Справа: № 366/667/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Ткаченко Ю.В.
Суддя-доповідач: Гром Л.М.
Іменем України
24 липня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді - Гром Л.М.;
суддів - Бєлової Л.В.,
Міщука М.С.,
при секретарі судового засідання: Мотилю В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Іванківської селищної ради Іванківського району Київської області та особи яка приєдналася до апеляційної скарги ОСОБА_3 на постанову Іванківського районного суду Київської області від 22 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Біогазенерго" до Іванківської селищної ради Іванківського району Київської області про визнання наявності чи відсутності компетенції суб'єкта владних повноважень,
Постановою Іванківського районного суду Київської області від 22 квітня 2013 року позов задоволено, встановлено відсутність компетенції суб'єкта владних повноважень - Іванківської селищної ради Київської області щодо винесення на місцевий референдум питання: «Чи згодні ви на розміщення, будівництво та експлуатацію когенераційної теплової електростанції на території Іванківської селищної ради», прийнятого рішенням тридцять шостої сесії VI скликання Іванківської селищної ради Київської області №VI-36-1968 від 16.10.2012 року.
Не погоджуючись з постановою Іванківського районного суду Київської області від 22 квітня 2013 року відповідач та особа яка приєдналася до апеляційної скарги ОСОБА_3 звернулися до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просять ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Іванківською селищною радою Іванківського району Київської області було прийнято рішення від 16.10.2012 року № VI-36-1968 «Про проведення референдуму на вимогу громадян України - членів територіальної громади смт. Іванків Іванківського району Київської області з питання «Чи згодні ви на розміщення, будівництво та експлуатацію когенераційної теплової електростанції на території Іванківської селищної ради?».
Відповідно до вказаного рішення, Іванківська селищна рада Київської області вирішила призначити місцевий референдум на вимогу громадян України - членів територіальної громади смт. Іванків Іванківського району Київської області, виставивши на обговорення питання «Чи згодні ви на розміщення, будівництво та експлуатацію когенераційної теплової електростанції на території Іванківської селищної ради?» на 09 грудня 2012 року (а.с. 7).
Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що питання щодо розміщення, будівництва та експлуатації когенераційної теплової електростанції не входить до компетенції селищної ради.
З таким висновком суду першої інстанції судова колегія не може не погодитись з огляду на наступне.
Відповідно до матеріалів справи, TOB «Біогазенерго» є замовником будівництва теплової електростанції з використанням біопалива на території смт. Іванків Київської області. (а.с. 34-39)
Згідно копії витягу з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності TOB «Біогазенерго» є власником об'єкту незавершеного будівництва теплової електростанції потужністю 18 мВт з використанням біопалива. (а.с. 42)
Будівництво ведеться на двох земельних ділянках, які належать позивачу на праві приватної власності (а.с. 40-41).
Таким чином, на нього поширюються норми законодавства у сфері містобудування, а саме: Закон України «Про основи містобудування» та Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», які є спеціальними в цій сфері.
Статтею 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено наступний порядок забудови територій: 1)отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2)розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3)затвердження проектної документації; 4)виконання підготовчих та будівельних робіт; 5)прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Стаття 12 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначає, що до компетенції сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням 21 сесії 6 скликання Іванківської селищної ради було затверджено детальний план території розміщення теплової електростанції в смт. Іванків.
Відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, яке затверджене Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 439/2011 Держархбудінспекція України реєструє повідомлення про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, декларації про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації та у визначених законодавством випадках відмовляє в реєстрації таких декларацій; у визначених законодавством випадках видає дозволи на виконання будівельних робіт, відмовляє у видачі таких дозволів, анулює дозволи на виконання будівельних робіт; приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти, здійснює в межах своїх повноважень державний контроль за суб'єктами господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні чи поновлювані джерела енергії.
Отже, надання дозволів на будівництво та введення в експлуатацію об'єктів будівництва, в тому числі і теплової електростанції, здійснює Держархбудінспекція України, яка є органом виконавчої влади.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, предметом місцевого референдуму може бути: прийняття, зміна або скасування рішень з питань, віднесених законодавством України до відання місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Частиною першою статті 6 зазначеного Закону визначено, що на місцеві референдуми можуть виноситися питання, віднесені законодавством України до відання місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць, а також питання дострокового припинення повноважень відповідної Ради народних депутатів та її голови.
Статтею 6-1 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що проведення референдумів з питань, що не відносяться до відання Республіки Крим та органів місцевого і регіонального самоврядування адміністративно-територіальних одиниць в Україні, не допускається, а результати таких референдумів визнаються такими, що не мають юридичної сили.
Крім того, згідно ч. 2, 3 статті 7 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» предметом місцевого референдуму може бути будь-яке питання, віднесене Конституцією України, цим та іншими законами до відання місцевого самоврядування.
На місцевий референдум не можуть бути винесені питання, віднесені законом до відання органів державної влади.
Враховуючи наведене, судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції про задоволення позову, оскільки питання стосовно розміщення, будівництва та експлуатації когенераційної теплової електростанції, не є компетенцією Іванківської селищної ради, а за таких обставин остання не наділена правом на винесення зазначеного питання на місцевий референдум.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких обставин підстав для задоволення апеляційної скарги судова колегія не вбачає.
Отже, судова колегія визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, враховуючи відповідні правові норми та встановлені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про застосування статті 200 КАС України.
Керуючись статтями 195, 196, 200, 205, 206 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Іванківської селищної ради Іванківського району Київської області та особи яка приєдналася до апеляційної скарги ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Постанову Іванківського районного суду Київської області від 22 квітня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий:
Судді:
Ухвала складена у повному обсязі 29.07.2013 року.
Головуючий суддя Гром Л.М.
Судді: Бєлова Л.В.
Міщук М.С.