ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
08 липня 2013 року № 826/9489/13-а
Об 11 годині 56 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Калайді К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом"
до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків
про визнання протиправним та скасування наказу,
Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування наказу Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 28 травня 2013 року № 579 про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, Податковий кодекс України та зазначає, що наказ Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 28 травня 2013 року № 579 про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки на момент його прийняття були відсутні обставини, за наявності яких чинне податкове законодавства дозволяє призначення документальних позапланових перевірок.
Представник відповідача заперечила по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Податкового кодексу України, Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової служби України № 355 від 25 травня 2008 року, та зазначила, що Окружною державною податковою службою - Центральним офісом з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби правомірно та в межах своїх повноважень прийнято наказ від 28 травня 2013 року № 579 про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом".
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
28 травня 2013 року Окружною державною податковою службою - Центральним офісом з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби з метою здійснення контролю за своєчасністю сплати до державного бюджету податку на прибуток та керуючись пунктом 20.1 статті 20 розділу І, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, пункту 79.1, пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України прийнято наказ № 579 про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом".
В наказі зазначено, що документальна невиїзна позапланова перевірка проводиться з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток, визначених:
- податковим повідомленням-рішенням від 23 вересня 2011 року № 0000894110, яке набрало законної сили згідно постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2012 року у справі № 2а-14309/11/2670;
- податковим повідомленням-рішенням від 17 липня 2008 року № 0000094110/2, яке набрало законної сили згідно ухвали Вищого адміністративного суду України від 26 листопада 2012 року у справі № К/9991/95105/11;
- декларацією з податку на прибуток підприємства за ІІІ квартал 2012 року від 29 жовтня 2012 року № 9066923872.
Згідно з підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Підпунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу України встановлено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Згідно пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
При цьому, пунктом 78.1 статті 78 Податкового кодексу України встановлені обставини за наявності яких проводиться документальна позапланова перевірка.
Так, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:
- за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту (підпункт 78.1.1);
- платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом (підпункт 78.1.2);
- платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся органом державної податкової служби (підпункт 78.1.3.);
- виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту (підпункт 78.1.4.);
- платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження (підпункт 78.1.5.);
- розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків (підпункт 78.1.7.);
- платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень (підпункт 78.1.8);
- щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання (підпункт 78.1.9.);
- отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону (підпункт 78.1.11.);
- органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби (підпункт 78.1.12.);
- у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки (підпункт 78.1.13.).
Як вбачається з оскаржуваного наказу від 28 травня 2013 року № 579, в ньому не вказана обставина, визначена пунктом 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, яка стала підставою для проведення документальної невиїзної перевірки.
При цьому, під час розгляду справи представник відповідача не заперечила того факту, що обставини для проведення документальної невиїзної позапланової перевірки, визначені пунктом 78.1 статті 78 Податкового кодексу України відсутні та вказала на те, що документальна невиїзна позапланова перевірка призначена з метою контролю за своєчасністю сплати Державним підприємством "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" узгоджених грошових зобов'язань з податку на прибуток.
Разом з тим, суд зазначає, що пунктом 1 Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 14 квітня 2011 року № 213, встановлено, що відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки відповідним керівником органу державної податкової служби приймається рішення (із зазначенням підстав для проведення перевірки, дати її початку та тривалості), яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом.
Згідно з пунктом 2.3 пункту 2 Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків при організації документальних планових та позапланових невиїзних перевірок необхідно враховувати особливості проведення, визначені статтею 79 розділу II Кодексу. Так, документальна планова та позапланова невиїзна перевірка здійснюється на підставі наказу про проведення, оформленого з дотриманням вимог, передбачених розділом I цих Методичних рекомендацій, та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 розділу II Кодексу.
Проте, як встановлено під час розгляду справи, Окружною державною податковою службою - Центральним офісом з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби прийнято наказ від 28 травня 2013 року № 579 про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки без наявності обставин, визначених статтями 77 та 78 Податкового кодексу України.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність у податкового органу належних правових підстав для винесення оскаржуваного наказу від 28 травня 2013 року № 579 про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом".
Разом з тим, суд зазначає, що пунктом 59.1. статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Підпунктом 20.1.18. статті 20 Податкового кодексу України надано право органу державної податкової служби звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, Податковий кодекс України визначає порядок стягнення узгоджених грошових зобов'язань шляхом надіслання податкової вимоги та подальшого звернення до суду, у разі якщо платником податку не сплачені узгоджені грошові зобов'язання після отримання податкової вимоги.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В контексті наведеного суд зазначає, що під час розгляду справи відповідач не навів жодних обставин та доказів, які б свідчили про правомірність прийняття оскаржуваного наказу, тому наказ Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 28 травня 2013 року № 579 про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" судом визнається протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи реорганізацію податкової служби згідно Указу Президента України від 24 грудня 2012 року № 726/2012, стягнення судового збору підлягає з Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 28 травня 2013 року № 579 про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки.
3. Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" судові витрати у розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.
Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева
Повний текст постанови складений 15 липня 2013 року.