Справа № 206/5110/13-а
Провадження № 2-а/206/93/13
про відмову у відкриті провадження
"29" липня 2013 р. суддя Самарського районного суду міста Дніпропетровська Кушнірчук Р.О. розглянувши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Самарської районної у м. Дніпропетровську ради, треті особи - ОСОБА_2, Дніпропетровська міська рада про визнання рішення незаконним та зобов'язати вчинити певні дії,
26 липня 2013 року позивач звернулася до суду з вказаним позовом.
За змістом ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори.
На виниклий між сторонами спір не розповсюджується юрисдикція адміністративного суду в розумінні ст. 17 КАС України, тому як між сторонами відсутній публічно - правовий спір, а існує спір з приватних земельних відносин.
Виниклі спірні правовідносини підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки за змістом ч. 1 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають зокрема із земельних відносин.
Аналогічна позицій викладена у п. 7 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 3 від 01.03.2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», де звертається увага на те, що земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного Кодексу України; далі - ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК та інші), крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року № 1559-VI «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності», про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (стаття 212 ЗК).
Відповідно до ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки виниклі між сторонами спірні правовідносини пов'язанні з вирішенням земельних питань, тому спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, отже у відкритті провадження слід відмовити.
Керуючись ч. 1 ст. 109 КАС України, суд
Відмовити у відкритті провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Самарської районної у м. Дніпропетровську ради, треті особи - ОСОБА_2, Дніпропетровська міська рада про визнання рішення незаконним та зобов'язати вчинити певні дії.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Самарський районний суд м. Дніпропетровська апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення, у відповідності до ч. 3 ст. 186 КАС України.
Суддя: Р.О. Кушнірчук