Постанова від 04.07.2013 по справі 806/3243/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/3243/13-a

категорія 6.2

04 липня 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Шимоновича Р.М.,

за участю секретаря судового засідання - Прохорчука П.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства "Шпат" до державної інспекції сільського господарства в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив зобов'язати державну інспекцію сільського господарства в Житомирській області видати для дочірнього підприємства "Шпат" дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару гранту) земельної ділянки площею 21,7359 га, що розташована за межами с. Вільха Романівського району Житомирської області, для геологічного вивчення, в тому числі з дослідно-промисловою розробкою пегматитів. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в період з 28 лютого 2012 р. по 10 липня 2012 р. через відсутність органу, який мав би право видавати відповідний дозвіл, позивач не мав об'єктивної можливості отримати дозвіл. Невизначеність щодо подальшої процедури отримання дозволу та строків початку видачі дозволів і, відповідно, отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки із значним запізненням (а в даному випадку неотримання дозволу) призводило до зриву виробничих планів підприємства, оскільки дочірнє підприємство "Шпат" має спеціальний дозвіл на користування надрами строком до 08 листопада 2015 р. із обмеженою строками програмою робіт. В свою чергу порушення строків, передбачених програмою робіт, може призвести до зупинення органами геологічного контролю дії спеціального дозволу на користування надрами. У червні 2012 року позивачем було прийнято рішення про початок підготовчих робіт щодо дослідно - промислового видобування на ділянці "Вільха" родовища пегматитів "Гірне" на земельній ділянці, відведеній для цієї мети згідно Робочого проекту кар'єру дослідно - промислового видобування та Генерального плану кар'єру дослідно - промислового видобування. Дочірнє підприємство "Шпат" у повній відповідності до умов робочого проекту та генерального плану було здійснено зняття ґрунтового покриву на частині земельної ділянки, відведеній для розміщення кар'єру. Даний родючий шар ґрунту було складовано в тимчасовому відвалі поблизу південної межі гірничої виробки. Зазначає, що відповідач, в порушення вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" необґрунтовано відмовив у видачі дозволу.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що 28 лютого 2013 р. дочірнє підприємство "Шпат" звернулось із заявою до голови комісії з проведення реорганізації Головного управління Держкомзему у Житомирській області з проханням надати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки площею 21,7359 га, що розташована за межами с. Вільха Романівського району Житомирської області для геологічного вивчення, в тому числі з дослідно-промисловою розробкою пегматитів (а.с. 65-67).

Листом від 28 березня 2012 р. за вих. № 1552/15/22-12 Головне управління Держкомзему у Житомирській області повідомило позивача про те, що відповідно до внесених змін до чинного законодавства повноваження щодо здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, а також притягнення осіб, винних у порушеннях земельного законодавства, передано до центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі - Державної інспекції сільського господарства України. Враховуючи викладене, видача спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки в даному випадку управлінням Держземінспекції Головного управління Держкомзему у Житомирській області не є можливою в зв'язку з відсутністю відповідних повноважень, а тому заява дочірнього підприємства "Шпат" була залишена без розгляду (а.с. 69-70).

05 липня 2012 р. позивач звернувся із заявою до державної інспекції сільського господарства в Житомирській області з проханням повідомити щодо процедури та початку прийому документів для отримання дозволу на знаття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки.

Державна інспекція сільського господарства в Житомирській області 17 липня 2012 р. листом за вих. № 01/1225 повідомила позивача, що спеціальні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок видаються через дозвільний центр Житомирської міської ради з 10 липня 2012 р. (а.с. 74).

03 серпня 2012 р. позивач звернувся до державної інспекції сільського господарства в Житомирській області із заявою щодо видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) у зв'язку з геологічним вивченням, в тому числі дослідно - промисловою розробкою пегматитів на земельній ділянці, розташованій в Романівському районі, за межами с. Вільха в урочищі "Княжа гора" (а.с. 73-77).

Листом за вих. № 01/1662 від 31 серпня 2012 р. державна інспекція сільського господарства в Житомирській області відмовила у видачі дозволу дочірньому підприємству "Шпат".

Формулюючи мотивацію відмови відповідач зазначив, що відповідно до Робочого проекту кар'єру дослідно - промислового видобування пегматитів (родовище "Гірне" ділянка "Вільха") на території Вільшанської сільської ради Романівського району Житомирської області, який розроблений приватним підприємством "СПЕКТР НХЛ", саме умови використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель не визначені (а.с. 81-82).

На підставі даного листа, ДП "Житомирський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою", згідно договору №261 від 07 вересня 2012 р. на замовлення ДП "Шпат", розробив Робочий проект із землеустрою щодо рекультивації ворушених земель після дослідно - промислової розробки кар'єру з видобування пегматитів родовища "Гірне" ділянка "Вільха".

26 жовтня 2012 р. позивач повторно звернувся до відповідача із заявою щодо видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) у зв'язку з геологічним вивченням, в тому числі дослідно - промисловою розробкою пегматитів на земельній ділянці, розташованій в Романівському районі, за межами с. Вільха в урочищі "Княжа гора" (а.с. 83-84).

Листом за вих. № 01/2409 від 02 листопада 2012 р. державна інспекція сільського господарства в Житомирській області відмовила у видачі дозволу дочірньому підприємству "Шпат".

Формулюючи мотивацію відмови відповідач зазначив, що за результатами розгляду заяви, наданих матеріалів та здійсненого обстеження земельної ділянки в натурі (на місцевості) дочірньому підприємству "Шпат" відмовлено у видачі дозволу на підставі п. 5 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (а.с. 85-86).

05 листопада 2012 р. позивач звернувся до відповідача з листом, у якому просило скасувати вище зазначене рішення та прийняти нове рішення, яким видати дочірньому підприємству "Шпат" дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) (а.с. 87-88).

Державна інспекція сільського господарства в Житомирській області листом за вих. № 01/2835 від 05 грудня 2012 р. відмовила у задоволенні заяви позивача (а.с. 89-90).

26 грудня 2012 р. дочірнє підприємство "Шпат" звернулось до державна інспекція сільського господарства України з проханням скасувати рішення державної інспекції сільського господарства в Житомирській області №01/2409 від 02 листопада 2012 р. та зобов'язати відповідача прийняти нове рішення, яким видати дочірньому підприємству "Шпат" дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) у зв'язку з геологічним вивченням, в тому числі дослідно-промисловою розробкою пегматитів на земельній ділянці, розташованій в Романівському районі, за межами с. Вільха в урочищі "Княжа гора".

Державною інспекцією сільського господарства в Житомирській області у період з 09 січня 2013 р. по 21 січня 2013 р. було проведено планову перевірку дочірнього підприємства "Шпат", за результатами якої складено акт № 12003 від 16 січня 2013 р. (а.с. 99-108).

У акті перевірки зафіксовано порушення ст. 168 Земельного кодексу України, ст. 53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: встановлено, що поверхневий родючий шар ґрунту на площі 1,47 га використовується без спецдозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки.

За результатами проведеної перевірки, відповідачем видано припис за № 12004 від 16 січня 2013 р. про зупинення зняття та перенесення ґрунтового покриву до виготовлення спеціального дозволу по зняттю та перенесенню ґрунтового покриву земельної ділянки (а.с. 109). Даний припис позивачем не оскаржено.

13 лютого 2013 р. листом за вих. № 1014/6-1/2-13 від 13 лютого 2013 р. державна інспекція сільського господарства України відмовила у задоволенні заяви дочірнього підприємства "Шпат" від 26 грудня 2012 р.

Суд погоджується з такими висновками Держсільгоспінспекції України з огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 168 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до частини 5 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є:

- подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком;

- виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей;

- негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.

Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.

Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.

Письмове повідомлення дозвільного органу про відмову у видачі документа дозвільного характеру надається суб'єкту господарювання особисто або надсилається поштовим відправленням з описом вкладення (письмове повідомлення місцевого дозвільного органу надається державному адміністратору із зазначенням передбачених законом підстав для такої відмови у строк, встановлений для видачі документа дозвільного характеру.

У разі усунення суб'єктом господарювання причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, повторний розгляд документів здійснюється дозвільним органом у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня отримання відповідної заяви суб'єкта господарювання, документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, і документів, які засвідчують усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.

При повторному розгляді документів не допускається відмова у видачі документа дозвільного характеру з причин, раніше не зазначених у письмовому повідомленні заявнику (за винятком не усунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови).

Листом Держсільгоспінспекції України від 15 травня 2012 р. за вих. № 33-6-9/2957 (а.с. 139-140) зазначено, що до затвердження постановою Кабінету Міністрів України Порядку видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок територіальні органи Держсільгоспінспекції при видачі спеціальних дозволів застосовують аналогічний порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів, які були визначені для територіальних органів Держкомзему у Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженому наказом Держкомзему від 04 січня 2005 р. за № 1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 р. за № 70/10350 (далі-Порядок), пунктом 3.3 якого визначено, що дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. В свою чергу, якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган, що здійснює контроль за використанням та охороною земель - в даному випадку Державна інспекція сільського господарства в Житомирській області, відмовляє у видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок.

В ході розгляду вказаної заяви позивача від 03 серпня 2012 р., а також доданих до неї матеріалів, а саме робочого проекту кар'єру дослідно-промислового видобування пегматитів (родовище "Гірне" ділянка "Вільха") на території Вільшанської сільської ради Романівського району Житомирської області, який розроблений приватним підприємством "СПЕКТР НХЛ", саме умови використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель не визначені.

При подачі даної повторної заяви від 26 жовтня 2012 р. позивачем до документів та матеріалів, що подавались 03 серпня 2012 р. додатково надано робочий проект із землеустрою щодо рекультивації порушених земель після дослідно-промислової розробки кар'єру з видобування пегматитів родовища "Гірне" ділянки "Вільха" на території Вільшанської сільської ради Романівського району Житомирської області, який розроблений ДП "Житомирський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою".

Суд погоджується з твердженням представника відповідача, що позивачем було подано новий пакет документів, який при розгляді зави від 03 серпня 2012 р. щодо видачі дозволу не розглядався, а тому спростовуються доводи представника позивача про те, що повторна відмова відповідача є необґрунтованою і суперечить абзацу 9 частини 5 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Пунктом 4.4 Порядку визначено, що у разі необхідності проведення обстеження значних площ земельних ділянок, на яких планується провести зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), термін розгляду заяви може бути продовжено за письмовою згодою заявника, але не більше ніж на 10 календарних днів.

Так, в ході розгляду вказаної заяви дочірнього підприємства "Шпат" від 26 жовтня 2012р., спеціалістами контролю за використанням та охороною земель здійснено обстеження земельної ділянки, яка перебуває в користуванні даного суб'єкта господарювання, та на якій передбачено провести зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту).

В ході обстеження було встановлено, що до отримання спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву в порушення обумовленої норми Земельного кодексу України дочірнім підприємством "Шпат" здійснено зняття ґрунтового покриву на частині земельної ділянки, що перебуває в користуванні підприємства. Знятий поверхневий шар ґрунту заскладований на цій же ділянці. На частині даної земельної ділянки, яка перебуває в користуванні підприємства, орієнтовною площею 0,4 га дочірнім підприємством "Шпат" розміщено відвал розкривних порід. Однак на місці даного відвалу ґрунтовий покрив не знято, що призвело до його фактичного знищення. Враховуючи даний факт, в подальшому підприємство не зможе здійснити весь об'єм робіт по технічній рекультивації, який передбачений робочим проектом із землеустрою щодо рекультивації порушених земель після дослідно- промислової розробки кар'єру з видобування пегматитів родовища "Гірне" ділянки "Вільха" на території Вільшанської сільської ради Романівського району Житомирської області, в зв'язку з недостатнім об'ємом ґрунтової маси.

Представники позивача у судовому засіданні не заперечували факту зняття ґрунтового покриву на частині земельної ділянки, відведеній для розміщення кар'єру.

З огляду на викладене, суд вважає, що відсутні підстави для зобов'язання державної інспекції сільського господарства в Житомирській області видати для дочірнього підприємства "Шпат" дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару гранту) земельної ділянки площею 21,7359 га, що розташована за межами с. Вільха Романівського району Житомирської області, для геологічного вивчення, в тому числі з дослідно-промисловою розробкою пегматитів, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 86,158-163,167,254 КАС України суд, -

постановив:

У задоволенні позовних вимог дочірнього підприємства "Шпат" відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Головуючий суддя Р.М.Шимонович

Повний текст постанови виготовлено: 10 липня 2013 р.