Постанова від 20.03.2009 по справі 9/65/18-2А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" березня 2009 р.

Справа № 9/65/18-2А.

За позовом Комунального підприємства "Луцькводоканал", м. Луцьк

До Луцької обґєднаної державної податкової інпекції, м. Луцьк

Про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень №0000801601/3, №0000811601/3, №0001471501/3 від 23.09.2008 р.

Головуюча суддя Л.І. Соломка

При секретарі Т.О. Кідиба

Представники:

Від позивача: Мисюк Г.І. - начальник відділу юрид. забезпечення, довіреність від 28.01.2008 р.

Від відповідача: Стельмащук Ю.Г. - начальник юрид. відділу, довіреність від 20.01.2009 р. №1, Бугайов - ст. держ. под. інспектор юрид. відділу, довіреність №108 від 09.10.2008 р.

Права та обов'язки представникам сторін роз'яснені відповідно до ст.ст. 49,51 КАС України.

Відводу складу суду не заявлено.

Відповідно до ст.126 КАС України представникам сторін повідомлено про здійснення повного фіксування судового процесу технічними засобами, а саме: програмно-апаратного комплексу «Діловодство суду» за ініціативою суду.

Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 20.03.2009 р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Суть спору: Позивач - Комунальне підприємство "Луцькводоканал" звернувся до господарського суду з адміністративним позовом про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Луцької ОДПІ від 23.09.2008 р. №0000801601/3, яким платника зобов'язано сплатити 619 863, 40 грн. штрафу в розмірі 50% за порушення граничного строку узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість, №0000811601/3 про сплату 257 978,53 грн. штрафу в розмірі 20% по ПДВ та №0001471501/3 від 23.09.2008 р. про сплату 134,73 грн. штрафу в розмірі 10% по податку на прибуток підприємств і організацій комунальної власності.

Свої позовні вимоги обгрунтовує наступним:

- податковим органом порушено порядок прийняття податкових повідомлень-рішень, в даному випадку Луцька ОДПІ повинна була направляти податкові вимоги згідно підп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобовґязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ (далі -Закон України №2181-ІІІ);

- позивачем протягом 2007 р. щомісячно проводилась сплата поточних податків і зборів згідно платіжних доручень, де вказувалось призначення платежу. Луцькою ОДПІ при сплаті поточних нарахувань в першу чергу спрямовувались кошти на погашення податкової заборгованості попереднього періоду, що призводило до виникнення недоїмки з поточних платежів, що на думку позивача суперечить Бюджетному кодексу України, нормам Законів України “Про систему оподаткування», “Про податок на додану вартість», “Про порядок погашення зобовґязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»;

- відповідно до постанов Львівського апеляційного господарського суду від 11.10.2006 р. у справі №02/32-2А, від 11.10.2006 р. у справі №5/39-2А, від 20.04.2006 р. у справі №2/58-2А задоволено апеляційні скарги КП “Луцькводоканал»та визнано нечинними з моменту прийняття податкові повідомлення-рішення про нарахування штрафів за порушення граничних строків сплати ПДВ. На суму цих податкових зобов'язань Луцькою ОДПІ нарахована пеня та відмовлено у клопотанні підприємства щодо зняття з особового рахунку підприємства сум пені по визнаних нечинними податкових повідомленнях-рішеннях, що призвело до нарощування недоїмки зі сплати ПДВ КП “Луцькводоканал».

У судовому засіданні представник позивача просить задоволити позовні вимоги.

Відповідач у відзиву від 27.11.2008 р. №4027/10/10-011 та у судовому засіданні проти позову заперечує, посилаючись, що згідно акту перевірки від 27.02.2008 р. встановлено порушення підп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України №2181-ІІІ КП “Луцькводоканал»суми податкового зобов'язання визначені самостійно в деклараціях по ПДВ за грудень 2006-серпень 2007 р. сплатило у період з квітня 2007 р. по січень 2008 р. у сумі 1 289 892 грн. з порушенням строків сплати від 31 до 90 і понад 90 календарних днів, за що платнику нараховані штрафи відповідно до підп. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України №2181-ІІІ. Відповідач посилається на підп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону, яким визначено, що платник зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в податковій декларації протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбачено підп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону для подання податкової декларації.

Кошти, які сплачувалися КП “Луцькводоканал» були зараховані в погашення податкового боргу відповідно до п.7.7 ст.7 Закону України №2181-ІІІ, згідно з яким податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення. Відстрочки чи розстрочення сплати для КП “Луцькводоканал»надано не було, тому Луцька ОДПІ вважає свої дії по нарахуванню штрафу правомірними, просить у позові відмовити. У судовому засіданні Луцька ОДПІ просить суд не керуватися постановами Львівського апеляційного господарського суду, на які посилається позивач, оскільки вони оскаржені до Вищого адміністративного суду України, постанова Львівського апеляційного господарського суду від 11.10.2006 р. у справі №02/32-2А скасована згідно ухвали Вищого адміністративного суду від 09.10.2008 р. у справі №02/32-2А.

Щодо нарахування пені по визнаних нечинними податкових повідомленнях-рішеннях відповідач заперечує, стверджує, що суми пені зняті по особових рахунках платника.

Із пояснень представників сторін, матеріалів справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

На підставі акту про результати невиїзної документальної перевірки КП «Луцькводоканал»з питань дотримання граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань за період з 30.01.2007 р. по 22.02.2008 р. від 27.02.2008 р. №035459 та розрахунків штрафних санкцій (додатки до акту перевірки від 27.02.2008 р. №035459) (а.с.27-34 Том І) Луцькою ОДПІ встановлені порушення:

- в порушення вимог підп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобовґязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" на порушення п.16.4 ст.16 Закону України від 28.12.1994 р. №334/98-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" зі змінами та доповненнями несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобовґязання з податку на прибуток в розмірі 1 347,30 грн. по строку сплати 21.05.2007 р. та податку на додану вартість протягом 2007 р. в розмірі 2 529 619,45 грн. по строках сплати, вказаних в додатках до акту,

- у відповідності до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовґязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІІ із змінами та доповненнями КП "Луцькводоканал" зобовґязане сплатити штраф в загальній сумі 877 976,66 грн., в тому числі: з податку на прибуток при затримці до 30 календарних днів в розмірі 10% в сумі 134,73 грн., з податку на додану вартість при затримці від 31 до 90 календарних днів у розмірі 20% в сумі 257 978,53 грн., з податку на додану вартість при затримці більше 90 календарних днів у розмірі 50% в сумі 619 863,40 грн.

На підставі акту перевірки від 27.02.2008 р. №035459 Луцькою ОДПІ сформовані та направлені платнику податкові повідомлення-рішення від 11.03.2008 р. №0000801601/0, №0000811601/0, №000141501/0. За результатами адміністративного оскарження до Луцької ОДПІ платнику направлені податкові повідомлення-рішення від 26.05.2008 р. із значком /1, за наслідками розгляду первинної скарги Луцькою ОДПІ на адресу платника направлено податкові повідомлення-рішення від 01.07.2008 р. зі значком /2. За наслідками адміністративного оскарження до ДПА України Луцькою ОДПІ направлено платнику податкові повідомлення-рішення від 23.09.2008 р.:

- №0001471501/3, згідно якого КП «Луцькводоканал»зобов'язано сплатити штраф 10% у розмірі 134,73 грн. за платежем - податок на прибуток підприємств комунальної власності міста;

- №0000801601/3, згідно якого підприємство зобов'язано сплатити штраф 50% у розмірі 619 863,40 грн. за платежем - податок на додану вартість;

- №0000811601/3, згідно якого підприємство зобов'язано сплатити штраф 20% у розмірі 257 977,53 грн. за платежем - податок на додану вартість.

Зазначені податкові повідомлення-рішення є предметом спору у даній справі.

Аналізуючи наявні по справі докази, пояснення представників сторін, оцінивши подані докази, кожен окремо та у їх сукупності, керуючись Конституцією та законами України, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.

При цьому суд виходив з такого:

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.1 ч.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. №509-ХІІ (з наступними змінами і доповненнями) державні податкові інспекції в районах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до підп. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України №2181-ІІІ штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків контролюючими органами у розмірах визначених цією статтею. У разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Згідно з підп. 1.2) ст.1 Закону України №2181-ІІІ податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджету відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Податковий борг (недоїмка) -податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк (підп. 1.3 ст.1 Закону).

Строки подачі податкових декларацій та розрахунків визначені підп. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України №2181-ІІІ. Відповідно до ч.1 підп. 5.1 ст.5 Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підп. 4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.

Матеріалами справи, зокрема актом перевірки від 27.02.2008 р., додатками з розрахунками штрафних санкцій до них, даними особових рахунків платника з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств комунальної власності (а.с.49-180 Том І) стверджується, що станом на 30.01.2007 р. ( на початок перевірки податковим органом) у КП «Луцькводоканал»існував податковий борг з податку на прибуток у розмірі 77 629,55 грн. (а.с.49 Том І). З податку на додану вартість станом на 30.01.2007 р. податковий борг становив 429 128,55 грн. (а.с.76 Том І на звороті).

Відповідно до п.7.7 ст.7 Закону України №2181-ІІІ “Рівність бюджетних інтересів»визначено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Таким чином, податковим органом при наявності податкового боргу платника по вищезазначених податках правомірно зараховані суми податку сплачені згідно платіжних доручень протягом 2007-2008 р.р. в погашення податкового боргу, а відтак підставно застосовані штрафні санкції за порушення граничних строків сплати податку на додану вартість та податку на прибуток.

Посилання позивача на те, що Луцькою ОДПІ нарахована та включена до особових карток платника пеня по визнаних нечинними в судовому порядку податкових повідомленнях -рішеннях (постанови Львівського апеляційного господарського суду від 11.10.2006 р. у справі №02/32-2А, від 11.10.2006 р. у справі №5/39-2А, від 20.04.2006 р. у справі №2/58-2А) спростовується даними особових рахунків, долученими до матеріалів справи, де такі нарахування відсутні (а.с. 49-180 Том І). Крім того, згідно ухвали Вищого адміністративного суду України від 09.10.2008 р. скасована постанова Львівського апеляційного господарського суду від 11.10.2006 р. у справі №02/32-2А, на яку посилався позивач, а постанова господарського суду Волинської області від 20.06.2006 р. у цій справі залишена в силі.

Твердження позивача, щодо порушення податковим органом порядку прийняття податкових повідомлень-рішень та неправомірного їх направлення платнику, оскільки на думку позивача повинні бути направлені податкові вимоги, спростовуються наступним.

Відповідно до підп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобовґязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі, коли платник податку не сплачує узгоджену суму податкових зобовґязань в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Законом України №2181-ІІІ та Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженим наказом ДПА України від 03.07.2001 р. №266, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.07.2001 р. за №595/5786 передбачено направлення платнику лише першої та другої податкових вимог при наявності у нього податкового боргу.

Водночас, відповідно до п.2.6 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженого наказом ДПА України 21.06.2001 р. №253 в редакції наказу ДПА України від 27.05.2003 р. №247 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.06.2007 р. №467/7788 податкове повідомлення-рішення (далі - податкове повідомлення) - це рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо обов'язку платника податків, зокрема: сплатити суми штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання.

Відповідно до п.3.2 Порядку у випадках, що зазначені в пункті 3.1 даного Порядку, структурний підрозділ, що здійснює розрахунок суми (донараховує суму) податкового зобов'язання, складає податкове повідомлення, зокрема: за формою згідно з додатком 3 за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання (форма "Ш").

Як вбачається з матеріалів справи, Луцькою ОДПІ сформовані та направлені платнику податкові повідомлення-рішення форми «Ш»згідно з додатком №3 до наказу №253.

Враховуючи вищенаведене, Луцька ОДПІ правомірно за результатами невиїзної документальної перевірки КП «Луцькводоканал»прийняла оспорювані податкові повідомлення-рішення.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про порядок погашення зобовґязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, ст.ст. 70,71,86,94,158-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. У позові відмовити.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Л.І. Соломка

Дата підписання повного

тексту постанови - 23.03.2009 р.