

за участі представників:

позивача - Монастирної Г.В., Покотило В.В.

відповідача Державної фінансової інспекції в Полтавській області - Павлюка І.О., Тарасенка А.О.

третьої особи - Храменко Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної фінансової інспекції в Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 08.01.2013р. по справі № 2а-1670/7752/12

за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області

до Кременчуцької об'єднаної державної фінансової інспекції Полтавської області , Державної фінансової інспекції в Полтавській області третя особа - Мале колективне підприємство "Фірма "Аделла"

про визнання протиправною та скасування вимоги,

ВСТАНОВИЛА:

10 грудня 2012 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради міста Кременчука Полтавської області звернулось до суду із позовом, у якому просило визнати протиправною та скасувати вимогу Кременчуцької об'єднаної державної фінансової інспекції Полтавської області від 04.12.2012 №01-14/3505.

Полтавський окружний адміністративний суд постановою від 08.01.2013 року позовні вимоги задовольнив.

Приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції виходив з того, що у даному випадку компенсація витрат МКП "Фірма"Аделла", здійснених на перевезення пільгових категорій громадян, є обов'язком держави в особі органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Державна фінансова інспекція в Полтавській області подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У судовому засіданні представники відповідача підтримали апеляційну скаргу, просили її задовольнити, скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Представники позивача у судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечували у повному обсязі, вважали постанову суду першої інстанції такою, що не підлягає скасуванню.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового засідання, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судовим розглядом, відповідно до пункту 2.6 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції України на IV квартал 2012 року, пункту 2.1.2.1 плану контрольно-ревізійної роботи інспекції на IV квартал 2012 року та на підставі направлень від 03.10.2012 №267, від 01.10.2012 № 260, від 04.10.2012 № 276 та від 04.10.2012 № 277, виданих в.о. начальника Кременчуцької ОДФІ, головним державним фінансовим інспектором Кременчуцької ОДФІ Усачовою Т.В., старшим державним інспектором Шепотенко В.В. та державними фінансовими інспекторами Тарасенко А.О. та Шепотенко Т.В. та направлення від 15.11.2012 № 362, виданого начальником Кременчуцької ОДФІ, начальником Кременчуцької ОДФІ Россохою В.О. проведено планову виїзну ревізію використання коштів субвенції, виділеної з державного бюджету місцевим бюджетам для: надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот; надання пільг з послуг зв'язку та інших, передбачених законодавством пільг, в тому числі компенсації втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального для фізичних осіб (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного, побутового палива, послуг тепло, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та при будинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Автозаводської районної ради м. Кременчука за період з 01.01.2010 по 30.09.2012.

За результатами вказаної ревізії Кременчуцькою ОДФІ складено акт № 01-21-230 від 20.11.2012 року, яким встановлено, що Управлінням зайво перераховано коштів субвенції з державного бюджету МКП "Фірма "Аделла" за лютий - серпень 2012 року компенсації за пільговий проїзд внаслідок завищення перевізником МКП "Фірма "Аделла" у розрахунках компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих категорій громадян на загальну суму 429520,2 грн., а саме: встановлено, що кількість перевезених пільгових пасажирів у розрізі окремих пільгових категорій є меншою від загальної кількості пільговиків, зазначеної у підсумку кожного з розрахунків, які складались за кожний місяць, чим порушено вимоги пункту 3.2 та 4.4 договору від 07.02.2012 року № 4, укладеного між Управлінням та МКП "Фірма "Аделла", пункту 1 статті 526, пункту 1 статті 527 Цивільного кодексу України, пунктів 1,2 статті 193 Господарського кодексу України, пункту 1.2,.2.2, 2.15, 2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованого в Мін'юсті України 05.06.1995 за 704 та пункту 1 статті 3 та пункту 5 статті Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

За висновками ревізії, дане порушення призвело до втрат коштів державного бюджету (кошти субвенції) головним розпорядником яких є управління на суму 429520,2 грн.

За наслідками проведеної ревізії Кременчуцькою ОДФІ до Управління пред'явлено вимогу № 01-14/3505 від 04.12.2012 року "Про усунення порушень", якою позивача, зокрема, зобов'язано: відобразити дебіторську заборгованість в сумі 429520,2 грн., забезпечити відшкодування одержувачем компенсації МКП "Фірма"Аделла" в сумі 429520,2 грн. У разі необхідності вказане питання вирішити в судовому шляхом подання позову до одержувача компенсації МКП "Фірма "Аделла".

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що у даному випадку компенсація витрат МКП "Фірма"Аделла", здійснених на перевезення пільгових категорій громадян, є обов'язком держави в особі органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлено, що 29.12.2011 року між Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області - замовник та МКП "Фірма "Аделла" - перевізник укладено договір на виконання транспортних послуг щодо перевезення пасажирів на міських маршрутах м. Кременчука № 16, предметом якого стало те, що замовник надає перевізникові право на здійснення перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування в місті Кременчуці №2 "Центр - вул. Червоноармійська" автобусами класу І та класу А в кількості 20 одиниць, у тому числі: 8 одиниць класу І у звичайному режимі руху; 12 одиниць класу А у режимі руху маршрутне таксі; перевізник зобов'язується надавати транспортні послуги населенню на умовах, передбачених цим договором.

Відповідно до п. 2.1.3 вказаного Договору, замовник здійснює компенсацію витрат перевізнику за виконання пільгових перевезень громадян згідно наданих розрахунків відповідно до чинного законодавства, за фактично виконану роботу в межах затвердженого бюджету відповідно до помісячного розподілу асигнувань та по мірі надходження до міського бюджету коштів субвенції з Державного бюджету.

Підпунктом 2.2.12 цього ж Договору встановлено, що перевізник надає послуги щодо безкоштовного перевезення пільгових категорій громадян.

Згідно із положеннями частини першої статті 37 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року № 2344-III автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування забезпечують пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами.

Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень (частина четверта статті 37 вказаного Закону);

Частиною другою статті 29 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.

Відповідно до підпункту "б" пункту 4 частини першої статті 89 та статті 91 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010, № 2456-VI до видатків місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (стаття 102 Бюджетного кодексу України).

У відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України, від 04.03.2002, № 256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Матеріали справи свідчать, що 07.02.2012 між Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради міста Кременчука Полтавської області і МКП "Фірма "Аделла" укладено договір № 4 про компенсацію втрат від перевезення окремих пільгових категорій громадян у м. Кременчуці міським автомобільним транспортом загального користування.

При цьому, предметом договору є здійснення делегованих рішенням Кременчуцької міської ради повноважень управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука по компенсації втрат від перевезення міським автомобільним транспортом користування пільгової категорії громадян за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

Із положень вказаного договору слідує, що загальна сума договору на 2012 рік складає 1736795 грн. Перерахування коштів за перевезення міським автомобільним транспортом загального користування, пільгової категорії громадян за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам проводиться платником згідно наданого перевізником розрахунку обсягу компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих категорій громадян, на розрахунковий рахунок перевізника, відповідно до Закону України "Про державний бюджет на 2012 рік", Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України, від 04.03.2002, №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", на підставі укладеного відповідно до статті 31 Закону України "Про автомобільний транспорт" договору, між Кременчуцькою міською радою та МКП "Фірма"Аделла" та не пізніше 5 банківських днів з моменту надходження відповідної суми коштів на рахунок платника".

Розрахунок обсягу компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих громадян подається за формою, передбаченою Додатком № 1 цього Договору, при цьому форма "2-пільга" не використовується, оскільки передбачає зазначення персональних даних кожного пільговика, зокрема ПІБ, ідентифікаційний код, адресу реєстрації та статус. Пільговий проїзд в громадському транспорті надається громадянам при пред'явленні посвідчення, де зазначено лише ПІБ та статус пільговика (ідентифікаційний код та адреса реєстрації не вказані).

Перевізник, зокрема, зобов'язаний забезпечувати перевезення міським автомобільним транспортом окремих пільгових категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд згідно чинного законодавства України при наявності відповідного посвідчення, згідно графіків руху та встановлених маршрутів в усі дні виконання рейсів; не пізніше останнього числа поточного місяця надає Платникові розрахунок обсягу компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих категорій громадян за формою, передбаченою Додатком № 1 цього Договору (пункт 3.1.1-3.1.3 договору №4 від 07.02.2012).

Платник згідно наданого Перевізником розрахунку, бере на облік відповідні суми нарахувань виключно в межах кошторисних призначень на вказані цілі; здійснює перерахування компенсаційних виплат Перевізникові за фактичне перевезення пільгових категорій громадян (пункт 3.2.1-3.2.2 договору №4 від 07.02.2012).

У випадках порушення своїх зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність визначену цим Договором та чинним законодавством. Порушенням зобов'язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (пункт 4.1. договору №4 від 07.02.2012).

Договір набуває чинності з 01.01.2012 і діє до 31.12.2012, а у частині проведення розрахунків - до їх повного виконання, крім випадків дострокового його розірвання (пункт 5.1. договору №4 від 07.02.2012).

Додатком 1 до договору № 4 від 07.02.2012 є розрахунок обсягу компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих категорій громадян, а додатком № 2 перелік окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд у міському електричному транспорті згідно із чинним законодавством (том І а.с.98-99).

У виконання умов договорів та на підтвердження здійснення перевезень пільгових категорій громадян МКП "Фірма"Аделла" подано до Управління розрахунки обсягів компенсаційних витрат на пільгове перевезення окремих категорій громадян за лютий (07-29) - серпень 2012 року.

Згідно із вказаними розрахунками сума компенсації за пільгове перевезення окремих категорій громадян за 07-29 лютого 2012 року становить - 196887,5 грн.; за березень 2012 року - 196537,5 грн.; за квітень 2012 року - 218704,5 грн.; за травень 2012 року - 235140 грн.; за червень 2012 року - 234342 грн.; за липень 2012 року - 233767,5 грн.; за серпень 2012 року - 233823,75 грн.

Зазначені у розрахунках суми прийняті Управлінням на облік, що підтверджується актами звіряння розрахунків за надання населенню послуги, на які надаються пільги, між МКП "Фірма"Аделла" та Головним розпорядником коштів місцевого бюджету та перераховані МКП "Фірма"Аделла" у розмірі 1049201 грн.

Однак, у вказаних розрахунках обсягів компенсаційних витрат на пільгове перевезення окремих категорій громадян за лютий (07-29) - серпень 2012 року МКП "Фірма"Аделла" допущено помилки у стовпчику 2, які не вплинули на підсумковий рядок розрахунку, а саме: вказано кількість пільговиків, які перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків, які мають пільги у тому числі і на проїзд, а не фактично перевезених пільговиків, про що перевізником повідомлено Управління листом від 01.10.2012 року за вих. № 23-Н.

У зв'язку із виявленням помилок МКП "Фірма"Аделла" подано 01.10.2012 року до Управління уточнюючи розрахунки компенсаційних витрат на пільгове перевезення окремих категорій громадян за лютий (07-29) - серпень 2012 року, які прийняті позивачем, у яких уточнення внесено до кількості перевезених пільговиків по категоріях, а загальний підсумок перевезених пільговиків та сума компенсації залишилась незмінною.

Судом першої інстанції обґрунтовано враховано, що кількість пільговиків по категоріям у розділі 2 розрахунків обсягів компенсаційних витрат на пільгове перевезення окремих категорій громадян за лютий (07-29) - серпень 2012 року повністю співпадає із кількістю пільговиків по категоріях, інформація про яких внесена до Єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків, які мають пільги в м. Кременчуці (Автозаводський та Крюковський район) за лютий - серпень 2012 року.

Згідно із графіками руху автобусів МКП "Фірма "Аделла" по маршруту № 2 "Центр - вул. Червоноармійська", визначеному договором № 16 від 29.12.2011, щоденна кількість рейсів в середньому становить від 16 до 24.

Згідно із додатком № 3 до наказу № 150 від 27.05.1996 Міністерства статистики України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.1996 за N 258/1283 "Про затвердження Інструкції про порядок обліку пасажирів, що перевозяться громадським транспортом на маршрутах" середньомісячна частота поїздок, автобусом у міському сполученні, окремих категорій громадян з правом безплатного проїзду у громадському транспорті за видами сполучення для Полтавської області становить 8 поїздок.

За уточнюючими розрахунками компенсаційних витрат на пільгове перевезення окремих категорій громадян за лютий (07-29) - серпень 2012 року МКП "Фірма"Аделла" по категоріям враховано, що пільговики, які внесені до Єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків, здійснюють щонайменше 2,5 поїздки щомісячно.

Частиною другою статті 37 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.

Докази того, що МКП "Фірма"Аделла" відмовлено пільговикам у перевезенні понад 1 раз на місяць матеріали справи не містять, що також не встановлено і в ході ревізії.

Претензій щодо належності та фактичності виконання умов договорів № 4 від 07.02.2012 та № 16 від 29.12.2011, зокрема, в частині перевезення пільгових категорій громадян та зазначеної їх загальної кількості у підсумку у розрахунках платником - Управлінням та замовником перевезень - Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради до МКП "Фірма"Аделла" не висловлено.

Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що МКП "Фірма "Аделла" фактично здійснив перевезення пільгових категорій громадян у загальній кількості вказаній розрахунках (уточнюючих розрахунках), а саме: у лютому 2012 року - 15751 грн., у березні 2012 року - 15723 грн., у квітні 2012 року - 156217 грн., у травні 2012 року - 15676 грн., у червні 2012 року - 156228 грн., у липні 2012 року - 155845 грн., у серпні 2012 року - 155883 грн.

При цьому, контролюючим органом в обґрунтування допущених позивачем порушень покладені лише математичні обрахунки кількості пільговиків по категоріям, яка вказана у розрахунках, та інших доказів своєї позиції не надано.

Також, колегія суддів враховує, що помилку у кількості фактично перевезених пільговиків по категоріям МКП "Фірма"Аделла" усунуто шляхом подання уточнюючих розрахунків до початку проведення ревізії Кременчуцькою ОДФІ.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів.

Таким чином, бюджетні кошти (субвенції) витрачені за фактично здійснені МКП "Фірма"Аделла" перевезення пільгових категорій громадян, компенсація втрат на яке, згідно із вказаними законодавчими нормами, є обов'язком держави в особі органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради міста Кременчука Полтавської області.

Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 08.01.2013р. по справі № 2а-1670/7752/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Ральченко І.М.

Судді Катунов В.В. Рєзнікова С.С.

Повний текст ухвали виготовлений 11.03.2013 р.