"10" березня 2009 р.
12:35
Справа № 8/15/09
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Гриньової-Новицької Т.В.,
при секретарі Барановій О.В.,
за участю представників:
позивача -Гладуна М.П., дов. № 1 від 08.01.2009р.,
відповідача -Беспрозванного Д.О., дов. № 09/03 від 16.02.2009р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Снігурівської міжрайонної Державної податкової інспекції у Миколаївській області,
57300, Миколаївська область, м. Снігурівка, вул. Леніна, 3,
до Снігурівської районної організації Соціалістичної партії України,
57300, Миколаївська область, Снігурівський район, м. Снігурівка, вул. Котовського, 51,
про припинення юридичної особи, -
Снігурівською міжрайонною Державною податковою інспекцією у Миколаївській області пред'явлено позов про припинення юридичної особи Снігурівська районна організація Соціалістичної партії України на підставі абз. 4 ч. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», посилаючись на те, що відповідач, як платник податків, з моменту державної реєстрації, не подає податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності до податкових органів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що всупереч п. 1.2 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування» відповідач не подавав звітність до Снігурівської міжрайонної Державної податкової інспекції у Миколаївській області з моменту державної реєстрації, що підтверджується відповідним актом № 473/15-23406093 від 09.10.2008р. (а. с. 5). Відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003р. № 755-ІV - неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для постановляння судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує, при цьому посилається на таке:
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України “Про об'єднання громадян» припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
При цьому відповідач зазначає, що Снігурівська районна організація Соціалістичної партії України є об'єднанням громадян, створеним та зареєстрованим відповідно до Закону України “Про об'єднання громадян».
Статтею 32 наведеного Закону, передбачено примусовий розпуск (ліквідація) об'єднання громадян за рішенням суду лише за поданням легалізуючого органу або прокурора.
Снігурівська міжрайонна Державна податкова інспекція у Миколаївській області, яка звернулась з позовом, не є ані легалізуючим органом, ані прокурором.
Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу», органи державної податкової служби мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, яким не являється Снігурівська районна організація Соціалістичної партії України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
В зв'язку цим, відповідач вважає, що у Снігурівської міжрайонної Державної податкової інспекції у Миколаївській області відсутні повноваження на подання даної позовної заяви.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог. Висновок суду ґрунтується на такому:
Снігурівська районна організація Соціалістичної партії України зареєстрована 10.09.1999р. Снігурівським районним управлінням юстиції за № 7, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, свідоцтвом про реєстрацію об'єднання громадян та статутом Соціалістичної партії України.
Відповідно до Статуту, Соціалістична партія України -лівоцентристська політична партія громадян України, яка ставить за мету: утвердження народовладдя, створення політичних, економічних та соціальних умов для реальної участі громадян в управлінні державою та суспільством; побудову в Україні демократичного соціалізму, який забезпечує безперервну демократизацію всіх сфер життя, соціальну справедливість, свободу і рівноправність громадян, поліпшення їхнього життя, задоволення матеріальних, духовних та інших потреб.
Регіональні (Автономної республіки Крим, обласні, міські, районні, районні в містах) партійні організації утворюються для спрямування діяльності партійних організацій в межах відповідного регіону.
Отже, як вбачається з викладеного, Снігурівська районна організація Соціалістичної партії України створена без мети одержання прибутку.
Згідно ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 означеного Кодексу, господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Згідно ст. 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Частиною 2 ст. 3 ГК України також передбачено, що господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Згідно ч. 1 ст. 52 ГК України, некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.
Пунктом 17 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу» встановлено право органів державної податкової служби звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Отже, податковим органам надано право на звернення з позовами про скасування державної реєстрації лише тих суб'єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність з метою одержання прибутку.
Статтею 2 Закону України “Про політичні партії в Україні» визначено поняття політичної партії - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про об'єднання громадян», об'єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод.
Об'єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політичною партією або громадською організацією.
Згідно зі ст. 2 Закону України “Про об'єднання громадян» політичною партією є об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, які мають головною метою участь у виробленні державної політики, формуванні органів влади, місцевого та регіонального самоврядування і представництво в їх складі
В даному випадку позивач звернувся з позовом про припинення юридичної особи (скасування державної реєстрації) політичної партії, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, тобто поза межами встановленої Законом України “Про державну податкову службу» компетенції.
В преамбулі Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» зазначено, що цей Закон регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців.
Позов заявлено до політичної партії, яка створена на підставі Закону України “Про політичні партії в Україні» та Закону України “Про об'єднання громадян», а відтак припинення діяльності, ліквідація політичної партії здійснюється на підставі наведених Законів.
Так, статтею 21 Закону України “Про політичні партії в Україні» встановлено, що політична партія може бути за поданням Міністерства юстиції України чи Генерального прокурора України заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України.
Заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск керівних органів, обласних, міських, районних організацій політичних партій, її первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії.
Також, відповідно до ст. 23 Закону України “Про політичні партії в Україні» політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Статтею 24 Закону України “Про політичні партії в Україні» встановлено, що у разі невиконання політичною партією вимоги частини шостої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.
Рішення Верховного Суду України про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень політичної партії, припинення членства в політичній партії.
Відповідно до вимог ст. 32 Закону України “Про об'єднання громадян» від 16 червня 1992 року № 2460-XII примусовий розпуск (ліквідація) об'єднання громадян здійснюється за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: 1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; 2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; 3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; 4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Суд одночасно вирішує питання про припинення випуску друкованого засобу масової інформації об'єднання громадян, яке примусово розпускається.
Про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян реєструючий орган протягом п'ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.
Рішення про примусовий розпуск всеукраїнських та міжнародних громадських організацій на території України приймається судом.
З наявного у справі акту перевірки Снігурівської міжрайонної державної податкової інспекції від 09.10.2008р. № 473/15-23406093 не вбачається встановлення порушень вимог ст. 21, 24 Закону України “Про політичні партії в Україні», ст. ст. 4, 22 Закону України “Про об'єднання громадян» з боку політичної партії.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, діючим законодавством не пе редбачено право позивача на звернення з відповідним позовом до суду.
За таких обставин та враховуючи вищевикладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, господарський суд, -
В адміністративному позові відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанову може бути оскаржено в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя
Т.В.Гриньова-Новицька