Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"17" березня 2009 р. 15:35 годині Справа № АС-16/229-05
вх. № 11509/6-16
Суддя господарського суду Харківської області Здоровко Л.М.
за участю секретаря судового засідання Волощук К.В.
представників сторін :
позивача - Рижкова М.В. за дорученням від 17.03.2009р.;
відповідача - Лобазов О.С., довіреність №6 від 23.02.2009р.;
по справі за позовом Закритого акціонерного товариства "ВР ГАЗ", м. Харків
до Харківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Харків
про скасування правового акту
Позивач просить суд скасувати Постанову Харківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 04.03.2005р. № 105-ХА про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у сумі 1700 грн. на Закрите акціонерне товариство "ВР Газ", оскільки вважає, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку ( надалі - Комісія або ДКЦПФР) не має повноважень встановлювати терміни подання річного звіту емітента реєструвальному органу і позивач має право на свій розсуд вирішувати чи надсилати реєструвальному органу свій річний звіт або не надсилати; відповідач не висував до позивача вимоги про надання річного звіту за 2003 р. у зв*язку з чим не було події несвоєчасного подання річного звіту позивачем за 2003 рік.
17.10.2005р. представник відповідача надав до канцелярії господарського суду заперечення проти позову, в якому позовні вимоги не визнає, посилаючись на необгрунтованість та безпідставність тверджень позивача.
28.10.2005р. представник відповідача надав до канцелярії господарського суду доповнення до заперечень проти позову, в якому вказує, що виходячи зі змісту ст.ст. 6, 8, 9, 11, 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», «Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку України» та «Положення про Харківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України», відповідач при виявленні порушень законодавства про цінні папери, у тому числі - норм нормативних актів ДКЦПФР, має повноваження розглядати справи про правопорушення та застосувати передбачені законодавством санкції у тому числі - штрафні. Позивач 18.11.1998 р. зареєстрував випуск акцій у Харківському територіальному управлінні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - ХТУ ДКЦПФР), та у зв'язку з цим, як закрите акціонерне товариство, позивач є емітентом цінних паперів, випуск яких підлягає підлягає реєстрації в ДКЦПФР згідно до ст. 22 Закону України «Про цінні папери і фондову біржу», а відповідач у цьому випадку є у відношенні до позивача реєструвальним органом. Частина 2 ст. 2 Закону України «Про цінні папери та і фондову біржу» встановлює, що емітент повинен усі зобов'язання, що виникають у зв'язку з випуском цінних паперів, виконувати в строки і в порядку, передбачені цим Законом, іншими актами законодавства України, а також рішеннями про випуск цінних паперів. Обов'язок емітенту надавати відповідачу річний звіт встановлено у ст. 24 Закону України «Про цінні папери та і фондову біржу». Емітент зобов'язаний не менше одного разу на рік інформувати громадськість про своє господарсько-фінансове становище і результати діяльності (надалі - річний звіт). Річний звіт публікується не пізніше дев'яти місяців року, наступного за звітним, і надсилається держателям іменних акцій та реєструвальному органу. Таким чином, відповідач вважає, що при винесенні Постанови №105-ХА від 04.03.2005р. про застосування до позивача штрафної санкції відповідач обгрунтовано встановив наявність події та складу правопорушеня; розсудливо з урахуванням всіх обставин справи визначив норму законодавства, яка передбачає відповідальність за вказане правопорушення, у зв'язку з чим просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
23.11.2005р. позивач надав до канцелярії господарського суду клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення господарським судом м. Києва справи за позовом ЗАТ "Харвест" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання незаконним рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 227 від 03.06.2003р.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 23.11.2005 р. провадження у справі № АС-16/229-05 було зупинено до вирішення по суті справи за позовом ЗАТ "Харвест" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання незаконним рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 227 від 03.06.2003р., оскільки оспорювана постанова відповідача винесена з посиланням на рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 227 від 03.06.2003р. Зобов'язано позивача щомісячно надавати господарському суду Харківської області відомості щодо розгляду справи за позовом ЗАТ "Харвест" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання незаконним рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 227 від 03.06.2003р.
Представник позивача 12.12.2005р. повідомив суд, що поданий до Господарського суду м. Києва позов ЗАТ фірми «Харвест» до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання незаконним рішення ДКЦПФР №227 від 03.06.2003р. було повернуто відповідно до Ухвали про повернення позовної заяви від 28.11.2005р., вих. №05-5-17/13000-А. 05.12.2005р. ЗАТ фірмою «Харвест» було подано заяву про апеляційне оскарження вищезазначеної ухвали.
На неоднаразові листи господарського суду Харківської області до позивача про необхідність повідомити господарський суд про результати розгляду справи за позовом ЗАТ "Харвест" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання незаконним рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 227 від 03.06.2003р. позивач відомості щодо розгляду справи за позовом ЗАТ "Харвест" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання незаконним рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 227 від 03.06.2003р. суду не надав.
Представник відповідача надав до канцелярії господарського суду копію листа начальника юридичного управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12.09.2008 р. за вих. №16/02/16592 у якому зазначено, що відповідно до рішення Комісії №1591 від 19.12.2006 р. (зареєстрованого Міністерством юстиції України 05.02.2007 р. за №97/13364) рішення Комісії №227 від 03.06.2003 р. втратило чинність 01.10.2007 року.
Враховуючи вищевикладене та те, що розгляд справи було зупинено 23.11.2005 р., тривале зупинення провадження не сприяє дотриманню права на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, як того вимагає ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 р. № 475/97-ВР "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, першого протоколу та протоколів № 2,4, 7 та 11 до Конвенції", ухвалою господарського суду Харківської області від 19.01.2009р. провадження у справі № АС-16/229-05 було поновлено.
Відповідно до п.6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексом адміністративного судочинства України (скорочено - КАС України) до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Адміністративні справи, провадження в яких було відкрито місцевими та апеляційними господарськими судами до початку діяльності відповідного адміністративного суду, розглядаються і вирішуються цими судами відповідно до абзацу першого цього пункту.
За таких обставин, справа розглядається в порядку, встановленому КАС України.
Дослідивши надані суду докази, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд встановив наступне.
Стаття 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачає, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Харківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є її територіальним органом.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", метою державного регулювання ринку цінних паперів є:
- реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних;
- створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства;
- одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів;
- забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів;
- гарантування прав власності на цінні папери;
- захисту прав учасників фондового ринку;
- інтеграції в європейський та світовий фондові ринки;
- дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства;
- запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів;
- контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.
Згідно до ст. 3 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", однією із форм державного регулювання ринку цінних паперів є контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам".
Функції і повноваження ДКЦПФР її Уповноважених осіб визначені ст.ст. 7, 8, 9, 11, 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про цінні папери і фондову біржу» (суд застосовує закон в редакції яка діяла на момент виникнення спору) емітент цінних паперів (далі - емітент) - держава в особі уповноваженого органу, юридична особа і у випадках, передбачених законодавством, фізична особа. Емітент від свого імені випускає цінні папери і зобов'язується виконувати обов'язки, що випливають з умов їх випуску.
Згідно до Свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, Закритим акціонерним товариством «ВР ГАЗ» було зареєстровано випуск 100 простих іменних акцій, на загальну суму 1 грн., номінальною вартістю 1 коп. у Харківському територіальному управлінні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України (надалі - ХТУ ДКЦПФР), реєстраційний номер 1121/20/1/98, дата реєстрації 18.11.1998р.
Емітент повинен усі зобов'язання, що виникають у зв'язку з випуском цінних паперів, виконувати в строки і в порядку, передбачені цим Законом, іншими актами законодавства України, а також рішеннями про випуск цінних паперів (2 ст. 2 Закону України «Про цінні папери і фондову біржу»).
Відповідно до ч.1, 2 ст. 24 Закону України «Про цінні папери і фондову біржу» емітент зобов'язаний не менше одного разу на рік інформувати громадськість про своє господарсько-фінансове становище і результати діяльності (надалі - річний звіт).
Річний звіт публікується не пізніше дев'яти місяців року, наступного за звітним, і надсилається держателям іменних акцій та реєструвальному органу.
У пункті 1.5 "Положення про подання річного звіту закритими акціонерними товариствами до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.06.2003 р. № 227, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.06.2003 р. за № 515/7836 (надалі -Положення) (суд застосовує Положення в редакції яка діяла на момент виникнення спору) встановлено, що річний звіт подається особисто до територіального управління Комісії або поштою, з повідомленням про вручення до 30 вересня року, наступного за звітним, в електронній (на дискеті 3,5") та паперовій формах. При надходженні річного звіту поштою після 30 вересня року, наступного за звітним, дата подання визначається за поштовим штемпелем відділення зв'язку. При невиконанні цих умов річний звіт вважається поданими несвоєчасно.
З наданого до матеріалів справи титульного аркушу звіту (а.с. 33) вбачається, що річний звіт ЗАТ «ВР ГАЗ» за 2003 рік було надано до ХТУ ДКЦПФР 28.02.2005р., що не заперечується позивачем.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в України» та 18.3 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації - у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постановою т.в.о. начальника Харківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України N 105-ХА від 04.03.2005 року за порушення вимог чинного законодавства, а саме: за несвоєчасне подання інформації до ДКЦПФР, що передбачає відповідальність згідно до ч.1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у відповідності до п. 18.3 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України від 09.01.1997 року N 2 (у редакції від 19.12.2002 року) до позивача застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 грн.
Суд відхиляє доводи позивача, що ст. 24 Закону України "Про цінні папери та фондову біржу" не встановлено терміну надсилання річного звіту до реєструвального органу, а тому обов'язок ЗАТ "ВР-Газ" як емітента перед ХТУ ДКЦПФР буде виконано у терміни передбачені ч.2 ст. 530 ЦК України, виходячи із наступного.
Норми Цивільного кодексу України, застосовуються до цивільно -правових відносин, підстава виникнення яких визначена у ст. 11 ЦК України, правовідносини, які виникають у зв'язку із застосуванням державними органами щодо підприємств, установ, організацій встановленої законодавством відповідальності за вчинення протиправних дій, у тому числі за порушення у сфері цінних паперів, не є цивільно-правовими, а тому у господарського суду відсутні правові підстави для застосування до даних правовідносин норм цивільного законодавства.
Враховуючи вищевикладене суд встановив, що позивач є учасником ринку цінних паперів - емітентом, і внаслідок цього згідно зі ст. 24 Закону України «Про цінні папери і фондову біржу» та п. 1.5. Положення був зобов'язаний надавати річний звіт не пізніше дев'яти місяців року, наступного за звітним, до територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, позивач річний звіт ЗАТ «ВР ГАЗ» за 2003 рік надав до ХТУ ДКЦПФР лише 28.02.2005р., відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є органом державного регулювання ринку цінних паперів, однією із форм державного регулювання ринку цінних паперів є контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам та має право застосовувати до юридичних осіб (учасників ринку цінних паперів) штрафні санкції за правопорушення на ринку цінних паперів щодо ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до п. 15 ч. 2 ст.7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" щодо встановлення вимог та стандартів щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства, згідно пункту 13 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку розробляє і затверджує з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти.
Відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 р. з набранням чинності зазначеного закону втрачає чинність Закону України «Про цінні папери і фондову біржу» від 18.06.1991р.
Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 р. безпосередньо встановлюється: обов'язок емітентів цінних паперів щодо подання річної інформації до ДКЦПФР, вимоги до наявності у ній відомостей, строку оприлюднення (публікування та розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних ДКЦПФР). У статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» передбачено, що строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюється ДКЦПФР. Також ДКЦПФР надані повноваження щодо встановлення додаткових вимог до розкриття регулярної інформації про емітента та вжиття заходів щодо її розкриття.
На виконання ст.ст. 15, 39-41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» Рішенням Комісії №1591 19.12.2006 р. затверджено «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів». Пунктом 3 зазначеного рішення визначено, що з 1 жовтня 2007 року втрачає чинність, зокрема Рішення Комісії № 227 від 03.06.2003 р. «Про затвердження Положення про подання річного звіту закритими акціонерними товариствами до Державної комісії з цінних паперів та фондого ринку».
Розділом VI «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» встановлені вимоги до складу та порядку подання річної інформації емітентами - закритими акціонерними товариствами. Пунктом 3 Розділу VI «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» встановлено строк подання річної інформації емітента, а саме: не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Вимога про надання закритими акціонерними товариствами звіту до реєструвального органу (ДКЦПФР чи її територіальних органів) крім ст. 24 Закону України «Про цінні папери і фондову біржу» містилась в «Положенні про подання річного звіту закритими акціонерними товариствами до Державної комісії з цінних паперів та фондого ринку». Згідно з п. 1.5 цього Положення річний звіт повинен був бути наданий позивачем до відповідача в граничний строк - до 30 вересня року, наступного за звітним.
Таким чином, законодавство про цінні папери, як діюче на теперішній час так і попереднє, містить норми права щодо зобов'язання емітентів розкривати у встановленому порядку та строки регулярну інформацію емітента (у т. ч. шляхом подання її до ДКЦПФР).
Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" як до, так і після прийняття Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» №1591, передбачалась відповідальність юридичних осіб за несвоєчасне подання інформації та застосування штрафних санкцій до них ДКЦПФР.
Втрата чинності на теперішній час нормативних актів (Закону України «Про цінні папери і фондову біржу» та «Положення про подання річного звіту закритими акціонерними товариствами до Державної комісії з цінних паперів та фондого ринку»), які лише визначали процедуру та порядок надання до ДКЦПФР інформації емітентами та появою замість них нових нормативних актів: Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» № 159, які лише змінили порядок надання до ДКЦПФР такої інформації, не є підставою для скасування Постанови № 105-ХА від 04.03.2005р., оскільки її було винесено на підставі та у відповідності до вимог нормативно-правових актів чинних на момент провадження у справі у відношенні Товариства.
Таким чином, беручи до уваги вище викладене суд відмовляє в задоволені позовних вимог, оскільки відповідно до ст. 2 КАС України постанова Харківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України N 105-ХА від 04.03.2005 року винесена на підставі, та у межах повноважень відповідача та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано обгрунтовано та неупереджено.
Керуючись ст. ст. 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 24 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", ст. ст. 2, 11, 12, 23, 69-71, 76, 79, 86, 122, 138, 139, 160 - 163 , п. 6 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України , суд
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Здоровко Л.М.
Повний текст постанови підписано 23.03.2009 р.