Постанова від 15.07.2013 по справі 806/1030/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/1030/13-a

категорія 10.1

15 липня 2013 р. м. Житомир

час прийняття: 11год. 00 хв.

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфіменко О.В.,

за участі секретаря Коваля О.В.,

за участі представника позивача Шиляєва О.М.,

за участі представника відповідача Демченко Т.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство 11845" до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

18 лютого 2013 року Публічне акціонерне товариство "Автотранспортне підприємство 11845" (далі - ПАТ ""Автотранспортне підприємство 11845") звернулося до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області (далі - УПФУ), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про призначення пільгової пенсії ОСОБА_3.

Позов обґрунтовує тим, що відповідачем в порушення ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку подання і оформлення документів для призначення пільгової пенсії та перерахування підприємствами і організаціями засобів на її виплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 937, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року, прийнято рішення про призначення пільгової пенсії ОСОБА_3 без отримання у позивача довідки про підтвердження стажу, копії наказу про атестацію робочого місця та гарантійного листа підприємства про перерахування коштів на рахунок органів Пенсійного фонду України.

Представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні. Зазначив, що пільгова пенсія ОСОБА_3 призначена згідно до вимог чинного законодавства. Пояснив, що вказана пенсія була призначена ОСОБА_3 з 15 лютого 2011 року і до 14 лютого 2016 року. Протягом 2011 року позивач відшкодував пенсійному органу витрати на виплату і доставку пільгової пенсії даному працівнику без заперечень, проте з 2012 року перестав сплачувати, хоча пенсійний орган направляв йому розрахунки.

Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

УПФУ є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження передбачені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011, № 384/2011 (далі - Положення №384/2011).

Згідно із ст. 1 Положення № 384/2011 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, до основних завдань якого належить реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; внесення пропозицій Міністру щодо формування державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; виконання інших завдань, визначених законами України та покладених на Пенсійний фонд України Президентом України.

Відповідно до ст. 7 цього Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Судом встановлено, що ПАТ "Автотранспортне підприємство 11845" є юридичною особою, включене до Єдиного державного реєстру підприємств на організацій України за номером 03116677, зареєстроване як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області.

УПФУ здійснило витрати на виплату і доставку працівнику ПАТ "Автотранспортне підприємство 11845" ОСОБА_3 за липень 2012 року пенсії, призначеної на пільгових умовах на підставі пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991, № 1788-XII (далі - Закон №1788-XII), тобто за списком № 2, на суму 1172,64 грн. Даний факт підтверджується матеріалами справи (а.с. 6).

В матеріалах справи є копія наказу №79 від 25 березня 1999 року про затвердження результатів атестації робочих місць за умовами праці ( а.с.41) та висновок Державної експертизи умов праці №10-24 від 3 лютого 2011 року (а.с.42-43) з яких видно, що у ВАТ "Автотранспортне підприємство 11845" (правонаступником якого є ПАТ "Автотранспортне підприємство 11845") посаду електрогазозварювальника віднесено до списку №2 робіт і професій із шкідливими і важкими умовами праці. Крім того, пенсійним органом надано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки та відповідних записів у ній видану ВАТ "Автотранспортне підприємство 11845" про те, що ОСОБА_3 працював на цьому підприємстві повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 на посаді газоелектрозварювальника 6 років 2 місяці та 15 днів (а.с.44). На підставі наведених документів пенсійним органом прийнято наказ оформлений протоколом №19 від 17.03.2011 яким ОСОБА_3 призначено пільгову пенсію за роботу за списком №2 (а.с.46).

Суд вважає, що після призначення пенсії ОСОБА_3 позивач погодився з її призначенням, так як з облікової картки видно, що ПАТ "Автотранспортне підприємство 11845" в 2011 році сплачувало витрати пенсійного органу, а оскаржуючи розрахунок витрат на виплату і доставку працівнику ПАТ "Автотранспортне підприємство 11845" ОСОБА_3 за липень 2012 року пенсії, призначеної на пільгових умовах на підставі пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", позивач діє непослідовно і також суд вважає, що УПФУ діє правомірно з огляду на таке.

Відповідно до пункту б) статті 13 Закону №1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць зокрема, чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначене Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за №1566/11846 (далі - Порядок).

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" окремим категоріям працівників залежно" від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатися пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше ніж за 5 років до досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів

Порядком призначення пенсії за рахунок коштів підприємств та організація окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 937 від 18.07.2007 визначено механізм призначення пенсій окремим категоріям працівників, які за результатами атестації робочих місць працюють (працювали) в умовах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (далі - пільгова пенсія) на посадах, передбачених зокрема, Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників із шкідливими важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 №361. Кошти на виплату пільгової пенсії та витрати, пов'язані з доставкою пенсій, перераховуються підприємством, організацією у порядку та строки, визначені правлінням Пенсійного фонду України.

Пільгова пенсія призначається при досягненні віку, передбаченого абзацом першим підпункту 2 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція 21-1)відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Згідно п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для юридичних осіб, незалежно від форми власності, бюджетних, громадських та інших установ та організацій, до об'єкту оподаткування відносяться фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зокрема, у відповідності до вимог вказаного Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форми власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 відсотковому розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до п. 6.4 Інструкції 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Пунктом 6.8 цієї Інструкції, передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Тобто, підпункт 2 пункту 2 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" надає право органам Пенсійного фонду України на призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, які за результатами атестації робочих місць працюють (працювали) в умовах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Враховуючи наведене, доводи позивача про те, що рішення управління про призначення пенсії ОСОБА_3 є безпідставним та прийняте з порушенням законодавства є помилковими.

За таких обставин, суд вважає, що управлінням Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області доведено правомірність свої дій і таким чином є всі підстави для відмови в задоволенні позову.

За змістом ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), у разі відмови в задоволенні позову, судові витрати позивачу з Державного бюджету України не повертаються.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 КАС, суд -

постановив:

У задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство 11845" до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити повністю.

Повний текст постанови виготовлено 18 липня 2013 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Єфіменко О.В.