Постанова від 11.09.2008 по справі А6/421-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16

тел. 230-31-77

ПОСТАНОВА

Іменем України

"11" вересня 2008 р. Справа № А6/421-08

Господарський суд Київської області у складі судді Маляренко А.В. при секретарі судового засідання Поднєбес О.В. розглянув адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «Атланта»;

до

Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області;

про

визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій;

Представники:

від позивача Воронін С.О. директор (паспорт СК 185568 від 21.08.1996р.), Вороніна О.М. ( довіреність б/н від 24.06..2008р.);

від відповідача Полякова О.М.( довіреність 4237/8/10-39 від 10.09.2008р.), Казачук Ю.С. ( довіреність 748/8/10/39 від 24.05.2008р.);

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Атланта»(надалі ТОВ «Атланта», позивач) звернулось до суду з позовною заявою про визнання нечинними:

- податкового повідомлення-рішення Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області (надалі Фастівська ОДПІ, відповідач) № 0000412301/0 від 17.06.2008р.;

- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000422301 від 17.06.2008р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що підтвердженням отримання транспортних послуг, вартість яких товариством включено до складу валових витрат, є оформлені належним чином рахунки за транспортні послуги, платіжні доручення щодо оплати транспортних послуг, акти здачі-приймання виконаних робіт.

Також позивач не погоджується з висновками відповідача, викладеними в акті перевірки, щодо порушення п.1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки у відповідності до ст. 9 зазначеного Закону реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на порушення позивачем:

- п.5.1, п.п.5.2.1 п.5.2, п.п.5.3.9 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»у зв'язку із віднесенням до складу валових витрат суми транспортних послуг на загальну суму 162 854,00 грн., які не підтверджуються відповідними товарно-транспортними накладними;

- п.1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»- не використовувався реєстратор розрахункових операцій або розрахункові книжки при надходженні від фізичних осіб готівкових коштів на загальну суму 166 597,28 грн. за продані путівки

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Фастівською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області було проведено виїзну планову документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Атланта»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р., за результатами якої складено Акт перевірки № 166/30/2301-32932286 від 04.06.2008р.

На підставі акту перевірки Фастівською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області були прийняті:

- податкове повідомлення-рішення № 0000412301/0 від 17.06.2008р., згідно якого встановлено порушення ТОВ «Атланта»п.5.1, п.п.5.2.1 п.5.2, п.п.5.3.9 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідно до п.п.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»донараховано податкове зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 54 360,90 грн., в т.ч. 40 712,00 грн. -основний платіж, 13 648,90 грн. -штрафні (фінансові) санкції;

- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000422301 від 17.06.2008р., згідно якого встановлено порушення ТОВ «Атланта»п.1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідно до п.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 832 986,40 грн.

Як вбачається з акту перевірки, ТОВ «Атланта»в порушення п.5.1, п.п.5.2.1 п.5.2, п.п.5.3.9 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»віднесено до складу валових витрат суми транспортних послуг на загальну суму 162 854,00 грн., які не підтверджені відповідними документами -товарно-транспортними накладними.

В порушення п.1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»товариством не застосовано реєстратор розрахункових операцій (РРО) або розрахункові книжки при отриманні від фізичних осіб готівкових коштів за продані путівки (туристичний продукт), який належить туристичним підприємствам, на загальну суму 166 597,28 грн.

Розглядаючи спір по суті суд відзначає наступне.

Позивачем віднесено до складу валових витрат суми транспортних послуг на загальну суму 162 854,00 грн., в т.ч.: І квартал 2007 року в сумі 34 965,00 грн.; ІІ квартал 2007 рок в сумі 30 404,00 грн.; ІІІ квартал 2007 року в сумі 54 563,00 грн.; ІV квартал 2007 року в сумі 42 922,00 грн.

Надання зазначених транспортних послуг підтверджується актами виконаних робіт.

Згідно п.5.1 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

У відповідності до п.п.5.2.1 п.5.2 ст. 5 зазначеного Закону до складу валових витрат включаються: суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.

Пунктом 5.11 статті 5 Закону закріплено, що установлення додаткових обмежень щодо віднесення витрат до складу валових витрат платника податку, крім тих, що зазначені у цьому Законі, не дозволяється.

Слід зазначити, що пунктами 5.3 -5.7 ст. 5 та взагалі самим Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств»не встановлено додаткових умов/обмежень щодо віднесення до складу валових витрат сум витрат по оплаченим транспортним послугам, зокрема, щодо підтвердження їх товарно-транспортними накладними.

При цьому, підпунктом 5.3.9 пункту 5.3 статті вищевказаного Закону визначено, що не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Як свідчать матеріали справи, валові витрати підтверджені наданими позивачем рахунками за транспортні послуги, актами виконаних робіт по перевезенню вантажів, які були досліджені відповідачем (стор. 14-18 акту перевірки). Крім того, виконання зазначених послуг підтверджується наступними товарно-транспортними накладними (надані до справи), а саме: № 02ААФ від 16.02.2007., № 011078 від 24.05.2007р., № 012015 від 06.07.2007р., № 012044 від 09.07.2007р., № АО03001649 від 17.07.2007р., № 013115 від 08.08.2007р., № 012520 від 25.09.2007р., № 013293 від 10.09.2007р., № 014346 від 08.10.2007р., № 14/07-11 від 14.11.2007р., № 11/07-12 від 11.12.2007р., № 06/07-12 від 06.12.2007р.

Згідно п.п.11.2.1 п.11.2 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»датою збільшення валових витрат виробництва (обігу) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

- або дата списання коштів з банківських рахунків платника податку на оплату товарів (робіт, послуг), а в разі їх придбання за готівку - день їх видачі з каси платника податку;

- або дата оприбуткування платником податку товарів, а для робіт (послуг) - дата фактичного отримання платником податку результатів робіт (послуг).

З огляду на викладене, суд вважає, що позивачем цілком правомірно відніс до складу валових витрат витрати по оплаті транспортних послуг, які, в свою чергу, підтверджені належними доказами - первинними документами бухгалтерського обліку.

Таким чином, висновки акту перевірки щодо донарахування ТОВ «Атланта»податку на прибуток підприємств у розмірі 54 360,90 грн. спростовується доказами, наданими позивачем.

Як вбачається з акту перевірки, у період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р. в касі ТОВ «Атланта»при отриманні коштів від фізичних осіб за продані путівки, які належать іншим туристичним підприємствам, у відповідності до прибуткових касових ордерів, а саме: № 75 від 18.01.2007р. на суму 6400,00 грн.; № 2 від 25.01.2007р. на суму 4620,00 грн.; № 3 від 29.01.2007р. на суму 8997,28 грн.; № 4 від 02.02.2007р. на суму 4805,00 грн.; № 5 від 14.03.2007р. на суму 3080,00 грн.; № 6 від 23.03.2007р. на суму 4895,00 грн.; № 7 від 23.04.2007р. на суму 5395,00 грн.; № 8 від 23.04.2007р. на суму 4080,00 грн.; № 9 від 27.04.2007р. на суму 5105,00 грн.; № 10 від 11.05.2007р. на суму 4065,00 грн.; № 10 від 15.05.2007р. на суму 6465,00 грн.; № 11 від 24.05.2007р. на суму 6665,00 грн.; № 13 від 29.05.2007р. на суму 8200,00 грн.; № 14 від 29.05.2007р. на суму 800,00 грн.; № 15 від 06.06.2007р. на суму 3205,00 грн.; № 16 від 16.06.2007р. на суму 7210,00 грн.; № 17 від 19.07.2007р. на суму 5050,00 грн.; № 18 від 19.07.2007р. на суму 3345,00 грн.; № 19 від 23.07.2007р. на суму 46430,00 грн.; № 20 від 25.07.2007р. на суму 5050,00 грн.; № 21 від 25.07.2007р. на суму 3945,00 грн.; № 22 від 25.07.2007р. на суму 2510,00 грн.; № 24 від 25.07.2007р. на суму 1295,00 грн.; № 24 від 13.08.2007р. на суму 12850,00 грн.; № 25 від 13.09.2007р. на суму 2135,00 грн. розрахункові операції готівкою на загальну суму 166 597,28 грн. було проведено без застосування реєстратора розрахункових операцій або розрахункової книжки та без видачі споживачу відповідного розрахункового документа.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі -суб'єктами підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Стаття 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»містить визначення терміну «розрахункова операція», яка визначається, зокрема, як приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг).

Суд враховує, що у відповідності до п.1, п.2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; а також видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено вичерпний перелік випадків за яких реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, зокрема, при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку (п. 1 ст. 9 Закону).

Згідно ліцензії, виданої Державною туристичною адміністрацією України Серії АА № 841305 від 29.03.2005р., товариство «Атланта»здійснює турагентську діяльність (копія міститься в матеріалах справи).

У відповідності до Закону України «Про туризм»суб'єктами, які здійснюють та/або забезпечують туристичну діяльність є:

туристичні оператори -юридичні особи, створені згідно із законодавством України, для яких виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг і які в установленому порядку отримали ліцензію про туроператорську діяльність;

туристичні агенти -юридичні особи, створені згідно із законодавством України, а також фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів та туристичних послуг інших суб'єктів підприємницької діяльності, а також посередницьку діяльність із надання характерних та супутніх послуг і які в установленому порядку отримали ліцензію про турагентську діяльність.

Згідно ст.1 Закону України «Про туризм»туристичний продукт -попередньо розроблений комплекс туристичних послуг, який поєднує не менше ніж дві такі послуги, що реалізується або пропонується для реалізації за визначеною ціною, до складу якого входять послуги перевезення, послуги розміщення та інші туристичні послуги, не пов'язані з перевезенням і розміщенням (послуги з організації відвідувань об'єктів культури, відпочинку та розваг, реалізації сувенірної продукції тощо).

Отже, товариство «Атланта»здійснює саме посередницьку діяльність в процесі реалізації туристичного продукту, що підтверджується матеріалами справи.

Також в акті перевірки встановлено, що ТОВ «Атланта»(турагент) у період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р. у відповідності до п.п.1.1 договору від 11.04.2005р., укладеним з ТОВ «Туртесс-Тревел»(туроператор), за дорученням та від імені туроператора за винагороду здійснює діяльність по реалізації сформованого туроператором туристичного продукту.

Згідно п.2.1 агентського договору № 308-18/06 від 13.06.2006р., укладеного ТОВ «Атланта»з ТОВ «Туристична Компанія «Анекс Тур»(туроператор), туроператор доручає, а турагент приймає на себе за винагороду права й обов'язки агента з реалізації турпродукта на умовах даного договору в інтересах та від імені туроператора.

Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Суд враховує, що згідно довідки № 1329/2007 р. від 02.07.2007р. ТОВ «Атланта»є підприємством, яке здійснює торгівельну діяльність, про що свідчать наступні види діяльності за КВЕД:

51.51.0 Оптова торгівля паливом.

50.50.0 Роздрібна торгівля паливом.

51.90.0 Інші види оптової торгівлі.

74.87.0 Надання інших комерційних послуг.

93.05.0 Надання інших індивідуальних послуг.

63.30.0 Послуги з організації подорожувань.

Враховуючи вищевикладене, позивач є підприємством торгівлі, крім того, є турагентом, тобто підприємством, яке здійснює саме посередницьку діяльність щодо реалізації, зокрема, туристичного продукту, власниками якого є інші туристичні підприємства. У разі продажу туристичного продукту, який належить іншим туристичним підприємствам-туроператорам, розрахункові операції повинні проводитись із застосуванням реєстратора розрахункових операцій у встановленому Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»порядку.

За таких підстав, суд вважає, що рішення Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області № 0000422301 від 17.06.2008р. було прийняте у відповідності до п.1, 2 ст. 3, п.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Згідно ч.4 ст. 70 КАС України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Судом встановлено, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесені у відповідності та з дотриманням вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч.1., ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, суд вважає, що відповідач довів правомірність застосування штрафних санкцій оспорюваним рішенням.

Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, господарський суд Київської області, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Атланта»задовольнити частково.

Визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області № 0000412301/0 від 17.06.2008р.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Атланта»(08500, Київська область, м. Фастів, вул. Трудова, 18) 1 (одна) грн. 70 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського адміністративного суду через господарський суд Київської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня складення у повному обсязі та наступної подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана без подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, якщо скарга подається протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-ти денний строк після подання заяви, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги у встановлений строк постанова суду набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду скарги і залишення її без задоволення, а постанови суду - без змін.

Суддя Маляренко А.В.