Справа № 1601/13797/2012
14.01.2013 року. м.Кременчук
Суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні адмі ністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Кременчуці Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов”язання здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни, -
18.11.2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України у м. Кременчуці про визнання бездіяльності протиправною та зобов”язання здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за період з 01 січня 2006 року по день розгляду справи.
Ухвалою Автозаводського районного суду міста Кременчука Полтавської області від 31.12.2010 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області Кременчука про визнання бездіяльності протиправною та зобов”язання здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни частково залишений без розгляду за період з 01 січня 2006 року по 18 травня 2010 року.
Постановою Автозаводського районного суду міста Кременчука Полтавської області від 31.12.2010 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області Кременчука про визнання бездіяльності протиправною та зобов”язання здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_2 підвищення до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у період з 18 травня 2010 р. по 31 грудня 2010 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»та провести відповідні виплати за період з 18 травня 2010 р. по 31 грудня 2010 року з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2012 року ухвалу Автозаводського районного суду міста Кременчука Полтавської області від 31.12.2010 року скасовано в частині залишення позову без розгляду, а справу направлено до Автозаводського районного суду міста Кременчука Полтавської області для продовження розгляду справи в частині позовних вимог за період з 19.11.2009 року по 18.05.2010 року.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомляли.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, суддя дійшов висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України (в редакції яка діяла до 30.07.2010 року) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Після набрання чинності ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»від 07.07.2010 року № 2453-ІV, яким внесено зміни до КАС України, строк звернення до суду з адміністративним позовом, якщо право на звернення до суду виникло до цієї дати, обчислюється з дати при умові, якщо станом на 30.07.2010 року не збіг строк на звернення до суду, встановлений чинним законодавством, що регулювало відповідні суспільні відносини до набрання чинності змін до КАС України.
Виходячи з принципу юридичної визначеності та на підставі рішення Європейського суду з прав людини від 28.03.2006 року по справі «Мельник проти України»(заява № 23436/03), суд зазначає, що правовідносини в даній справі повинні розглядатися, в першу чергу, виходячи з правомірності або неправомірності дій чи бездіяльності органу владних повноважень, на звернення для оскарження яких Кодексом адміністративного судочинства України передбачено 1 рік.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у м. Кременчуці, отримує пенсію за віком та є дитиною війни в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначено лише в ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір немає.
Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Законами України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», «Про Державний бюджет України на 2010 рік» Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати.
Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009-2010 роках дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Виходячи з системного аналізу ч.2 ст.19 Конституції України, ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та приписів ч.4 ст.9 КАС України, відповідач у 2009 - 2010 роках не мав підстав застосовувати постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. за № 530 та був зобов'язаний діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який має вищу юридичну силу ніж зазначена постанова, нараховувати та здійснювати позивачу доплату до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 22 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. ст. 6-19, 71,159-163, 167, 186 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Кременчуці Полтавської області - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України у м. Кременчуці в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_2 підвищення до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у період з 19.11.2009 року по 18.05.2010 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Кременчуці здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»та провести відповідні виплати за період з з 19.11.2009 року по 18.05.2010 року з урахуванням проведених виплат.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Харківського Апеляційного Адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не брала участь у справі, з моменту отримання копії постанови.
Суддя: