Справа № 528/3860/12
Провадження № 6-а/234/88/13
17 липня 2013 року м.Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді Сухоручко Ю.О.
при секретарі Ксєнофонтові Д.І.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду, -
У березні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату разової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірах, встановлених законом.
Позовні вимоги ОСОБА_1 постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2012 року задоволено та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю як постраждалому внаслідок ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії , інваліду 3 групи відповідно до ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 3926 грн. Постанова набрала законної сили.
02.07.2013 року позивач ОСОБА_1 подав до Краматорського міського суду Донецької області заяву про зміну способу і порядку виконання постанови суду по справі №2а/0528/194/12.
В обґрунтування заяви позивач посилається на те, що до теперішнього часу вищезазначену постанову в частині виплати присуджених йому грошових коштів не виконано, виконавчий лист був повернутий відділом державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції без виконання.
Заявник просить суд замінити спосіб виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2012 року у адміністративній справі №2а/0528/194/13 року, яким стягнути на його користь з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоров'ю як постраждалому внаслідок ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії інваліду 3 групи відповідно до ст.48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 3926 грн.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заяву та просив її задовольнити.
У судовому засіданні представник Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради ОСОБА_2 проти задоволення заяви заперечував, посилаючись на відсутність підстав для зміни порядку виконання судового рішення.
Вислухав пояснення сторін, перевірив матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо) державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суд розглядає зазначене питання та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Краматорського міського суду Донецької області від 09 квітня 2012 року у справі №2а/528/194/12 року в задоволенні позовних вимог позивача ОСОБА_1 - відмовлено (а.с.23-24). Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2012 року постанову Краматорського міського суду від 09 квітня 2012 року у справі № 2а/528/194/12 - скасовано. Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю як постраждалому внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи відповідно до ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 3926 грн. (а.с.35-36). Постанова набрала законної сили 11 червня 2012 року.
На виконання рішення суду видано виконавчий лист, який повернутий стягувачу постановою державного виконавця від 11.01.2013 року з посиланням на пункт 2 частини першої статті 47 Закону України “Про виконавче провадження”, а саме наявної встановленої законом заборони щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення (а.с.46).
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2012 року по справі №2а/528/194/12 проведено нарахування належної відповідачу до сплати компенсації відповідно до ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у сумі 3926 грн., що підтверджується рішенням УПСЗН про призначення компенсацій від 27.11.2012 року (а.с.49).
Станом на липень 2013 року рішення суду не виконано, сума боргу УПСЗН Краматорської міської ради не виплачена.
З огляду на зазначене очевидна неможливість виконання постанови суду у визначений судом спосіб, при чому з урахуванням ст.263 КАС України, існують обставини, які вказують на складність виконання судового рішення протягом тривалого часу, яке не виконується.
З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” від 5 червня 2012 року який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України “Про виконавче провадження” (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
За приписами ч. 1 ст. 2 Закон України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Вирішуючи питання щодо зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення суд звертає увагу на те, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” держава гарантує виконання рішення суду виключно про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган. З огляду на те, що виконання постанови суду першої інстанції носить зобов'язальний характер, у виконавчому документі зазначена сума коштів, яка підлягає безспірному списанню з рахунків боржника.
Виходячи з положень Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення порядку його стягнення, оскільки вони не наділені повноваженнями робити їх перерахунок.
Кінцевим результатом виконання судового рішення по цій справі є виплата позивачеві коштів державним органом, що підпадає під компетенцію Державної казначейської служби України, тобто стягнення відповідних сум за рішенням суду.
З огляду на зазначене суд вважає, що з урахуванням приписів ст.263 КАС України, що виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2012 року можливе на сьогодні лише шляхом зміни способу виконання судового рішення про стягнення цієї суми, яка складає 3926 грн., та не є спірною між сторонами.
В даному випадку питання полягає у можливості здійснити заміну способу та порядку виконання судового рішення із зобов'язання виплатити визначену судом конкретизовану суму на стягнення такої суми.
Правових обмежень або перешкод, які унеможливлювали провести таку заміну немає та законодавством не передбачено.
Керуючись ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про заміну способу і порядку виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2012 року у справі № 2а/528/194/12 - задовольнити.
Змінити спосіб виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2012 року у справі № 2а/528/194/12.
Визнати належним способом виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2012 року у справі № 2а/528/194/12 шляхом стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю як постраждалому внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи відповідно до ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 3926 грн. (двадцять вісім тисяч двісті тридцять) грн.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана в Донецький апеляційний адміністративний суд через Краматорський міський суд протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Ухвала постановлена й надрукована в нарадчій кімнаті в єдиному примірнику.
Суддя Краматорського
міського суду ОСОБА_4