Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"09" вересня 2008 р. Справа № А6/423-08
Господарський суд Київської області у складі судді Маляренко А.В. при секретарі судового засідання Поднєбес О.В. розглянув адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Святогор»;
до
Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції у Київській області;
Третя особа
про
Державна податкова адміністрація у Київській області;
cкасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій;
Представники:
від позивача
Вернигора Р.В. - представник за дов. від 18.08.08р.;
від відповідача
третя особа
Козачук Ю.С. - представник за дов. № 748/8/10-039;
Колесник О.П., - представник за дов. № 6060/7/10-039;
Діанов О.І., - представник за дов. № 17/Д/10-021.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Святогор»(надалі ТОВ «Святогор», позивач) звернулось до суду з позовною заявою про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції (надалі Фастівська ОДПІ, відповідач) № 0000152303 від 23.03.2008р.
У своїй позовній заяві позивач посилається на те, що оспорюване рішення, прийняте на підставі акту перевірки без номеру (№ бланку 000724) від 12.03.2008р. щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно п.п.3.1 п.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637 дозволено отримувати готівкові кошти в касу підприємства з оформленням прибуткового касового ордера без застосування реєстратора розрахункових операцій і розрахункової книги.
Згідно п.п.2.2.21 Статуту ТОВ «Святогор»одним із напрямків діяльності товариства є діяльність щодо здавання в найм (оренду) нежитлових приміщень.
Позивач зазначає, що 14.02.2008р. ним було отримано готівку за надання послуг оренди, що мало разовий характер. Дану готівку у відповідності до зазначеного Положення прийнято за прибутковим касовим ордером та того ж дня було здано в банк, що підтверджується видатковим касовим ордером Серія 12АААВ № 860658 від 14.02.2008 та квитанцією № 1 від 14.02.2008р.
Відповідач проти позову заперечує посилаючись на порушення позивачем п.1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». У запереченні на позов зазначає, що позивачем у перевіряємому періоді надавав послуги з оренди приміщення на суму 600,00 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій і розрахункової книги та без видачі відповідних розрахункових документів.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Державною податковою адміністрацією в Київській області було проведено перевірку каси підприємства, що належить ТОВ «Святогор» розташованої за адресою: м. Фастів, вул. Кірова, 5 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, за результатами якої було складено акт перевірки (на бланку № 000724) № 100007182306/102400232306 від 12.03.2008р.
На підставі акту перевірки Фастівською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26.03.2008р. № 0000152303, згідно якого встановлено порушення ТОВ «Святогор»п.1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідно до п.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 3000,00 грн.
Як вбачається з акту перевірки, ТОВ «Святогор»здійснює продаж алкогольних напоїв, тютюнових виробів та лікарських засобів за наявності ліцензій, торгових патентів, зареєстрованих реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книг та книг обліку розрахункових операцій.
Згідно договору оренди від 06.12.2007р. та від 01.04.2006, укладеного з ПП Малиновською Л.В. (ідентифікаційний код 2423905844), ТОВ «Святогор»надає послуги з оренди приміщення зазначеному підприємцю.
Згідно даних книг та прибуткового касового ордеру ТОВ «Святогор»14.02.2008р. проведено розрахункову операцію за готівку, отриману від ПП Малиновської Л.В., у розмірі 600,00 грн. за послуги оренди без застосування реєстратора розрахункових операцій, розрахункової книги та без видачі відповідних розрахункових документів.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі -суб'єктами підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Стаття 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»містить визначення терміну «розрахункова операція», яка визначається, зокрема, як приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг).
Суд відмічає, що у відповідності до п.1, п.2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; а також видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено вичерпний перелік випадків за яких реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, зокрема, при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Суд враховує, що згідно довідки № 00043/2006 р. від 22.02.2006р. ТОВ «Святогор»є підприємством, яке здійснює торгівельну діяльність, про що свідчать наступні види діяльності за КВЕД:
52.31.0 Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами.
52.11.0 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно з продовольчим асортиментом.
51.46.0 Оптова торгівля фармацевтичними товарами.
51.70.0 Інші види оптової торгівлі.
24.42.0 Виробництво фармацевтичних препаратів.
52.73.2 Ремонт ювелірних виробів.
Як свідчать матеріали справи, у період за який проводилась перевірка, ТОВ «Святогор» через реєстратори розрахункових операцій та книгу обліку розрахункових операцій здійснювало торгівлю за готівку за алкогольні напої, тютюнові вироби, лікарські засоби.
Тобто позивач реалізовував продукцію (товар), яка не є продукцією власного виробництва, а отже, в силу вимог п.1, п.2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»зобов'язаний проводити зазначені операції із використанням реєстратора розрахункових операцій та, відповідно, видавати розрахунковий документ установленої форми, який би підтверджував продаж таких товарів.
Згідно п.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
За таких підстав, суд вважає, що рішення Фастівської ОДПІ 26.03.2008р. № 0000152303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3000,00 грн. (600х5=3000 грн.) є правомірним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Згідно ч.4 ст. 70 КАС України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Судом встановлено, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесене у відповідності та з дотриманням вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач довів правомірність застосування штрафних санкцій оспорюваним рішенням
За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.
У зв'язку з відмовою у позові судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 71, 94 , 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Київської області, -
В позові відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського адміністративного суду через господарський суд Київської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня складення у повному обсязі та наступної подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана без подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, якщо скарга подається протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-ти денний строк після подання заяви, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги у встановлений строк постанова суду набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду скарги і залишення її без задоволення, а постанови суду - без змін.
Суддя Маляренко А.В.