Ухвала від 05.02.2009 по справі К-16114/08

К-16114/08 УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

5 лютого 2009 року м. Київ

Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Головуючого - Кравченко О.О.

Суддів: Харченка В.В., Гордійчук М.П., Леонтович К.Г., Матолича С.В.

При секретарі - Білоус А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за касаційною скаргою Управління ПФУ в Красноградському районі Харківської області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.08.2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління ПФУ в Красноградському районі Харківської області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2008 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління ПФУ в Красноградському районі Харківської області про зобов'язання зробити перерахунок пенсії по інвалідності як особі, що постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії відповідно до положень ст. ст. 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , з 1 квітня 2007 року, з розрахунку 8 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб з наступним перерахунком її відповідно до змін діючого законодавства і встановлення нових розмірів прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що він є інвалідом 2 групи, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. За цих підстав позивач набув право на отримання пенсії по інвалідності, розмір якої у відповідності до норм, встановлених ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинен бути не нижче восьми мінімальних пенсій за віком. Проте, при нарахуванні йому пенсії та визначенні її обсягу, пенсія всупереч п. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України нараховується йому в набагато меншому розмірі, ніж це передбачено законодавством.

Позивач вважає, що розмір його пенсії не відповідає її законодавчо встановленому мінімальному критерію, чим суттєво порушуються його Конституційні права.

Позивач вказав, що 17 січня 2008 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії, однак йому було відмовлено.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.05.2008 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Рішення суду вмотивовано тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 встановлено, що розрахунок пенсій, призначених відповідно до частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проводиться виходячи з мінімального розміру пенсії за віком 19 гривень 91 копійка. Це відповідає також вимогам Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, І пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 № 523 а тому вимоги позивача не ґрунтуються на вимогах законодавства.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.08.2008 року постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.05.2008 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено в повному обсязі. Зобов'язано Управління ПФУ в Красноградському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії 2-ої групи інвалідності, відповідно до ст. ст. 50, п. 4 ст. 54, п. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 квітня 2007 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком у порівнянні з розміром прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом за певний період нарахування пенсії з послідуючим перерахунком відповідно до змін діючого законодавства.

На зазначене судове рішення надійшла касаційна скарга Управління ПФУ в Красноградському районі Харківської області, в якій ставиться питання про його скасування та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга Управління ПФУ в Красноградському районі Харківської області задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Доводи касатора полягають у тому, що, на його думку, розрахунок пенсій, призначених відповідно до частини 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальних захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводиться виходячи з мінімального розміру пенсії за віком 19,91 грн. Проте судова колегія суду касаційної інстанції з такими доводами не погоджується.

Статтею 49 Закону України від 28.02.1991р. № 796 -XI1 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( далі-Закон №796) пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини четвертої статті 54 Закону № 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі статтею 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно до статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1 є інвалідом II групи, особою, яка постраждала внаслідок на Чорнобильській АЕС і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону № 796 та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 Закону № 796.

Розрахунок пенсії позивачу проведено відповідачем виходячи із встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" розміру, який складає 19,91 грн.

Задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку про те, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України № 796, застосуванню при їх обчисленні підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України № 796, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення частини третьої статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на думку колегії суддів, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.

Суд касаційної інстанції вважає, що апеляційним судом прийнято рішення, яке ухвалене відповідно до норм чинного законодавства, практики судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України з розгляду справ зазначеної категорії (постанова від 11.11.2008р. у справі за скаргою ОСОБА_2) і підстав для його скасування судова колегія не вбачає.

Керуючись статтями 220,221,224,230,231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.08.2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області про зобов'язання вчинити дії залишити без змін .

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.

Судді: