Копія
Ухвала
Іменем України
Справа № 105/1545/13-а
10.07.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лядової Т.Р.,
суддів Воробйової С.О. ,
Яковенко С.Ю.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АР Крим на ухвалу Джанкойського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим (суддя Басова О.А. ) від 24.04.13 у справі № 105/1545/13-а
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АР Крим (вул. К. Маркса, 15,м.Джанкой,Автономна Республіка Крим,96100)
до ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,96100)
про стягнення зайве сплаченої суми компенсації,
Ухвалою Джанкойського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 24.04.13 провадження у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АР Крим - закрито.
На зазначене судове рішення від позивача надійшла апеляційна скарга, в якій ставиться питання про його скасування та ухвалення нового рішення.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Сторони та їх представники у судове засідання не з'явилися, про місце та час розгляду справи сповіщені у встановленому законом порядку.
Колегія суддів, відповідно до приписів ч.4 ст.196 КАС України, вважає за можливе апеляційний розгляд справи без участі нез'явившихся осіб, по наявним у матеріалах справи письмовим доказам, оскільки суд апеляційної інстанції не визнавав обов'язковою участь у судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Судова колегія, керуючись положеннями п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Розглянувши справу в порядку статей 195,197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
З матеріалів справи вбачається, що Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АР Крим звернулось з адміністративним позовом до ОСОБА_2, в якому вказує, що відповідачу була призначена та виплачувалась з 28.11.2011 року компенсація за надання соціальної послуги по догляду за особою, яка не здатна до самообслуговування і потребує постійної сторонньої допомоги - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, про що відповідач управління не повідомив, наслідком чого стала зайва виплата компенсації в розмірі 143,21 грн. за період з 23.11.2012 року по 31.12.2012 року, чим порушив вимоги ст. 7 ЗУ «Про соціальні послуги», тому може бути притягнутий до цивільно-правової, адміністративної (в розумінні КУпАП) або кримінальної відповідальності.
Враховуючи зазначене, позивач просить стягнути з відповідача зайво сплачену компенсацію.
Суд першої інстанції закриваючи провадження у справі, виходив з того, що спірні правовідносини не відносяться до адміністративної юрисдикції, а носять цивільно-правовий характер.
Дослідивши матеріали справи, судова колегія погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п.1 ст. 3, ч.3 ст. 6 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган місцевого самоврядування, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Суб'єкт владних повноважень має право звернутись до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Стаття 1 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначає, що державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму. Прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Згідно статті 17 зазначеного Закону до числа основних державних соціальних гарантій включаються: мінімальний розмір заробітної плати; мінімальний розмір пенсії за віком; неоподатковуваний мінімум доходів громадян; розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат.
Статтею 1 Закону України "Про соціальні послуги" визначено, що соціальні послуги - комплекс правових, економічних, психологічних, освітніх, медичних, реабілітаційних та інших заходів, спрямованих на окремі соціальні групи чи індивідів, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги (далі - особи, що потребують соціальних послуг), з метою поліпшення або відтворення їх життєдіяльності, соціальної адаптації та повернення до повноцінного життя.
Відповідно до ч. 5 та ч.6 ст. 7 Закону України "Про соціальні послуги" вичерпний перелік соціальних послуг, умови їх надання та порядок регулювання тарифів їх оплати встановлюються Кабінетом Міністрів України. Фізичним особам, які надають соціальні послуги призначаються та виплачуються компенсаційні виплати в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Серед основних принципів надання соціальних послуг, передбачених ст. 3 Закону України "Про соціальні послуги", зокрема, є принцип добровільності вибору отримання чи відмови від надання соціальних послуг.
Судом першої інстанції безперечно визначено, що законодавець в даному випадку не відносить компенсаційні виплати, визначені Порядком до соціальних виплат. Виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, мають компенсаційний (заохочувальний характер) і не відносяться до соціальних гарантій.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, спірні правовідносини не підпадають під ознаки спорів, передбачених п.4 ч.1 ст. 18 КАС України, оскільки компенсаційна виплата, яка стягується, не має ознак соціальної виплати і спір не має публічно-правового характеру з огляду на п.1 ч.1 ст.1 КАС України та має інший порядок судового провадження, а саме зайве сплачені кошти можуть бути стягнуті в судовому порядку шляхом притягнення відповідача до передбаченої саме законом майнової цивільно-правової відповідальності.
Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для закриття провадження у справі.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми чинного законодавства.
Вивчив наявні докази, в їх сукупності, судова колегія дійшла до висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, підстав для задоволення апеляційної скарги судовою колегією не вбачається.
Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АР Крим - залишити без задоволення.
2. Ухвалу Джанкойського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим (суддя Басова О.А. ) від 24.04.13 у справі № 105/1545/13-а за позовом Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АР Крим до ОСОБА_2 про стягнення зайве сплаченої суми компенсації - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя підпис Т.Р.Лядова
Судді підпис С.О. Воробйова
підпис С.Ю. Яковенко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Т.Р.Лядова