15 липня 2013 року м. Київ К/9991/58758/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Моторного О.А. - головуючого,
Борисенко І.В.,
Кошіля В.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Фізичної особи -підприємця ОСОБА_4
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.04.2010
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2010
у справі № 2-а-2955/10/2070
за позовом Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській області
до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_4
про стягнення фінансових санкцій,-
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.04.2010, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2010, задоволено позовні вимоги про стягнення з ФОП ОСОБА_4 заборгованості перед бюджетом у сумі 7 443,50 грн.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що за результатами проведеної позивачем перевірки ФОП ОСОБА_4, з питань дотримання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійснення оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складено акт № 173/323/НОМЕР_1 від 05.11.2009, в якому зафіксовано порушення: п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: нероздрукування та невидання касового чеку при продажу однієї пачки сигарет та пляшки горілки; п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: здійснення розрахункових операцій за допомогою не зареєстрованої РК; п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: неведення у порядку встановленого законодавством обліку товарних запасів за місцем реалізації та зберігання (відсутність накладних на товар, який реалізовувався на суму 3686,25 грн.).
На підставі зазначеного акта перевірки, позивачем прийнято рішення від 12.11.2009 № 0001912330 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на суму 7 712,50 грн. Згодом, до вказаного рішення податковим органом було внесено зміни, у зв'язку із чим розмір застосованої штрафної (фінансової) санкції становить 7 443,50 грн.
Колегія суддів, переглядаючи оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій в касаційному порядку, погоджується з висновками судів про правомірність звернення податкового органу з вимогою про стягнення з відповідача несплаченої суми фінансової санкції у розмірі 7 443,50 грн., враховуючи наступне.
Згідно із п. 11 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Пунктами 1 та 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
У відповідності із п. 1 ст. 17 цього Закону, у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг) застосовується фінансова санкція кратному розміру вартості проданих товарів (наданих послуг) на які виявлено невідповідність, а саме 14,20 грн. х 5 =71,00 грн.
Пунктом 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до ст. 20 вказаного Закону, до суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме: 3686,25 грн. х 2 = 7 372,50 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості ФОП ОСОБА_4 складає 7 443,50 грн.
Разом із тим, згідно із п. 6 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами попередніх інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.
Керуючись статтями 2201, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 відхилити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.04.2010 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2010 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, установленому статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: (підпис) О.А. Моторний
Судді(підпис) І.В. Борисенко
(підпис) В.В. Кошіль