Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"09" вересня 2008 р. Справа № А6/390-08
15:05 год.
Господарський суд Київської області в складі:
головуючого судді Маляренка А.В.
при секретарі Поднєбес О.В.
розглянувши адміністративну справу № А6/390-08
за позовом Прокурора Яготинського району Київської області, м. Яготин, в інтересах держави в особі Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції, м. Яготин;
до Комунального підприємства теплових мереж
«Яготинтепломережа», м. Яготин;
про стягнення 727 835,93 грн.
Представники сторін:
від прок-ри: не з'явився;
від позивача: Тараненко Л.С. -представник за довіреністю № 429/10/251-
010 від 23.06.2008 р.; Яковенко Р.П. -представник за дов. № 986/10/251-10 від 22.10.2007 р.;
від відповідача: Демус В.В. -представник за дов. № 161 від 19.08.2008 р.;
Василенко В.В. -директор.
обставини спору:
До господарського суду Київської області в порядку ч.2 ст. 60 КАС України та ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»звернувся Прокурор Яготинського району Київської області в інтересах держави в особі Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції з позовом до Підприємства «Центр професійної реабілітації інвалідів в Київській області (далі -відповідач) про стягнення податку на додану вартість в сумі 705 323,77 грн. та податку на прибуток в сумі 22 512,16 грн.
Відповідно до ст.ст. 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру»при виявлені порушень закону, прокурор наділений правом на звернення до суду із відповідною заявою щодо захисту інтересів держави.
Позовні вимоги ґрунтуються на порушенні відповідачем Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Представники Яготинської МДПІ в усних поясненнях позовні вимоги підтримали, вважають їх обґрунтованими і правомірними та такими, що підлягають задоволенню з підстав, зазначених в позовній заяві.
Від прокуратури представники у судове засідання не з'явились.
Представник відповідача зазначив, що Комунальне підприємство теплових мереж «Яготинтепломережа»є збитковим, кошти, які надходили підприємству від реалізації послуг, в першу чергу спрямовувались на оплату праці працівників підприємства, інші з метою недопущення зупинки підприємства проводились за енергоносії, сплачувались податки та інші обов'язкові платежі. На підприємстві склалося скрутне становище, яке виникло внаслідок несвоєчасного погодження тарифів за надані послуги виконкомом міської ради. Та просив суд, згідно ст. 10 п.10.2.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу»№ 2711, реструктуризувати борг по податках на 10 років.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -
встановив:
Комунальне підприємство теплових мереж «Яготинтепломережа" зареєстроване як суб'єкт господарської діяльності згідно розпорядження Яготинської районної державної адміністрації від 02.02.1999р. № 442 та видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та зареєстрований Яготинською міжрайонною державною податковою інспекцією як платник податків відповідно до поданої заяви 25.11.1996 р.
Прокуратурою Яготинського району Київської області проведено перевірку відповідно до звернення МДПІ у Яготинському районі щодо порушення Комунальним підприємством теплових мереж «Яготинтепломережа»(далі відповідач) вимог податкового законодавства.
Перевіркою встановлено, що відповідачем не погашено заборгованість по сплаті податків та інших обов'язкових платежів перед бюджетом, яка виникла у період з травня 2007року по березень 2008 року.
Згідно даних Яготинської МДПІ, за відповідачем існує заборгованість зі сплати податків в сумі 727 835,93 грн. (податку на додану вартість - в сумі 705323,77 грн. та податку на прибуток - в сумі 22 512,16 грн.)
В підтвердження суми заборгованості позивачем надані декларації, податкові повідомлення рішення, податкові вимоги.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, згідно підпункту 2.3.1. п. 2.3. ст. 2 Закону є виключно податкові органи.
Підпунктом 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. Коли ж податкове зобов'язання визначено контролюючим органом за підставами, зазначеними у п. п. “а»“в» п.п. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
У разі, коли платник податків, як це передбачено підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ, не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Так, позивачем у відповідності до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог, затвердженого наказом ДПА України № 266 від 03.07.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.07.2001р., на адресу відповідача надіслано податкові вимоги. Статтею 5 Закону України № 2181-ІІІ встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків (підпункт 5.4.1.).
Згідно підпункту 7.2.1. пункту 7.2. ст. 7 Закону України № 2181-ІІІ джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Як передбачено п. 1.7. ст. 1 Закону України № 2181-ІІІ активи платника податків - це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до підпункту 3.1.1. пункту 3.1. ст. 3 Закону України № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та всебічно розглянувши матеріали справи господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню.
Клопотання відповідача на підставі Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу»щодо реструктуризації боргу по податках на 10 років судом відхиляється з наступних підстав.
Згідно зі ст. 10 п.10.2.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу» № 2711, підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру та мають у складі заборгованості основний податковий борг (без пені та штрафних санкцій), що залишився непогашеним після застосування механізму взаєморозрахунків, передбаченого цим Законом, мають право на реструктуризацію основного податкового боргу шляхом розстрочення терміном на десять років з дати укладення відповідних договорів про реструктуризацію (розстрочення) заборгованості - основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій), з відстрочкою погашення на перші два роки дії таких договорів та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частками.
В компетенції ж суду розгляд питання про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення у відповідності до статті 263 КАС України (Відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення), про що практично і просив відповідач.
Позивач заперечував проти задоволення зазначеного клопотання оскільки несплата відповідачем податкової заборгованості порушує інтереси держави та негативно впливає на повноту та своєчасність формування бюджетних сум, належного функціонування державних інституцій.
Крім того, до заяви не додані докази, які підтверджують обставини, викладені в заяві (відзиві), щодо неможливості чи утруднення виконання рішення.
Відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 17, 94, 158-163, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства теплових мереж «Яготинтепломережа»(07700, Київська область, м. Яготин, вул. Першого травня, 1, ідентифікаційний код 24223294) в доход державного бюджету в особі Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції (07700, Київська область, м. Яготин, вул. Незалежності, 106, ідентифікаційний код 342335582, реєстраційний рахунок у ВДК в Яготинському районі № 614101000047/0) 727 835 (сімсот двадцять сім тисяч вісімсот тридцять п'ять) грн. 93 коп. податкової заборгованості.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського адміністративного суду через господарський суд Київської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня складення у повному обсязі та наступної подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана без подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, якщо скарга подається протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-ти денний строк після подання заяви, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги у встановлений строк постанова суду набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду скарги і залишення її без задоволення, а постанови суду - без змін.
Суддя Маляренко А.В.