Постанова від 12.07.2013 по справі 826/10017/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2013 року № 826/10017/13-а

О 10 годині 48 хвилини в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Калайді К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом ОСОБА_1

до Печерського РВ ГУ ДМС України в м. Києві,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:

ОСОБА_2

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства Печерського району міста Києва "Печерська брама"

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дії Печерського РВ ГУ ДМС України в м. Києві та про зобов'язання Печерський РВ ГУ ДМС України в м. Києві зареєструвати місце проживання ОСОБА_1 за адресою: 03150, АДРЕСА_1.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Житловий кодекс Української РСР та зазначає, що Печерським РВ ГУ ДМС України в м. Києві протиправно відмовлено йому в реєстрації місця проживання за місцем проживання його та його дружини.

Представник відповідача не заперечила по суті заявлених позовних вимог, проте зазначила, що Печерським РВ ГУ ДМС України в м. Києві правомірно відмовлено ОСОБА_1 у реєстрації його місця проживання в зв'язку з відсутністю згоди всіх власників квартири.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі та зазначила, що позивач не може отримати згоду всіх власників квартири в зв'язку з тим, що більшість з власників не проживають в кімнатах комунальної квартири.

. Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 звернувся до Комунального підприємства по утриманню житлового господарства Печерського району міста Києва "Печерська брама" із заявою від 15 травня 2013 року про реєстрацію місця проживання, в якій просив зареєструвати його місце проживання за адресою: АДРЕСА_1.

15 травня 2013 року Печерським РВ ГУ ДМС України в м. Києві відмовлено ОСОБА_1 у проведенні реєстрації та вказано про те, що питання реєстрації буде вирішено після надання згоди всіх зареєстрованих громадян за даною адресою, згідно статті 65 Житлового кодексу Української РСР.

Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 405/2011 затверджене Положення про Державну міграційну службу України, відповідно до якого Державна міграційна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України.

У відповідності до підпункту 20 пункту 4 Положення про Державну міграційну службу України, Державна міграційна служба України відповідно до покладених на неї завдань здійснює реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, веде відповідні реєстраційні обліки.

Згідно пункту 20 Положення про Державну міграційну службу України, Державна міграційна служба України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Як вбачається з матеріалів справи, 2 квітня 1991 року виконавчим комітетом Московської районної Ради народних депутатів видано ОСОБА_3 ордер № 6672 на право заняття 1 кімнати загальною житловою площею 19,3 кв.м. в загальній квартирі АДРЕСА_1.

2 липня 2010 року відділом реєстрації актів цивільного стану Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві зареєстровано шлюб ОСОБА_1 з ОСОБА_3.

З метою реєстрації місця проживання за адресою проживання дружини, позивач звернувся з відповідною заявою до Комунального підприємства по утриманню житлового господарства Печерського району міста Києва "Печерська брама", проте Печерським РВ ГУ ДМС України в м. Києві йому відмовлено у реєстрації його місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, в зв'язку з відсутністю згоди всіх власників квартири.

Згідно довідки Комунального підприємства по утриманню житлового господарства Печерського району міста Києва "Печерська брама" від 11 липня 2013 року № 983, ОСОБА_2 зареєстрована і мешкає в АДРЕСА_1 і займає 1 кімнату у 7-кімнатній квартирі та є власником особового рахунку на цю житлову площу. В довідці вказано, що сім'я складається з трьох чоловік: ОСОБА_2, ОСОБА_4, син, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5, син, ІНФОРМАЦІЯ_3.

Також в довідці зазначено, що сусідами по квартирі є: ОСОБА_6, сім'я у складі чотирьох чоловік, ОСОБА_7, сім'я у складі трьох чоловік, ОСОБА_8, ОСОБА_9, сім'я у складі чотирьох чоловік, ОСОБА_10, сім'я у складі 1 чоловіка, ОСОБА_11, сім'я у складі трьох осіб.

Як вбачається із заяви позивача від 15 травня 2013 року про реєстрацію місця проживання, ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 надали згоду на реєстрацію місця проживання позивача за адресою: АДРЕСА_1.

При цьому, згода всіх зареєстрованих осіб за вказаною адресою відсутня, в зв'язку з чим Печерським РВ ГУ ДМС України в м. Києві відмовлено позивачу у реєстрації місця проживання.

У відповідності до статті 65 Житлового кодексу Української РСР наймач вправі в установленому порядку за письмовою згодою всіх членів сім'ї, які проживають разом з ним, вселити в займане ним жиле приміщення свою дружину, дітей, батьків, а також інших осіб. На вселення до батьків їх неповнолітніх дітей зазначеної згоди не потрібно.

Особи, що вселилися в жиле приміщення як члени сім'ї наймача, набувають рівного з іншими членами сім'ї права користування жилим приміщенням, якщо при вселенні між цими особами, наймачем та членами його сім'ї, які проживають з ним, не було іншої угоди про порядок користування жилим приміщенням.

З огляду на встановлені у суді обставини та враховуючи положення статті 65 Житлового кодексу України, суд приходить до висновку, що Печерським РВ ГУ ДМС України в м. Києві правомірно відмовлено ОСОБА_1 у реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, в зв'язку з відсутністю згоди всіх власників квартири, тому позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій Печерського РВ ГУ ДМС України в м. Києві судом визнаються необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Разом з тим, суд зазначає про наступне.

Згідно з частиною першою статті 13 Загальної декларації прав людини кожна людина має право вільно пересуватися і обирати собі місце проживання у межах кожної держави.

Статтею 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до статті 2 Закону України від 11.12.2003 № 1382-ІV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (із змінами та доповненнями, далі - Закон № 1382) громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Статтею 3 Закону № 1382 визначено, що вільний вибір місця проживання чи перебування - це право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, на території якої вони хочуть проживати чи перебувати; реєстрація - це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.

Відповідно до статті 6 Закону № 1382 громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Згідно статті 11 Закону № 1382 реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації.

Як встановлено під час розгляду справи, позивач не може отримати згоду всіх зареєстрованих осіб в квартирі АДРЕСА_1 в зв'язку з тим, що більшість з них не проживають у вказаній квартирі.

Позивач під час розгляду справи зазначив, що він зі своєю дружиною проживають за вказаною адресою близько 12 років.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача під час розгляду справи повідомив, що заперечення від власників квартири АДРЕСА_1 щодо проживання ОСОБА_1 за вказаною адресою до Комунального підприємства по утриманню житлового господарства Печерського району міста Києва "Печерська брама" не надходили.

З огляду на наведене, враховуючи згоду ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на реєстрацію місця проживання позивача та приймаючи до уваги, що кімната в квартирі № 46, яка належить ОСОБА_2, має окремий особовий рахунок та з метою надання можливості ОСОБА_1 реалізувати його право на вибір місця проживання, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Печерський РВ ГУ ДМС України в м. Києві зареєструвати місце проживання ОСОБА_1 за адресою: 03150, АДРЕСА_1.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини третьої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Зобов'язати Печерський РВ ГУДМС України в м. Києві зареєструвати місце проживання ОСОБА_1 за адресою: 03150, АДРЕСА_1.

3. Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 17 (сімнадцять) грн. 21 коп.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Печерського РВ ГУ ДМС України в м. Києві.

4. В решті позову - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева

Повний текст постанови складений 15 липня 2013 року.