73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
25 червня 2013 р. Справа № 821/968/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Будівельно-Торгівельна фірма "Стройград" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
встановив:
Приватне підприємство «Будівельно-Торгівельна фірма «Стройград» (далі - позивач, ПП «БТФ «Стройград») звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 21.11.2012 року №0005031503 про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість у сумі 338,36 грн. та № 0005041503 про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість у сумі 18 274,48 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що сума штрафних санкцій за оскаржуваними податковими повідомленнями - рішеннями розрахована неправомірно, оскільки вказані в акті перевірки відомості щодо задекларованих зобов'язань та сум їх оплати не відповідають дійсності, що свідчить про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень - рішень.
Відповідач надав письмові заперечення, згідно яких зазначає, що перевіркою з питань своєчасності сплати ПДВ за узгодженими зобов'язаннями згідно поданих ПП «БТФ «Стройград» до ДПІ у м. Херсоні декларацій з податку на додану вартість за грудень 2010 року, січень, лютий, червень, вересень, жовтень, грудень 2011 року, лютий - червень 2012 року було встановлено сплату грошових зобов'язань у сумі 3 383,64 грн. з затримкою до 30 днів та грошових зобов'язань у сумі 91372,42 грн. з затримкою більше 30 днів, що стало підставою для нарахування штрафних санкції та прийняття оскаржуваних податкових повідомлень - рішень.
Ухвалою суду від 15.03.2013 року було відкрито провадження в адміністративній справі.
В судове засідання, призначене на 25 червня 2013 року, представники сторін не з'явилися, при цьому надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Судом з матеріалів справи встановлено, що ПП «БТФ «Стройград» було подано до ДПІ у м. Херсоні декларації з податку на додану вартість, а саме:
- №293308 за грудень 2010 року, згідно якої визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного період, у розмірі 210,00 грн.;
- №13302 за січень 2011 року, згідно якої визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного період, у розмірі 73,00 грн.;
- №72273 за лютий 2011 року, згідно якої визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного період, у розмірі 58,00 грн.;
- №166550 за червень 2011 року, згідно якої визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного період, у розмірі 180,00 грн.;
- №224739 за вересень 2011 року, згідно якої визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного період, у розмірі 83,00 грн.;
- №9011355428 за жовтень 2011 року, згідно якої визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного період, у розмірі 167,00 грн.;
- № 9014238603 за грудень 2011 року, згідно якої, з урахуванням уточнюючого розрахунку, визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного період, у розмірі 89370,00 грн. та нараховані штрафні санкції у сумі 2650,00 грн.;
- №9013263715 за лютий 2012 року, згідно якої визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного період, у розмірі 2347,00 грн.;
- №9020187016 за березень 2012 року, згідно якої визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного період, у розмірі 124,00 грн.;
- №9026917365 за квітень 2012 року, згідно якої визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного період, у розмірі 71,00 грн.;
- №9035222911 за травень 2012 року, згідно якої визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного період, у розмірі 1589,00 грн.;
- №9042324112 за червень 2012 року, згідно якої визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного період, у розмірі 519,00 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.10.2012 року ДПІ у м. Херсоні було проведено перевірку ПП «БТФ «Стройград» з питань своєчасності сплати податку на додану вартість за 2011-2012 роки, про що було складено акт від 30.10.2012 року №2362/15-3/35329343 (далі - акт перевірки).
Перевіркою було встановлено порушення п.5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (далі - Закон України №2181-ІІІ) та п.57.1 ст. 57, п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України щодо несвоєчасної сплати ПП «БТФ «Стройград» податку на додану вартість у сумі 3383,64 грн. з затримкою до 30 днів та у сумі 91372,42 грн. з затримкою більше ніж 30 днів, у зв'язку з чим до підприємства було застосовано відповідальність відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, про що були прийняті податкові повідомлення - рішення від 21.11.2012 року №0005031503 про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість у сумі 338,36 грн., що складає 10% від суми ПДВ, сплаченої з затримкою до 30 днів, та №0005041503 про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість у сумі 18274,48 грн., що складає 20% від суми ПДВ, сплаченої з затримкою більше ніж 30 днів.
Оцінюючи правомірність прийняття оскаржуваних податкових - повідомлень рішень, суд виходить з встановлених в ході розгляду справи фактичних обставин та їх узгодженості з діючими положеннями податкового законодавства.
Враховуючи, що обов'язок у позивача щодо сплати самостійно узгоджених зобов'язань згідно декларації за грудень 2010 року виникає у січні 2011 року, тому до спірних правовідносин суд застосовує Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01.01.2011 року.
Згідно п. 54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно наданого ДПІ зворотного боку облікової картки за 2011 та 2012 роки, судом встановлено, що оплата узгоджених зобов'язань за поданими деклараціями з податку на додану вартість здійснювалась ПП "БТФ "Стройград" наступним чином:
- грошові зобов'язання по декларації № 293308 за грудень 2010 року з терміном сплати 30.01.2011 року були погашені 14 липня 2011 року згідно платіжного доручення № 12, тобто з затримкою більше ніж 30 календарних днів;
- грошові зобов'язання по декларації №13302 за січень 2011 року з терміном сплати 02.03.2011 року були погашені 14 липня 2011 року згідно платіжного доручення №12, 02 листопада 2011 року згідно платіжного доручення №360 та 30 листопада 2011 року згідно платіжного доручення №40, тобто з затримкою більше ніж 30 календарних днів;
- грошові зобов'язання по декларації №72273 за лютий 2011 року з терміном сплати 30.03.2011 року були погашені 30 листопада 2011 року згідно платіжного доручення №40, тобто з затримкою більше ніж 30 календарних днів;
- грошові зобов'язання по декларації №166550 за червень 2011 року з терміном сплати 30.07.2011 року були погашені 30 листопада 2011 року згідно платіжного доручення №40, тобто з затримкою більше ніж 30 календарних днів;
- грошові зобов'язання по декларації №224739 за вересень 2011 року з терміном сплати 30.10.2011 року були погашені 30 листопада 2011 року згідно платіжного доручення №40, тобто з затримкою більше ніж 30 календарних днів;
- грошові зобов'язання по декларації №9011355428 за жовтень 2011 року з терміном сплати 30.11.2011 року були погашені 30 листопада 2011 року згідно платіжного доручення №40 та 06 грудня 2011 року згідно платіжного доручення №44, тобто з затримкою до 30 календарних днів;
- грошові зобов'язання по декларації №9014238603 за грудень 2011 року з терміном сплати 20.01.2012 року з урахуванням уточнюючого розрахунку від 15.03 2012 року, були погашені 20 березня 2012 року згідно платіжного доручення №6, 30 березня 2012 року згідно платіжного доручення №13, 30 березня 2012 року згідно платіжного доручення №662322, 28 квітня 2012 року згідно платіжного доручення №15, 21 травня 2012 року згідно платіжного доручення №32, 29 травня 2012 року згідно платіжного доручення №43, 31 травня 2012 року згідно платіжного доручення №50, 12 червня 2012 року згідно платіжного доручення №65, 15 червня 2012 року згідно платіжного доручення №68, 30 липня 2012 року згідно платіжного доручення №73, 13 серпня 2012 року згідно платіжного доручення №597, тобто з затримкою частково до 30 календарних днів, частково більше ніж 30 календарних днів;
- грошові зобов'язання по декларації №9013263715 за лютий 2012 року з терміном сплати 30.03.2012 року були погашені 13 серпня 2012 року згідно платіжного доручення №597, тобто з затримкою більше ніж 30 календарних днів;
- грошові зобов'язання по декларації №9020187016 за березень 2012 року з терміном сплати 30.04.2012 року були погашені 13 серпня 2012 року згідно платіжного доручення №597, тобто з затримкою більше ніж 30 календарних днів;
- грошові зобов'язання по декларації №9026917365 за квітень 2012 року з терміном сплати 30.05.2012 року були погашені 13 серпня 2012 року згідно платіжного доручення №597, тобто з затримкою більше ніж 30 календарних днів;
- грошові зобов'язання по декларації №9035222911 за травень 2012 року з терміном сплати 30.06.2012 року були погашені 13 серпня 2012 року згідно платіжного доручення №597, тобто з затримкою більше ніж 30 календарних днів;
- грошові зобов'язання по декларації №9042324112 за червень 2012 року з терміном сплати 30.07.2012 року були погашені 13 серпня 2012 року згідно платіжного доручення №597, тобто з затримкою до 30 календарних днів.
Таким чином, загальна сума грошового зобов'язання, яка була погашена ПП "БТФ "Стройград" з затримкою до 30 календарних днів, склала 3383,64 грн., а сума грошового зобов'язання, яка була погашена ПП "БТФ "Стройград" з затримкою більше ніж 30 календарних днів, склала 91372,42 грн.
При цьому, суд зауважує, що позивачем не надано доказів щодо сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з податку на додану вартість у строки, передбачені Податковим кодексом України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскільки податковим органом при перевірці ПП "БТФ "Стройград" було правомірно встановлено факт затримки щодо сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість, тому правомірним є і нарахування штрафних санкцій, а саме 338,36 грн. (3383,64 грн. х 10%) та 18274,48 грн. (91372,42 грн. х 20%).
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона по справі повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.
З огляду на викладене, суд вважає, що приймаючи податкові повідомлення - рішення від 21.11.2012 року № 0005031503 та №0005041503 податковий орган діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7-11, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 8.2.1